| Rubrike | Reportaže | INTEL Developer Forum 2010
Reportaže

INTEL Developer Forum 2010

intel

 

IDF, Peking, 13. april,2010. godine

RAZVOJNI INTEL FORUM je ove godine održan u glavnom gradu Kine, Pekingu. IDF (Intel Developer Forum) je svojstven po tome što kompanija Intel na ovakvim skupovima akcenat obavezno baca na nove tehnologije, odnosno sve se gleda kroz prizmu budućnosti. Naravno, osvrtanje na sadašnjost je neminovnost ali taj neki vizionarski šmek je neizostavan. Tako je bilo i ovoga puta pa bacimo pogled kako je Pekingški IDF izgledao.

 

 

 

 

IDF-Beijing-2010-002_TIDF-Beijing-2010-005_TIDF-Beijing-2010-009_T

 

U okviru svog razvojnog foruma, kompanija Intel je predstavila osnovu na kojoj će graditi zajednička hardver, softver i eko-sistemska rešenja kako bi računarski uređaji radili besprekorno i bili lakši za upotrebu. Intelov razvojni forum počeo je obraćanjem Dejvida Perlmutera (David Perlmutter), izvršnog potpredsednika i generalnog direktora grupe Intel Architecture (IAG), koji je predstavio Intelovu viziju koja će omogućiti korisnicima da shvate potencijal koji leži u zajedničkom kompjuterskom iskustvu.

 

idfspr_2010_dadi-sandybridge

 

Sa dodatnih milijardu povezanih računarskih korisnika do 2015. godine i sa više vrsta uređaja vredi deliti zajedničko iskustvo putem uređaja,“ izjavio je Perlmuter. „Intelova arhitektura pruža pravu kombinaciju performansi i snage što čini osnovu za širok spektar računarskih uređaja.“


 

Perlmuter je dodao da je Intel postigao vrhunac u prelasku na nagrađivani Intel mikroarhitektonski dizajn čipa, pod kodnim imenom „Nehalem“, sa nedavnim predstavljanjem  Intel® Xeon® serije 7500. Za manje od 90 dana, Intel je predstavo potpuno nove 2010 PC i laptop i serverske procesore koji povećavaju energetsku efikasnost i brzinu računara, i sadrže brojne novine koje čine računare inteligentnijim, fleksibilnijim i pouzdanijim.

Perlmuter je takođe prokomentarisao ažuriranje sledeće generacije Intel® CoreTM procesora koji koriste Intelovu mikroaritekturu kodnog imena „Sandy Bridge“, čiji je početak proizvodnje planiran za kraj 2010. godine. „Sandy Bridge“ je zasnovan na drugoj generaciji Intelove proizvodne tehnologije Hi-K na 32 nm. Ovi procesori će biti prvi koji će pružiti podršku za instrukcije Intel® Advanced Vector Extension (Intel AVX). Intel AVX ubrzava trendove ka intenzivnom računanju pokretnim zarezom u opšte korišćenim aplikacijama kao što su obrada slike, video i audio zapisa kao i inženjerskim aplikacijama, uključujući 3D modeliranje i analizu, naučnu simulaciju i finansijsku analitiku. „Sandy Bridge“ će takođe nastaviti da podržava Intel AES nove instrukcije (Intel AES-NI), sedam softverskih instrukcija koje ubrzavaju enkripciju i dekripciju podataka.

 

 

„Sandy Bridge“ će takođe sadržati Intelovu šestu generaciju grafičkih jezgara i ubrzanje za pokretni zarez, video i softver koji zahteva intenzivniju upotrebu procesora koji se najčešće može naći u medijskim aplikacijama.

Perlmuter je takođe pomenuo i da Intel obezbeđuje novu vrstu televizijskog iskustva nazvanu „Smart TV“, gde će internet biti besprekorno integrisan sa emitovanom televizijom, personalizovanim sadržajem, i sposobnošću pretrage.

 

 

U centru ove nove inovacije je Intelov sistem-na-čipu potrošačke elektronike, Intel Atom procesor CE4100, koji pruža sirove performanse procesora, dekoder svetske klase za HD video i naprednu grafiku. Cilj je preneti lični sadržaj, omiljene vebsajtove i društvene mreže na TV na novi način. CE 4100 je dizajniran za uređaje potrošačke elektronike kao što su Blu-ray disk plejeri, set-top kutije i digitalni televizori, koji mogu pružiti „Smart-TV“ iskustvo.

 

idfspr_2010_dadi-3Dwheel_T

 

Intel Atom procesor koristi svestran dizajn niske potrošnje koji mu pruža širok potencijal za veliki broj novih tržišnih prilika, od prenosivih uređaja i netbukova do uređaja potrošačke elektronike i ugrađenih aplikacija. Intel Atom procesorsko jezgro ima slične karakteristike vezano za ultra-nisku potrošnju, pristupačnost cene i veličinu koje mogu biti proizvedena kao sistem-na-čipu za širok dijapazon segmenata u zavisnosti od ciljne grupe korisnika i I/O zahteva.

 

 

Kako mobilni internet nastavlja da napreduje i da se povezuje sa sve više uređaja, Perlmuter je spomenuo tržišnu šansu za novu generaciju prenosivih uređaja uključujući tablet PC-jeve i smart telefone. On je objasnio da će Murov zakon, uz kombinaciju konstrukcije, dizajna i proizvodnih tehnika, pomoći pomeranje Intelove arhitekture na dramatično niže energetske nivoe. Istovremeno, Intelova aritektura zadržava visoke performanse za internet koji stalno evoluira, medijske aplikacije i multitasking mogućnosti u pokretu.

Perlmuter je prokomentarisao Intelovu narednu platformu „Moorestown“, koja bi trebalo da bude predstavljena tokom prve polovine ove godine. On je istakao da je Intel preraspodelio svoju platformsku arhitekturu i implementirao brojne inovativne tehnike, kao što je upravljanje napajanjem operativnih sistema nove generacije i distribuirano gejtovanje napajanja kako bi se dostigle nove performanse i značajne redukcije u segmentima stanja mirovanja i aktivnog napajanja. Kako bi potkrepio svoj argument on je demonstrirao smanjenje potrošnje energije do čak 50 puta kada se platforma nalazi u stanju mirovanja, i smanjenje potrošnje energije od čak 10 puta kod audio reprodukcije u poređenju sa Intelovom prvom generacijom „Menlow“ platforme.

Takođe, Perlmuter je obelodanio da Intel radi sa proizvođačima personalnih računara, Tonfangom i Havonom, kako bi predstavio novi konvertibilni dizajn classmate personalnih računara koji kombinuje estetiku sa čvrstoćom, potpunu PC fuckcionalnost sa poboljšanim e-čitalačkim sposobnostima i poboljšane performanse sa energetskom efikasnošću. Fleksibilni dizajn novih konvertibilnih classmate personalnih računara funkcioniše na način na koji studenti funkcionišu. Razvoj ovih novih funkcija zasnovan je na opširnom etnografskom istraživanju rađenom sa studentima i nastavnicima.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar