| Hardver | Procesori | AMD FX 6350
Procesori

AMD FX 6350


Ciljna grupa korisnika

 

Kao što smo već spomenuli u ranijim recenzijama, FX procesori su namenjeni ljubiteljima “hight tech” hardvera, hard core igračima, entuzijastima – overklokerima, kao i za pristupačne grafičke radne stanice. Može se reći da je FX 8350 procesor namenjen hard-core multitaskingu. Gde je tu AMD FX-6350 pozicioniran?

 

pozicioniranje T

 

Cenovno i po performansama FX6350 je predviđen da parira Intelovim i5, kao i i3 procesorima uparenim sa diskretnom grafikom. Za preporučenu cenu teško da možete da dobijete više procesorske snage u multithread okruženju. Može se reći da je FX6350 sa turbo klokom od 4,2 GHz i svojih 8MB L3 keš memorije u single thread operacijama izjednačen sa znatno skupljim FX8350. Osim što po performansama ne zaostaje bitno za FX8350, 6350 je izuzetan overkloker.

 

portfolio T

 

Na kraju krajeva, ukoliko su vam samo bitne single thread performanse, FX6350 je opet znatno brži od prethodne generacije AMD procesora baziranim na K10 arhitekturi, najviše zbog drastično viših radnih frekvencija, ali i dalje primetno zaostaje za Intel Core procesorima baziranim na Ivy Bridge jezgrima. Ipak u mnogim situacijama FX6350 ume da izvuče blagu pobedu u odnosu na znatno skuplji Core i5 najviše zbog većeg broja threadova, odnosno jezgara. Na kraju krajeva, FX6350 je znatno jeftiniji od bilo koje i5 varijante, a praktično je jednak po ceni sa najbržim i3 procesorima. U odnosu na otključan Core i5 3570K procentualno se slabije overklokuje. Primera radi, sa 3570K izvućićete oko 28-30% dodatnog ubrzanja, dok ćete sa FX6350 izvući najviše 20%, na nekom kvalitetnijem vazdušnom kuleru. Istina je i da Ivy Bridge znatno manje troši struje, ali isto tako FX6350 znatno manje košta, pa je moguće za isti novac kupiti skoro dva FX 6350 procesora.

 

AMD FX6350 1 T AMD FX6350 2 T

 

U današnje vreme, 7 godina nakon pojavljivanja prvih dual-core procesora i dalje postoji čitavo more loše optimizovanih aplikacija, koje koriste samo jedan thread i praistorijske x87 FPU instrukcije. Ipak moramo reći da dva jezgra više nisu dovoljna ni izbliza, čak i za web, npr. flash koristi sva jezgra, pa će vam vrlo verovatno flash igre na „fejsu“ raditi brže na FX6350 nego na i5 3550 ili još gore na i3 3220.

Ipak, skoro svi ozbiljno zahtevni poslovi koje bi ste radili na vašem računaru ipak koriste veći broj jezgara, vektorske instrukcije i paralelizovane podatke. Zahvaljujući mikroarhitekturalnim unapređenjima, FX procesori su veoma solidan izbor za gejming PC i predstavljaju dobar korak napred u odnosu na Phenom II, kao i u odnosu na prvu generaciju FX procesora sa Zambezi jezgrima.

Dakle, FX6350 je izbor korisnika-entuzijaste pristupačnog „gaming“ PC-a sa diskretnom grafičkom kartom, odnosno „razumnog“ overklokera koji želi solidan CPU za relativno malu svotu novca.

FPS u igrama može da se poveća ako ste vični overklokingu, jer ovaj CPU poseduje pristojnu rezervu kada je overklok u pitanju, proces izrade je optimizovan za performanse.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar