| Hardver | Matične ploče | Gigabyte Z97X-SOC Force
Matične ploče

Gigabyte Z97X-SOC Force


Rezultati testova

 

Za testiranje Gigabyte Z97X-SOC Force koristili smo Intel i7 4770K procesor:

 

Overkloking

 

Overkloking je prirodno okruženje ovog modela matične ploče. Nismo ni sumnjali da će Z97X-OC Force pokazati svu svoju „silu“. Do sada imamo najveći rezultat u FMA3 testu bez trotlinga i pucanja. Čak 4370 MHz postignuto je uz prolazak stress testa od 1+ sata umesto 30 minuta koliko smo na muku izvlačili iz ovog primerka na drugim matičnim pločama na znatno nižem kloku.

 

max OC 43 5C T

 

VRM sekcija se minimalno zagrevala zahvaljujući visokoefikasnim tranzistorima i njena temperatura je iznosila samo 43,5C, a maksimalno stabilan overklok respektabilnih 4371 MHz.

 

maxMEM T

 

Gigabyte je sa „Silom“ postavio novi PCAxe rekord u overklokovanju Avexir DDR3 2666 memorija. RAM je bez problema radio na efektivnih 2865,2 MHz, umesto dosadašnjeg rekorda na Z87X-OC od 2862,4 MHz. Napredak nije veliki, ali ipak postoji. Mislili smo da je teško moguće bolje od toga.

 

maxBCLK T

 

BCLK na ovoj matičnoj ploči nije preterano raspoložen za overkloking. Maksimalno stabilan rezultat overkloka referentnog kloka je samo 125 MHz. Matična ploča je na većim frekvencijama i sa strap-om od 166 MHz odbijala da podigne sistem. Razlog za ovo nam nije poznat, ali ono što znamo je da je Gigabyte na Z97X-SOC Force implementirao dodatni eksterni PLL za PCH overkloking. Uz žestoko podizanje napona na PCH-u uspevali smo da dođemo do Windows-a, ali je veoma brzo sledio „plavi ekran“. Jedino za šta možemo da okrivimo ovako loš BCLK overklok rezultat je Intel i njihov primerak čipseta. Identičan problem smo imali i na ASRock-u Z97 Extreme4 modelu, dok je BCLK išao bez problema na 172 MHz na Z97 Sabertooth Mark 1 i Mark 2. Ipak, ovih 125 MHz je više nego dovoljno za ekstreman overklok i podešavanje u „sitna crevca“.

 

Test naponske jedinice, efikasnost i zagrevanje

 

U ovom odeljku pozabavićemo se analizom overklok performansi, ali i efikasnošću naponskih sekcija u odnosu na druge modele matičnih ploča.

 

OCStress

 

Ova tabela nam jasno govori ko je „glavni baja“ kada je u pitanju preciznost napajanja procesora, kao i efikasnost. Zagrevanje procesora je bilo u samom vrhu tabele, kao i efikasnost napajanja.

 

cpu heat

 

Kao što smo i očekivali, zagrevanje procesora je bilo u takvim granicama da smo mogli bez problema da postignemo visoke overklok rezultate bez trotlinga.

 

vrm heat

 

VRM sekcija se ne zagreva previše, a granice tog zagrevanja su negde u rangu sa ASUS Sabertooth Z97 Mark 2 modelom, bez Thermal Armora-a.

 

vrm efficiency

potrosnja 1250mv

 

Efikasnost je sasvim dobra, a za to su zasužne odlične komponente, na prvom mestu efikasni IR Power Stage tranzistori, zavojnice i precizna kontrola napona.

 

LAN performanse

 

Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.

 

webstress

 

Gigabyte Z97X-SOC Force koristi Killer E2200 o kojem smo pisali u ranijim recenzijama. Kao što vidite, razlika u pingu nije velika između Intel I-218V i Qualcomm Killer kontrolera, a jedna od prednosti u odnosu na I-218V je i postojanje zasebnog DSP-a koji procesira mrežne pakete u realnom vremenu i na taj način rasterećuje CPU, što može pozitivno uticati na benchmark rezultate prilikom oveklokinga. Ipak, taj aspekt ovde ne merimo, ali bi trebalo spomenuti je procesorsko zauzeće koje je sigurno veće kod mrežnih kontrolera koji ne poseduju zaseban DSP, mada je to u današnje vreme poprilično irelevantno zbog snage centralnog procesora, barem kada je u pitanju standardna klijentska platforma, ali za overkloking i benčmarkovanje, bitan je svaki atom procesorske snage, pa je Killer LAN dobrodošao.

 

Rad sa SSD-om

 

crystal

 

Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Postignuti rezultati su sasvim očekivani.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar