| Hardver | Matične ploče | ASRock Fatal1ty Z97X Killer
Matične ploče

ASRock Fatal1ty Z97X Killer


Rezultati testova

 

Za testiranje ASRock Fatal1ty Z97X Killer matične ploče koristili smo Intel i7 4770K procesor:

 

Overkloking

Overklok nije kategorija u kojoj su se proslavile najnovije ASRock Z97 matične ploče, izuzev fenomenalne OC Formule, ali kao što rekosmo na početku teksta, ciljna grupa za Killer modele nisu overklokeri, već gejmeri i desktop korisnici. Sa 4314 MHz, Z97X Killer je namanje overklokabilan Z97 model.

 

maxOC T

 

Takođe, overklok memorije zaostaje malo za Extreme serijom, a naročito za OC Formulom. Maksimalnih 2686 MHz ovu matičnu ploču svrstava na samo začelje kada je u pitanju overklok memorije.

 

maxMEM T

 

Postignuta je 160 MHz frekvencija BCLK-a bez dodatnog podizanja napona na čipsetu. Pri ovoj frekvenciji matična ploča je bila savršeno stabilna, na STRAP-u od 167 MHz. Ovaj rezultat je nešto niži nego na Extreme seriji, ali je i dalje korektan.

 

maxBCLK T

 

 

Test naponske jedinice, efikasnost i zagrevanje

U ovom odeljku pozabavićemo se analizom overklok performansi, ali i efikasnošću naponskih sekcija u odnosu na druge modele matičnih ploča.

 

P95stress

 

Ova tabela nam jasno govori ko je „glavni baja“ kada je u pitanju preciznost napajanja procesora, kao i efiksnost i jasno se vidi gde je Z97X Killer pozicioniran. Rezultat od 4314 MHz, ovaj model svrstava kao ulaznicu u svet Z97 overklokerskih matičnih ploča.

 

CPUheat

 

Zagrevanje procesora je nešto veće nego što je to uobičajeno, mada smo ovaj problem videli već na Extreme serijama i on je jedan od razloga za niži OC potencijal na ovim modelima.

 

VRMheat

 

Zagrevanje VRM sekcije je relativno nisko, ali je ipak nešto više od overklokerskih modela. Za razliku od ostalih Z97 matičnih ploča, Killer nije uspela da izgura test na 1,4V, jer je dolazilo do throttling-a već na 1,35V.

 

potrosnja 1250mv

vrm efficiency

 

Potrošnja je u granicama proseka, dok je zagrevanje procesora nešto povećano u odnosu na druge modele. Što se tiče same efikasnosti MOSFET tranzistora i elektronike, tu zaista nemamo zamerke. Mada glavni problem ovde je očigledno preciznost napajanja procesora, zbog čega je nešto povećano zagrevanje i smanjen overklok potencijal.

 

LAN performanse

 

Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.

 

webstress

 

Rezultati testova Qualcomm Killer E2200 su u skladu sa očekivanim. Rezultat je veoma dobar, i latencije, odnosno vrednosti PING-a su relativno niske, što ovu matičnu ploču svrstava u gejmersku platformu.

 

Rad sa SSD-om

crystal

 

Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Rezultati su sasvim očekivani i vrlo slični sa onim što smo videli i na drugim ASRock Z97 modelima i u granicama su u kojima inače umeju da variraju rezultati ovog testa.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar