| Hardver | Kućišta | Cooler Master HAF XM
Kućišta

Cooler Master HAF XM


Montiranje

Imali smo taj luksuz da u kućište upakujemo ceo računar. Stari Chieftec LCX je otišao u penziju, a zamenio ga je novi, mlađi i ultra moderni HAF XM. Poenta je bila da testiramo sistem kabliranja i praktičnost kućišta, a usput i da uočimo eventualne mane.

Prva mana koju smo uočili je nepostojanje hlađenja za “hot swap” fioke (hdd rack). Nije problem što to ne postoji, već što ne postoji ni mogućnost montiranja bilo kakvog ventilatora za taj posao.

Te fioke se uglavnom koriste kad dobijete HDD od nekoga sa puno filmova, kada prenosite velike količine materijala sa posla i sl. Pritom ti diskovi rade dugo i pod opterećenjem i bilo kakav vid hlađenja bi bio više nego dobrodošao. Prvo što smo uradili je da smo iskoristili opciju montiranja ventilatora na HDD kavez, nakon čega smo sistemski SSD “sakrili” iza tacne za matičnu ploču.

 

Slika1 TSlika7 T
Slika9 TSlika8 T

 

 

Komponente naravno možete samo pobacati u kućište, ali za lepo kabliranje vam treba dosta vremena i strpljenja. Mi smo potrošili oko dva sata samo na sastavljanje i kabliranje. Možda jer smo posle Chieftec-a neiskusni sa kabliranjem, ali možemo reći da smo u isto vreme radili natenane i bez žurbe. Računar se ne sastavlja često, a ima nas i onih koji uživaju u rukovanju sa hardverom. Iako smo koristili modularno napajanje, kablova ima pregršt u svakom slučaju. Mnoštvo rupa za provlačenje kablova omogućuje veliku autonomiju u načinu kabliranja, a u male probleme smo uleteli samo sa 8-pinskin naponskim kablom koji je jedva dohvatio konektor na ploči.

 

Slika10 T

 

Klizni plastični poklopac možda deluje kao trivijalna stvar, ali menja kompletnu sliku unutrašnjosti kućišta. Pogledajte i sami na fotografijama.

 

Slika3 TSlika6 T

 

Kućište je prostrano i ima puno mesta za baratanje. U njemu čak i velika Noctua NH-D14 izgleda kao običan kuler. Usput smo bez problema nakačili i All-in-one vodeno hlađenje sa 240 x 140 mm radijatorom.

 

Slika4 TSlika5 T

 

Vlasnici gabaritnih grafičkih karti će verovatno primetiti i nedostatak nosača za iste. Možda to nije najbitnija stavka kod kućišta, ali neki jeftiniji modeli Cooler Master kućišta poseduju takav nosač, kao na primer 690 II Advanced.

200 mm ventilatori koji dolaze sa kućištem neće oduševiti one koji vole tih računar jer odaju dosta glasan huk. Naravno, morate napraviti kompromis između dobre provetrenosti i tihog računara, ali sa usporavanjem ventilatora “High Air Flow” oznaka nekako i gubi smisao. Ranije u tekstu smo spomenuli lošu iskorišćenost gornjeg 200 mm ventilatora, a evo i detaljnijeg prikaza istog.

 

Topvent

Šrafova ima u dovoljnoj količini, ni u jednom trenutku sa nismo našli zatečeni da za montiranje nečega nemamo potrebnu vrstu šrafa.

 

Slika2 T

 

Kederi na rupama za kabliranje su dobrog kvaliteta i ne otpadaju tokom egzibicija sa provlačenjem kablova.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar