| Rubrike | Edukacija | Vodič za poliranje procesora i kulera
Edukacija

Vodič za poliranje procesora i kulera


Proučavanje površine

Pre svega treba utvrditi da li je vaš kuler ili procesor potrebno šmirglati i polirati. Postoji više načina za to ali ćemo Vam mi predstaviti dva najefikasnija. No, pre toga pogledajmo potencijlane scenarie neravnog kulera ili procesora.

 

 

ispupcen_cpu

Procesor je ispupčen i kao takav pravi rupu između kulera i procesora, a dolazi i do stvaranja vazdušnih džepova

 

 

ispupcen_kuler

U ovom slučaju kuler je ispupčen, a na slici iznad se jasno vidi da dolazi do kontakta sa procesorom samo po sredini, a to rezultuje višim temperaturama, što svakako ne želimo

 

 

udubljen_cpu

Još jedan mogući scenario. Termalna pasta jednostavno ne može na najbolji mogući način da nadomesti loš kontak kulera i procesora.

 

Da biste utvrdili da li je procesor ili kuler neravan, treba vam jedno parče stakla, za koje smo pre svega utvrdili da je savršeno ravno (malo gledati kroz njega jer će se svaka njegova neravnina preneti na prikaz predmeta iza), a glatko sigurno jeste. 15×15 cm će biti sasvim dovoljno (idite kod nekog staklorezca i samo fino pitajte). Možete koristiti i prozorsko staklo. Stavite pipetom kapljicu vode (termalne paste) na centralni deo kulera ili procesora i lagano pritisnite staklom. Ako ima nekakvih većih izbočina ili udubljenja lako ćete ih primetiti jer se kapljica vode neće ravnomerno širiti, tj neće počinjati da obrzuje krug već neki drugi nepravilan oblik Ako je procesor ili kuler dovoljno ravan i gladak moćićete da ga zajedno sa staklom odvojite od stola na kratko.

Za potrebe drugog testa nam treba jedan žilet. Oštricu žileta naslonite na procesor ili kuler pod pravim uglom.Iza svega toga staviti izvor svetlosti. Jasno ćete moći da vidite da svetlost negde prolazi ako procesor ili kuler nisu dovoljno ravni, iako se na prvi pogled sve činilo savršeno.

 

 

proveravanje_povrsine
Pre i posle poliranja i ravnanja kulera

 

 

Ako se ispostavilo da ni kuler ni procesor nisu ravni prelazimo na sam proces poliranja. Bacimo pogled na to šta nam sve treba od alata.

Potrebno nam je sledeće:
• Vodena šmirgla 320
• Vodena šmirgla 600
• Vodena šmirgla 1500
• Vodena šmirgla 2000

 

Kod vodenih šmirgli je neophodno napomenuti da je od svake navedene potrebno po tri lista. Broj kod vodene šmirgle označava granulizaciju, odnosno, njenu finoću , što je broj veći to je šmirgla finija. Zatim nam je potrebna magična ili mikro fiber krpa i parče stakla. Na sve navedeno bismo dodali i polir pastu.

 

 

farecla_G10

Fina polir pasta Farecla G10, koristi se između ostalog

i za brušenje dijamanta

 

Sibin Grašić

DevOps inženjer danju - WordPress Bog noću. Kad ne kuca po tastaturi, bakće se egzotičnim hardverom.

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar