| Rubrike | Edukacija | High Bandwidth Memory (HBM)
Edukacija

High Bandwidth Memory (HBM)


HBM

 

Novi memorijski čipovi imaju nisku potrošnju i veoma široku magistralu. Kao što smo rekli ranije, memorijski čipovi su na kraju grupisani u „stekove“, odnosno poređani su vertikalno jedan na drugi (stacks). Između njih se nalaze TSV veze (Through-Silicon Vias) u kombinaciji sa mikrobampovima (e, jesmo ga preveli J). Ove konekcije se koriste da se čipovi povežu na SoC/GPU preko Interposera. Ovu tehnologiju su definisali AMD i SK Hynix.

 

hbm 008 t

 

Na sledećoj slici možete da vidite uporedne karakteristike GDDR5 i HB memorije.

 

hbm 009 t

 

Efikasnost HB memorije je na vrlo zavidnom nivou i čak do četiri puta veća u odnosu GDDR5. Konkretno, za jedan utrošeni vat (W) je moguće ostvariti protok od preko 35 GB/s, dok je kod GDDR5 protok svega 10,7 GB/s.

 

hbm 010 t

 

Ne samo da je efikasnost veća, već su HBM čipovi mnogo manji – čak 19 puta manji. Ovo će omogućiti da grafičke kartice koje budu koristile HBM budu kudikamo manjih dimenzija, nego što je to do sada bio slučaj.

 

hbm 011 t

hbm 012 t

 

Sve u svemu, HBM je veliki iskorak napred i od ove tehnologije imamo velika očekivanja. Da napomenemo još da ova tehnologija neće biti eksluzivna, već će svako ko bude platio moći da je koristi. Iz te perspektive, nije isključeno da u budućnosti vidimo i nVidia grafičke karte sa HBM-om.

 

hbm 013 t

hbm 014 t

Za kraj još da kažemo da za HBM v1 tehnologiju postoji jedan limit, a to je u količini memorije po stack-u, koji trenutno iznosi 1GB. Dakle, ako je se na grafičku kartu implementira četiri stack-a, njen maksimalni kapacitet će biti 4GB. Prva generacija grafičkih kartica sa HBM tehnologijom će dolaziti sa četiri stack-a po GPU, odnosno sa 4GB HB memorije.

Toliko od nas za sada.

 

Komentarišite na forumu

Tagovi
M

Marko Jovanovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar