| Hardver | Procesori | AMD Trinity APU
Procesori

AMD Trinity APU


Trinity vs Llano&Konkurencija

 

Da bi ovaj novi pravac dobio svoj smisao, neophodna je adekvatna softverska podrška, koje je sve više u poslednje vreme. Svedoci smo čitave poplave OpenCL optimizovanog softvera, počev od programa za video transkoding, preko alata za grafičku obradu, do arhivera. Uostalom, ako GPU nije brži od CPU-a u nekim operacijama, onda ga barem rasterećuje, odnosno, preuzima deo posla koje bi inače preuzelo barem još jedno ili dva procesorska jezgra.

 

AMD A10 5800 APU 01 T

 

AMD je sa Trinity-jem obećao 29% veće CPU performanse u odnosu na Llano, kada je u pitanju mobilna platforma. Mikroarhitektura koja je upakovana u silicijumski čip površine 246 mm kvadratnih, bazirana je na Piledriver jezgrima, koja su evolutivni pomak u odnosu na Bulldozer, koji smo detaljno opisali prilikom predstavljanja prvih AMD FX procesora.

Baziranje APU-a na Bulldozer, odnosno Piledriver mikroarhitekturi, koji bi trebalo da predstavlja niskopotrošni uređaj, moramo priznati da je izazivalo određenu dozu sumnje u uspešnost ovakvog projekta. Ipak, Piledriver jeste „tjunirani“ Bulldozer, ali prvi utisak uopšte nije bio tako loš.

Ipak, ne bi smo tvrdili da je u pitanju baš tolika razlika u performansama, barem ne kada je u pitanju desktop platforma. Tu se pre radi o nekih 10-15% ubrzanja, što svakako nije za „bacanje“, ali je opet dosta daleko od Intelovih Core i5 Ivy Bridge procesora.

Sa druge strane, GPU je značajno jači nego GT2 u Ivy Bridge-u, što ovakvo rešenje čini idealnim za Home Theater PC. Ako GPU poredimo sa Llanom, skok performansi u „gamingu“ iznosi između 20 i 60%, što opet zavisi od vrste endžina koji se izvršava.

 

PiledriverB T

 

Poredili smo ovaj APU, koji nema L3 cache sa jednako klokovanim AMD FX 8120 procesorom kojem smo isključili 2 modula, odnosno 4 jezgra, a turbo mod smo podesili na ekvivalentnu frekvenciju, odnosno 4,2 GHz. Bazni klok ovog modela je 3,8 GHz, dok je turbo mod 4,2 GHz i poseduje 2 CU – Computing Units, odnosno modula koji sadrže po dva jezgra, odnosno „integer“ bloka i po jedan deljen FMAC FPU.

Trinity A10 5800K može istovremeno da procesira do 4 thread-a. U poređenju sa jednako klokovanim Bulldozerom, čija sistemska sabirnica, odnosno „uncore“ sadrži L3 keš, ali ne i GPU (koji inače oduzima deo bandwidth-a) zaključili smo da se ovde radi o povećanju IPC-a (broja instrukcija po ciklusu) u rasponu od 3 do 11% u odnosu na Bulldozer mikroarhitekturu, kao i to da je pozitivan uticaj L3 keša na performanse ove mikroarhitekture minoran.

 

system overview Tsystem overview2 T

 

Što se potrošnje tiče, na žalost, Trinity baš i nije previše „ekonomičan“. CPU deo u proseku troši jednaku količinu električne energije kao i Llano CPU sa svoja 4 Husky jezgra, ali u maksimalnom opterećenju potrošnja je ipak veća za nekih 10W. Ako ovo posmatramo kroz apsolutne brojke, CPU ipak nudi za dlaku bolji odnos performansi po utrošenom Watt-u, što nikako nije bio slučaj sa originalnim Bulldozer jezgrom.

 

AMD A10 5800 APU 04 T

 

Što se tiče „Devastator“ GPU-a, integrisanog unutar Trinity-ja, radi se o izuzetno izbalansiranom integrisanom grafičkom procesoru koji nudi performanse diskretne grafike u cenovnom rangu između 50 i 100 € i primetno je moćniji nego Llano-ov GPU, ali je u punom opterećenju i potrošnja oko 30% veća, barem kada je u pitanju najjači model. U daljem tekstu detaljno ćemo opisati šta zapravo donosi Trinity APU sa svojim predstravnikom – AMD A10 5800K.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar