| Hardver | Monitori | ASUS SWIFT PG278Q
Monitori

ASUS SWIFT PG278Q


G-Sync

 

Pre nego što krenemo dalje sa recenzijom, osvrnućemo se na jednu po mnogima jako bitnu funkciju – G-SYNC. Ovaj monitor je jedan od retkih u kom je odrađena kompletna implementacija ove tehnologije, jer fabrički sadrži G-SYNC čip. U pitanju je nova nVidijina tehnologija koja ima ulogu da video signal koji se šalje iz grafičke karte sinhronizuje sa signalom koji monitor prikazuje. U čemu je kvaka i što to nama sad treba?

 

NVIDIA GSync-3-processed

 

Dosadašnja priča je tekla ovako: grafika renderuje frejmove kako i koliko može u određenom vremenskom intervalu i šalje ih na monitor. Monitori imaju sopstvenu frekvenciju osvežavanja slike od (uglavnom) 60Hz, što znači da mogu 60 puta u sekundi da iscrtaju sliku. Grafička karta će u nekom periodu poslati 15 frejmova, u nekom 60, dok će u nekom poslati i preko 120 frejmova, sve to u zavisnosti od kompleksnosti scene koja se trenutno renderuje. Kada se fps koji grafika šalje razlikuje od frekvencije osvežavanja slike monitora, onda se javljaju „bug“-ovi u slici poput artefakta ili tzv. „cepanja slike“ (eng. tearing). To se dešava zato što u trenutku kada monitor osvežava sliku (iscrtava jedan frejm), grafička karta pošalje frejm koji je obradila pri čemu monitor nije ni dovršio iscrtavanje prethodnog frejma. Čim je stigao novi frejm, monitor pokušava i njega da prikaže i otud neprijatne pojave tearing-a.

 

tearing

 

Ovo se obično rešavalo tako što uključite V-Sync u podešavanjima za grafiku čime FPS zaključavatate na 60, jer je toliko i osvežavanje slike na monitoru. Dakle, svaki frejm koji grafika pošalje monitoru će čekati dok sam monitor ne bude bio spreman da ga iscrta. Ovo dalje dovodi do pojave stutteringa, blagog kočenja i seckanja u grafičkom prikazu, a takođe i povećava input lag, odnosno kašnjenje u komandama koje zadajete preko tastature.

 

gsync monitor

 

Nvidija je ovo rešila zahvaljujući specijalnom elektronskom kolu koje je ugrađeno u sam monitor, a koje ima funkciju da radi sinhronizaciju monitora i grafičke karte, kako bi iscrtavanje slike bilo što tečnije i preciznije, a takođe i bez propratnih pojava tearinga i stutteringa i bilo kakvih drugih anomalija.

Jedina mana ove tehnologije je u ceni, koja je prilično visoka, međutim verujemo da okorele gejmere to neće sprečiti u nabavci svog prvog G-SYNC monitora.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar