| Hardver | Matične ploče | Foxconn Rattler
Matične ploče

Foxconn Rattler

 

BIOS i overklok mogućnosti

 

Foxconn Rattler matična ploča ima odlično opremljen BIOS. Opcija za overkloking ima na pretek, dok naponi ne oskudevaju ni na jednoj vitalnoj komponenti. Kako izgleda kompletan BIOS ovog modela i koje sve opcije postoje, kao i kakvi su naponski koraci i slično, možete videti na video klipu ispod dok ćemo mi prokomentarisati par stvari.

 

 

Ono što se prvo da primeti je to da je BIOS ove matične ploče drugačiji od standardnih na koje smo navikli. Sam odziv BIOS-a na komande je dosta dobar i nesvakidašnje brz, ali nam se nije svidelo to što se vrednosti ne mogu upisati putem tastature, već je neophono da bi se došlo do neke koristiti „+“ i „-„, ili i najboljem slučaju „PageUp“ i „PageDown“, tastere. Nadamo se da će Foxconn ovaj overklokerima bitan parametar ispraviti u nekoj od narednih verzija BIOS-a.

Naš test CPU je radio totalno stabilno na 5050 MHz pri naponu od 1,45V.

 

linx_5.05_T

 

Na CPU-Z prozoru možete videti da je napon daleko manji, ali nije reč o padu istog. Naime, evo kako se ponaša naponski sektor procesora prilikom opterećenja.

 

 

Kao što možete videti napon procesora ne samo da ne pada, već skače. Očigledno je da Foxconn još treba da ispegla BIOS Rattler modela, budući da nema nikakvih padova napona, što znači da je naponska jedinica i više nego dovoljno jaka. Pored toga, spomenuli smo da CPU-Z loše iščitava napon, ali to je zato što Foxconn očigledno nema standardne senzore na PCB-u kao velika većina proizvođača matičnih ploča. Sva sreća pa su tu bile fizičke merne tačke na PCB-u ovog modela, pa smo sve izmerili kako treba.

Ispostavilo se da Foxconn Rattler BIOS ima još jedan problem. Ma koliko se mi trudili da u istom isključimo EIST funkciju (poznatu i kao: „SpeedStep„), naš Rattler je odbijao da nas posluša. Možete videti i skor u SuperPi 1M programu koji će iskusnijim korisnicima reći mnogo toga.

 

spi_max_T

 

Evo o čemu je reč. Množilac procesora je savršeno „padao“ na najmanju vrednost prilikom prestanka opterećenja na Foxconn Rattler matičnoj ploči, dok je Super Pi softver poznat po tome što između „loopova“ (u veoma kratkom vremenskom intervalu) ne radi apsolutno ništa. Međutim, kako množilac ne skače odmah na punu vrednost prilikom opterećenja, dolazi do malog laga u brzini, i Super Pi 1M skor će biti slabiji. Ostvarena frekvencija je fenomenalna u svakom slučaju, ali dok Foxconn ne sredi i ovaj problem u BIOS-u overklokeri neće biti zadovoljni do kraja. Doduše, ono će biti i jedina grupa korisnika koja će ovaj bug osetiti u realnom radu. Isto možete primetiti i po gigaflopsima u LinX-u, na screenshot-u 100% stabilnih 5050 MHz. Ipak, kada se sve sabere i oduzme 5355 MHz na vazdušnom hlađenju koje se može okarakterisati najviše kao vrlo dobro, Foxconn Rattler je položio veliki overklok test.

Osnovni klok procesora je radio apsolutno stabilno na 105 MHz bez bitnijeg podizanja bilo kog napona. Kako se kasnije ispostavilo, to je bio i maksimalni stabilni BCLK bez obzira na setovan napon. Naša Kingston 2133 MHz CL9 RAM memorija je radila stabilno na skoro 2200 MHz pri naponu od 1,65V, što je odlično.

 

Fox_P67_PB_U2

 

Kada se sve sabere i oduzme, Foxconn Rattler se pokazao u veoma dobrom svetlu, ako na pomenute probleme zažmurimo, što i hoćemo. Zašto? Zato što nas je iskustvo naučilo da ovaj prozvođač ispravlja ovakav tip problema brzo. Slična je situacija bila i sa Foxconn Inferno Katana GTI modelom.

 

Tagovi

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar