| Hardver | Matične ploče | ASUS Z87 Deluxe
Matične ploče

ASUS Z87 Deluxe


Rezultati testova

 

ASUS Z87 Deluxe je izvukla maksimalno 2700 MHz iz Avexir DDR3 2666 memorije, što je verovatno sam maksimum ove memorije. Maksimalan FSB sa zaključanim Haswell procesorima je oko 107 MHz. Ukoliko koristite „K“ SKU, možete očekivati znatno veći FSB overklok. Ako ste se odlučili da sebe obradujete non-K verzijom Haswell-a, ovako visok overklok potencijal same matične ploče vam neće mnogo pomoći. Intel je definitivno zaključao FSB overkloking na non-K verzijama procesora. Overklok mogućnosti plaćaće se dodatnih 30-40 „evropskih“ novčanica.

 

maxFSB nonK T

 

Maksimalno postignut FSB izvučen je uz pomoć korišćenja TPU softvera. Pokušali smo ručno da podesimo još jedan MHz, ali nam nije uspelo. 106,1 MHz je maksimum za ovaj primerak procesora i ovu matičnu ploču.

 

maxmem T

 

Maksimalna frekvencija za RAM na kojoj je sistem radio stabilno je 2700 MHz. Uspevali smo da dohvatimo i preko 2800 MHz, ali je bilo dosta problema u radu, slično kao i na Sabertooth matičnoj ploči. Testirali smo potrošnju i zagrevanje na različitim naponima. Na screenshotovima zapisana je potrošnja sa dodatnim hard diskovima koji troše ukupno 24W, dok smo na dijagramima zapisali potrošnju koja je dobijena kada se oduzme potrošnja hard diskova.

 

vrm-1.296V-235W T

vrm-1.344V-246W T

vrm-1.392V-258W T

vrm-1.44V-276W T

 

Na grafikonima možete da vidite rast potrošnje sa povećanjem napona, kao i rast temperature u poređenju sa Sabertooth matičnom pločom:

 

TDP vs VCORE vs TEMP

 

TDP vs VCORE vs VRMTEMP

 

Na osnovu merenja temperature i potrošnje zaključujemo da naponska jedinica u slučaju overkloka sa konvencionalnim vazdušnim hladnjacima nije preterano opterećena. Naš primerak Haswell-a izgurao je čak 1,45V uz praktično nikakav pad jačine struje i bez preteranog pregrevanja VRM sekcije. Ipak sam primerak procesora se pregrevao pri tom naponu, ali zagrevanje naponske i procesora je bilo nešto niže nego kod Sabertooth Z87 matične ploče iako je potrošnja celog sistema bila nešto veća nego na Sabertooth Z87. Razlog ovome može da leži i u dodatnim komponentama poput WiFi/BT mrežne karte, dodatnog LAN kontrolera i još dosta toga. Ipak, naša merenja su pokazala da je VRM na Z87 Deluxe nešto efikasnija nego na Z87 Sabertooth, što na kraju krajeva opravdava i viša cena.

Rad sa SSD drajvom….

 

crystaldisk

 

Rad sa SSD drajvovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD drajvom se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar