| Rubrike | Reportaže | PHP T-DAY konferencija, novembar 2014
Reportaže

PHP T-DAY konferencija, novembar 2014


T-Day

 

Testing Day je četvrta po redu konferencija u organizaciji PHP Srbija. Pored domaćih predavača, priliku da podele svoje znanje su imali i predavači iz Hrvatske, a konferenciji su prisustvovala i dva dobro poznata imena u PHP svetu: Sebastijan Bergman i Mikelanđelo Van Dam.

 

 

Prvi predavač, Sebastian Bergmann, autor najkorišćenijeg framework-a i defakto standardnog alata za unit testiranje PHPUnit održao je keynote (uvodno) predavanje. Sebastian je slušaocima pokušao da prenese svoje znanje kako da brzo razvijaju i integrisu izmene u postojeće aplikacije, a da pritom izbegnu potencijalne greške i probleme koje u takvim situacijama mogu da nastanu.

 

TDay-2014 050

 

Nakon Sebastiana na scenu je stupio Srđan Vranac, programer iz Novog Sada, koji je kao predavač imao prilike da se predstavi publici na prethodna dva događaja PHP Srbije. Srđan je održao motivacioni govor o testiranju softvera i na taj način još jednim svojim predavanjem dokazao da ne moraš biti veliko ime u programerskom svetu da bi održao interesantno predavanje koje će od publike izmamiti veliki broj pitanja.

 

TDay-2014 056

 

Na projektorsko platno je zatim izašao Luka Mužinić, jedan od organizatora jako popularnih konferencija u Hrvatskoj, ZgPHP i WebCamp. Luka je pričao o Codeception-u, test alatu koji koristi već dokazane framework-ove za testiranje kao što su PHPUnit, Behat, određene komponente Symfony 2 framework-a i još nekoliko alata i koji vam pomaže da pišete testove na Behave Driven Development način. Codeception obuhvata Acceptance, Functional i Unit testiranje.

 

TDay-2014 053

 

Ivan Habunek je takođe iz Hrvatske, kontributor, član Apache Software Foundation i takođe organizator ZgPHP konferencije. Ivan je održao predavanje kako testirati Open Source projekte koristeći Travis CI. Travis CI je besplatan server koji služi kao alat za kontinualnu integraciju novonastalih softverskih izmena sa postojećom aplikacijom ili servisom. Drugim rečima postavljati nove verzije softvera koji razvijate dostupnim na korišćenje njegovim korisnicima.

 

TDay-2014 052

 

Ilia Studen, osnivač uspešne srpske kompanije ActiveCollab pričao je o narativnom tesiranju koje koriste u ActiveCollab-u, a koje se oslanja na smernice „Piši testove na način na koji bi nekom objasnio kako radi tvoj softver“ i „Koristi testove da generišes dokumentaciju“. Ilija je takođe potvrdio da interesovanje za ovu metodologiju testiranja postoji i možemo očekivati da ćemo u skorijoj budućnosti imati susreta sa narativnim testiranjem.

 

TDay-2014 051

 

Sledeći predavač, Saša Stamenković održao je dva vezana predavanja. U prvom je publici predstavio StoryBDD alat pod imenom Behat, framework koji omogućava Behave Driven Development koristeći Gherkin jezik kao jezik za pisanje test case-ova koji je lako čitljiv i nekom ko nije programer. Na taj način vaš QA inženjer ili projekt menadžer može pisati test case-ove, a programer kod koji izvršava testiranje.

 

TDay-2014 055

 

Drugo Sašino predavanje bilo je vezano za SpecBDD. Dok se StoryBDD alati kao sto je Behat koriste da bi se razumeo i pojasnio domen koji se testira, sa SpecBDD fokus je na tome kako testirati. Drugim rečima, određuje se način na koji će Vaš kod postići željene funkcionalnosti sofvera.

Michelanđelo van Dam je jedan od najpoznatijih Zend 2 Framework programera i organizator PHP Beneluks konferencije, publici je predstavio konkretan način kako postojeći zastareli projekat sa GitHub-a može da se testira, usput pogazivši sve argumente koji najčešće idu uz zastarele projetke, a to su uglavnom oni koji govore da takvi projekti ne mogu da se testiraju koristeći novije test alate ili da uopšte ne mogu biti testirani.

 

TDay-2014 054

 

Kao završno predavanje, Darko Fabijan, osnivač Novosadske kompanije „Rendered Text“ govorio je o načinu kako je moguće napraviti i koristiti in-house razvijenu aplikaciju, SemaphoreApp, za automatsku kontinualnu isporuku softvera korisnicima.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar