| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS AiMesh
Mrežni uređaji

ASUS AiMesh


Podešavanje i testiranje

 

Da bi smo istestirali ASUS AiMesh tehnologiju, uzeli smo dva rutera koji je podržavaju i to ROG Rapture GT-AC5300, kao i RT-AC86U, čije ćete detaljne recenzije moći pročitati uskoro na našem portalu.

Za preporuku je uzeti kao AiMesh ruter najjači ruter u mreži, te je tako ASUS ROG Rapture GT-AC5300 preuzeo ulogu AiMesh rutera, dok je RT-AC68U bio klasičan node. Ovo važi i ako postoji više od dva uređaja u mreži.

 

admin 001 T

 

Da bi se podesila AiMesh mreža, na oba rutera je instaliran poslednji firmware, tako da se moglo pristupiti podešavanju. Samo podešavanje je vrlo jednostavno i u tri koraka smo imali inicijalno podešenu Ai Mesh mrežu. Naime, na AiMesh ruteru, koji je bio povezan na internet preko kablovskog rutera dobijenog od provajdera, smo podesili osnovne parametre računajući tu i wireless mrežu. Drugi korak je bio da se RT-AC86U postavi blizu AiMesh rutera i da se uradi resetovanje parametara na default. Poslednji korak je bio da se uđe u AiMesh sekciju na ruteru i da se uradi pretraga za nodovima tj. čvorovima. Par sekundi kasnije mreža je našla kompatibilni ruter i jednim klikom uz oko minut čekanja imali smo inicijalno podešenu mrežu. Tada je RT-AC86U bio spreman da se postavi između glavnog rutera i udaljenog mesta gde je domet bio slabiji.

Pošto GT-AC5300 ima osam antena da bi smo simulirali slabiji signal u drugom delu stana, ostavili smo ga da radi sa samo dve antene, kako bi mogli isprobati funkciju prebacivanja na node kada je uređaj bio daleko od rutera tj. na mestu gde je node pružao vidljivo jači signal.

 

admin 002 T admin 003 T admin 004 T

 

Korisnik preko admin interfejsa može videti povezane korisnike na bilo kojem čvorištu, kao i samom ruteru. Ako postoji više istih rutera koji rade kao node, korisnik ima mogućnost da mu dodeli lokaciju iz spiska predefinisanih lokacija kao što su Living room, Bedroom, Basement isl kako bi lakše mogao da pronađe čvorište koje mu je potrebno.

Prilikom kreiranja AiMesh mreže čvorišta preuzimaju podešavanja glavnog rutera, tako sve wireless mreže na istim frekvencijama imaju isti SSID, a korisniku je ostavljena mogućnost da to promeni ako to bude želeo.

 

ASUS Router App

Samo podešavanje AiMesh mreže se može uraditi i preko mobilne aplikacije i dovoljno je povezati se na mrežu, pokrenuti ASUS Router App, odabrati ruter na koji se povezuje kao i u slučaju kada se ne koristi AiMesh mreža i to je to.

 

ASUS Router App AiMesh 001 T ASUS Router App AiMesh 003 T ASUS Router App AiMesh 013 T

 

Aplikacija omogućava lako dodavanje novih čvorišta, tako da za proširenje mreže nema nikakve potrebe da se „kači“ na AiMesh ruter. Odlično i jednostavno.

 

ASUS Router App AiMesh 002 T ASUS Router App AiMesh 004 T
   
ASUS Router App AiMesh 005 T ASUS Router App AiMesh 006 T

 

ASUS Router App AiMesh 012 T

 

Tu su mogućnost provere da li postoji novi firmware za sve rutere u mreži, podešavanje Guest mreže, wirelessa, kao i drugih opcija koje standardno ASUS Rouer App može podešavati.

 

ASUS Router App AiMesh 014 T ASUS Router App AiMesh 015 T

 

Kada smo podesili mrežu na test je došla provera koliko brzo se povezani uređaj prebacuje sa noda/rutera na drugi node ili ruter kako se krećemo iz jednog kraja stana u drugi. Na početku je mobilni telefon bio povezan na GT-AC5300, i kako smo prešli u drugu prostoriju gde je bio node u roku od otprilike 5s videli smo u ASUS Router aplikaciji da se mobilni povezao na RT-AC86U gde je signal bio daleko jači (-38dBm u odnosu na -74dBm).

 

ASUS Router App AiMesh 011 T

 

Takođe smo isprobali da li bi sam telefon odradio promenu mreže, kada smo ga „nakačili“ na ruter koji nije bio deo AiMesh mreže. Iako je signal bio skoro -80dBm telefon se nije prebacio na RT-AC86U koji je pružao daleko bolji signal, tako da smo time pokazali da je u našem slučaju AiMesh mreža odradila posao, a ne softver telefona.

Posledica prebacivanja sa uređaja na uređaj u AiMesh mreži je imala to da smo u celom stanu imali stabilan signal i mnogo veću brzinu u odnosu na to kada nemamo AiMesh. Svakako sličan efekat se mogao postići i sa dva rutera gde bi jedan radio u repeater modu, ali bi za podešavanje i promenu parametara prošlo više vremena, jer bi morali da se povezujemo na svaki uređaj u mreži ponaosob kako bi promenili i najmanju stavku, za šta u 99% slučajeva neće biti potrebe u AiMesh okruženju.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar