| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS 4G-AC53U
Mrežni uređaji

ASUS 4G-AC53U


Test konfiguracija i rezultati testiranja

 

Test mašine su činila dva PC-a – jedan koji je bio povezan na ruter preko gigabitnog mrežnog porta, a drugi preko WiFi-a koristeći ASUS USB N53 wireless adapter.

Pošto je maksimalna brzina korišćenog adapterea 300Mb/s na obe frekvencije, ne bi trebalo očekivati dostizanje 433Mb/s na 5GHz, već maksimalno teorijskih 300Mb/s tj. nešto malo iznad 30MB/s.

 

ASUS 4G-AC53U 22 T

 

Koristili smo standardnu WPA2 enkripciju, jer će verovatno to koristiti i korisnici koji budu testirani ruter, a razdaljina između rutera i adaptera je bila nešto malo veća od 2m, što recimo odgovara razdaljini stola na kojem stoji računar u manjoj kancelariji gde je ruter pozicioniran na sredini prostorije. Za test brzine smo koristili LAN Speed test aplikaciju.

 

2,4GHz

brzina kopiranja 2 4GHz

 

5GHz

brzina kopiranja 5GHz

 

Kao što možete videti, i što je bilo i za očekivati, brzina kopiranja na 5GHz je bila nešto veća nego na 2,4GHz, ali ne zbog 802.11ac standarda jer ga wireless adapter ne podržava, već najviše zbog manjeg broja okolnih 5GHz mreža.

 

Storage brzina

brzina kopiranja storage

 

Mnoge korisnike zanima kojom brzinom se prebacuju podaci na uređaju povezanom na USB 2.0 port rutera. Da bismo eleminisali brzinu storage uređaja iz testa na USB port smo povezali brz Sandisk Extreme USB fleš.

Kao što se može videti 4G-AC53U je solidno prošao. Download brzina nas je pozitivno iznenadila, jer iskreno nismo očekivali da će preći 33-34MB/s zbog USB 2.0 porta, dok je upload brzina bila sasvim solidna.

Što se tiče jačine signala, ovaj ruter poseduje dve spoljne LTE antene, tako da nismo očekivali da će signal biti na niovu skupljih ASUS premium rutera sa 3-4 ili više antena namenjenih WiFi-u.

 

ASUS 4G-AC53U signal blizina

 

Ovaj ruter smo uporedili sa Ubee SBB ruterom i kada se radi o kvalitetu signala kada je uređaj blizu rutera tu ga je ASUS 4G-AC53U jednostavno potukao na obe frekvencije. Razlika je bila 11dB i za 5GHz mrežu kao i za onu na 2,4GHz što je odlično jer nam to govori da je signal u blizini bio više nego 10 puta jači što znači da će i veza biti daleko stabilnija.

 

ASUS 4G-AC53U signal daljina 1 T ASUS 4G-AC53U signal daljina 2 T

 

Što se tiče situacije kada je uređaj udaljen preko 2 debela zida stare gradnje i tu je 4G-AC53U izašao kao pobednik doduše sa manjom razlikom. Svakako, ovaj ruter, nije na nivou skuplji ASUS rutera, ali je više nego dobar za one korisnike koji imaju male stanove i nemaju previše debele zidove.

 

ASUS 4G-AC53U speedtest

 

Autor teksta živi na lokaciji gde MTS mobilni internet nije baš „najsjajniji“ i u stanu često vidi H+/3G umesto LTE-a. Preko mobilnog telefona brzina downloada je obicno oko 1-1,5MB/s, dok je ovaj ruter ponudio preko 30Mb/s što je više nego duplo brže za šta su najverovatnije zaslužne LTE antene. Sve je ovo postignuto kada su obično svetlele 3 od 4 crte za kvalitet signala, tako da na nekoj boljoj lokaciji je moguće postići i veće brzine što je sasvim dovoljno za većinu korisnika.

Trebalo bi spomenuti da se prilikom ubacivanja MTS SIM kartice, ruter se nije automatski povezao na mobilnu mrežu, već je bilo potrebno ručno setovati parametre koji se mogu naći na MTS sajtu i tada je u roku od oko minut sve bilo prepoznato i mogao se deliti mobilni internet.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar