| Hardver | Matične ploče | Gigabyte Aorus Z270X-Gaming 5
Matične ploče

Gigabyte Aorus Z270X-Gaming 5


Unboxing i propratni paket

 

Matična ploča dolazi upakovana u kvalitetnoj i lepoj kutiji od debelog kartona i išarana je sa brojnim natpisima i slikama da pokaže sve mogućnosti matične ploče, kao i sa tabelom sa osnovnim specifikacijama. Nama najupadljivije osobine su dual Gigabit lan, naravno RGB Fusion osvetljenje ali i novi Realtek ALC1220 audio kodek sa Sound Blaster X-Fi MB5 softverskom podrškom. Što se tiče sadržaja kutije, imamo naravno matičnu ploču upakovanu u antistatičku kesu, a od ostale opreme imamo samo osnovno što je potrebno za korišćenje matične ploče.

 

 
   
 

 

Metalni I/O štit sa laserski ugraviranim natpisima i jednim Aorus logom. za potrebe povezivanja SATA uređaja na raspolaganju sa nam 4 SATA kabla, od kojih su dva sa uglastim konektorima. Primećujemo da se proizvođači sve manje odlučuju da isporuče maksimalan broj SATA kablova za zasićenje svih SATA portova, već računaju na upotrebu bar još jednog M.2 uređaja. Ovo se ne može uzeti za zlo jer dobar deo opšte populacije u najbolju ruku upotrebljava jedan SSD u kombinaciji sa još jednim do eventualno tri hard diska većih kapaciteta.

 

  

 

 

Pošto matična  ploča podržava i RGB LED trake, u paketu dolazi i jedan produžni kablić za potrebe povezivanja traka na skrovitijem mestu. Front panel konektori (power, reset, HDD led i power led) se mogu povezati na G-Conector, što olakšava sklapanje novim korisnicima. G Conector je opremljen sa klipovima, tako da utaknuti konektori ne mogu tako lako spasti, što je lep detalj.

 

 

Za slučaj da nemate pristup internetu, a nekim čudom se zadesi da imate funkcionalan DVD čitač pri ruci, u kutiji imamo i DVD sa osnovnim driverima i softverom, ali opet preporučujemo skidanje najnovijih verzija sa oficijalne Gigabyte stranice. Malo nam je zasmetalno, na prvi pogled, što matična ploča od 235 evra dolazi bez knjižice sa instrukcijama, već samo „Quick Installation Guide“. Posetom Gigabyte stranice smo utvrdili da knjižica stvarno doalzi uz matičnu ploču, ali izgleda da se ona zagubila kod nekog od drugih recenzenata pre nego što je došla kod nas. 

 

170316233423 T

 

Ono što nam jeste zasmetalo kod uputstava za upotrebu je odsustvo detaljnih objašnjenja šta koja funkcija u UEFI-u radi. Na primer pod Advanced Power Settings imamo „CPU VCore Loadline Calibration“, standardna opcija za podešavanje nivoa Vroop-a kada podižemo napon za potrebe overkloka. Tu po default stoji Auto. E sad, šta god vi da ukucate, ako tačno ne pogodite naziv podešavanja ono se neće promeniti. Nazivi podešavanja ne pišu u knjižici i tek posle „konsultacije“ Google-a smo utvrdili da matična ploča barata sa 4 podešavanja za LLC, a to su:

  1. Auto – matična ploča sama od ređuje nivo LLC-a, ne preporučujemo ovu opciju za manuelni overklok
  2. Standard – vršiće minimalnu korekciju napona i biće izražen Vdroop
  3. High – već nešto bolja situacija, ali napon i dalje opada za 20mV
  4. Extreme – najbolja opcija i Vdroop je kompletno eliminasan

Ovde smo ispisali tačne nazive podešavanja koje morate da ukucate umesto „Auto“, da se ne biste mučili da pretražujete razne forume, zbog propusta UEFI dizajnerskog tima i tima zaduženog za kucanje uputstava.

 

S

Srdjan Grbovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar