| Hardver | Matične ploče | Gigabyte A88X Sniper.G1
Matične ploče

Gigabyte A88X Sniper.G1


Rezultati testova

 

 

Overklok na ovoj matičnoj ploči nismo mogli da testiramo iz razloga što smo za test sempl dobili AMD A10 6700 65W APU, koji nema otključan multiplikator. Napomenućemo samo da je stabilan overklok, naročito bez dodatne grafičke karte gotovo nemoguć sa zaključanim APU-om. To ne važi samo za ovaj model matične ploče, već za bilo koji. Takođe, memorijski multiplikator je zakljućan za maksimalnu frekvenciju memorije od 1866 MHz.

 

Test naponske jedinice i trotling

 

Kao što smo već naveli, A88X G1.Sniper ne poseduje preterano robusnu naponsku sekciju, pa je i efikasnost nešto manja nego što bi to bilo kod UP4 modela.

 

t-vcore

 

U poređenju sa FM2+ matičnom pločom koja poseduje 6 naponskih faza za CPU, razlika u efikasnosti je očigledna. Pri istom naponu potrošnja je od 5-8% veća nego na A88X-Pro modelu. Zagrevanje VRM jedinice je veće, kako zbog niže efikasnosti, tako i zbog slabijeg hlađenja naponske sekcije. Da bi izmerili tačnu razliku u zagrevanju između matičnih ploča, uradili smo poređenje pri istoj potrošnji struje:

 

t-tdp

 

Razlika u zagrevanju je iznosila od 20-39% pri istoj disipaciji, dok je razlika u naponu bila u granicama između 3 i 2% za isti TDP. Ovde je ipak registrovan nešto veći pad jačine struje za istu disipaciju, kada je u pitanju Gigabyteov model. Za 149W TDP-a u odnosu na 112W potrebno je dodati 15% napona, dok je kod ASUS A88X-Pro modela potrebno tek 14%, što ukazuje na manju efikasnost naponske sekcije.

 

Rad sa SSD-om

Kao i obično, vršimo inspekciju rada matične ploče sa SSD-om i zaključujemo sledeće:

 

crystal

 

Rad sa SSD-om i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD drajvom se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Gigabyte A88X G1.Sniper je po ovom parametru na nivou ostalih matičnih ploča koje podržavaju SATA 3 specifikaciju, a ne zaostaje ni u 4K upisu u odnosu na Intel Z87 i Z77 matične ploče.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar