| Hardver | Matične ploče | ASUS Z87 Pro
Matične ploče

ASUS Z87 Pro


Rezultati testova

 

Za testiranje ASUS-a Z87 Pro koristili smo Intel i7 4770K procesor. Maksimalno stabilan BCLK koji smo uspeli da ostvarimo na ovom ASUS-u je 133 MHz, što ne predstavlja naročito visoku vrednost. Sve vrednosti preko toga rezultovale bi nestabilnošću ili odbijanjem poslušnosti perifernih uređaja. Setovanjem BCLK STRAP-a na 166 MHz uz adekvatno podešavanje multiplikatora, nismo uspeli da postignemo da matična ploča POST-uje.

Da je kojim slučajem korišćen procesor bez oznake „K“ brzina BCLK magistrale verovatno ne bi bitno prešla mnogo više od 105 MHz, pa je poređenje u postizanju BCLK kloka između K i non K verzije na različitim pločama besmisleno.

S’ druge strane ovo nije previše bitno, jer je tih 133 MHz više nego dovoljno za bilo kakav overklok.

 

memory test setup T

 

Kao test setup za verifikaciju overklok potencijala RAM-a koristili smo custom Prime 95 test, alocirajući 4 GB za test. U pitanju je najnovija verzija P95 softvera, koja koristi FMA3 instrukcije. Ove instrukcije na Intel Haswell jezgrima znatno više zagrevaju sam CPU, pa je i mogućnost greške veća, jer se radi o gotovo dvostruko većom količinom podataka nego što je to slučaj kod 256-bitnih AVX instrukcija.

 

maxfsb-maxmem-Z87pro T

 

Overklok Avexir 2666 MHz modula je bio veoma zadovoljavajuć, ali nešto ispod overklokerskih ASRock Z87 OC Formula i Gigabyte Z87X OC modela. 2838 MHz je više nego dobar rezultat. Ujedno na ovoj frekvenciji memorije postigli smo i maksimalan stabilan BCLK. Ova matična ploča je bez problema sarađivala i sa Kingstonovim modulima 2x4GB na 2400 MHz, a sa 4 modula, 2xAvexir i 2xKingston, maksimalan klok za memoriju je bio ograničen overklok kapacitetom Kingston modula. Dakle, Z87 Pro je pokazala odličnu memorijsku kompatibilnost i spremnost na „saradnju“ sa 4 memorijska modula.

 

Test naponske jedinice i trotling

 

ASUS Z87 Pro je pokazala nešto manju efikasnost na ovom testu. Pri nižim naponima potrošnja je bila nekoliko W veća od konkurentskih modela u cenovnoj kategoriji, dok je pri većim naponima bila gotovo identična ASRock-ovom Z87 Extreme 4.

 

TDPvsVCORE

 

Primećeno je izraženo zagrevanje procesora, naročito pri nižim frekvencijama VRM sekcije. Kada smo ručno podesili VRM frekvenciju na 500 KHz, temperatura procesora je opala za oko 4 stepena, a dobijeni rezultati postignuti su „štelovanjem“ naponske sekcije. Ovo sugeriše na mogućnost nešto slabije filtracije napona zbog korišćenja drajvera/dublera.

 

VCoreVsVRM

 

Sa druge strane 12 naponskih faza je više nego dovoljno kada je u pitanju zagrevanje VRM sekcije. Hladnjak koji dolazi uz matičnu ploču, iako ne poseduje heatpipe kao na Deluxe modelu, sasvim zadovoljava termalne karakteristike mosFET tranzistora ove naponske jedinice.

 

Rad sa SSD-om

crystal

 

Rad sa SSD-om i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. ASUS je ovde pokazao da njihove matične ploče veoma dobro da sarađuju sa SSD-om.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar