| Rubrike | Edukacija | Nvidia Maxwell
Edukacija

Nvidia Maxwell


Maxwell tehnologije

 

Pored redizajna u arhitekturi, Nvidija je poradila i na unapređenju softvera. Krupnih novina nema puno, a svakako da su nainteresantnije DSR i VXGI tehnologije. O čemu se radi?

DSR je skraćeno od Dynamic Super Resolution, a u pitanju je tehnika renderovanja slike. Slika se pre svega renderuje u visokoj 4K rezoluciji, a onda se naknadno skalira na fullHD (1080p) rezoluciju pre nego što će se prikazati na Vašem monitoru.

 

Nvidia Maxwell 008 T

 

VXGI je skraćeno od Voxel Global Illumination, pri čemu Voxel predstavlja najmanji element nad kojim se može manipulisati u 3D prostoru. Svetlosni efekti su jako bitni za realističnost renderovane scene i to nVidija dobro zna, tako da je posvetila posebnu pažnju ovoj problematici.

 

Nvidia Maxwell 009 T

 

Tu je takođe i unapređen algoritam za „umekšavanje“ ivica i semplovanje slike – MFAA – Multi Frame Sampled Anti-Aliasing.

 

Nvidia Maxwell 013 T

Nvidia Maxwell 010 T Nvidia Maxwell 011 T Nvidia Maxwell 012 T

 

Naravno, sve Maxwell (a i Kepler) bazirane karte podržavaju Nvidijinu tehnologiju adaptivne sinhronizacije – G-Sync. Zamerka sa naše strane je što je ova tehnologija još uvek poprilično skupa, te zasad nije dostupna širokoj publici. Monitori sa G-Sync podrškom koštaju preko 700 evra u ovom trenutku. Jedan primerak smo imali na testu, a u pitanju je bio ASUS ROG monitor sa oznakom SWIFT PG278Q. Adaptivna sinhronizacija rešava probleme cepanja slike i smanjuje input lag, što omogućuje ugodnije gejming iskustvo.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar