| Multimedija | Audio/Video plejeri | ASUS O!Play Media Pro
Audio/Video plejeri

ASUS O!Play Media Pro


Softver i utisci tokom rada

 

ASUS O!Play ne bi bio to što jeste da nema dobru softversku podršku. Prema specifikacijama se vidi da je broj podržanih formata stvarno veliki i da će bez problema može puštati gotovo bilo kakav multimedijalni sadržaj.

 

Reprodukcija

 

ASUS O!Play Media Pro ima mogućnost reprodukcije sadržaja sa medija koje mu se priključe na USB port ili čitač kartica. Takođe se može reprodukovati mrežni sadržaj bilo da smo povezani na lokalnu mrežu preko Wi-Fi ili LAN konektora.

Prilikom ubacivanja memorijske kartice ili USB uređaja vrši se skeniranje sadržaja i automatski se prema tipu materijala isti postavlja u pictures, audio ili video galeriju odakle se mogu posle skeniranja pustiti. Tu je i file manager tako da se može pustiti i mrežni materijal, jer automatsko skeniranje ne radi za lokalne mrežne fajlove.

Sve tri galerije imaju mogućnost sortiranja fajlova prema korisnikovoj meri i to po imenu, datumu, formatu, veličini isl što je veliki plus za ASUS. Reprodukcija materijala ide po podešenom redosledu i posle poslednjeg materijala reprodukuje se prvi na listi i tako u nedogled dok se ne zaustavi.

Prilikom reprodukcije video materijala iz galerije pamti se mesto gde smo stali sa reprodukcijom tako da se može lako nastaviti sa gledanjem filma bez potrebe da se prisećate šta se, a šta niste odgledali do tada. Što se tiče titlova uređaj će prepoznati sve moguće titlove za film ako se isti nalaze u istom direktorijumu sa filmom. Samo titl u svojem imenu ne sme imati neki od specijalnih karaktera inače neće biti detektovan. Boja, veličina, pozicija, jezik titla i enkoding se mogu ručno podešavati prostim pritiskanjem skraćenice na daljinskom upravljaču.

Isprobali smo dosta video fajlova različitih formata i nismo imali nikakvih problema prilikom reproduckije čak i container fajlova, koji su u sebi imali više titlova i audio fajlova. Probali smo i reprodukciju CR2 RAW formata, ali nažalost bez uspeha, jer ga O!Play Media Pro ne podržava.

 

rightTxT

 

Ovaj uređaj podržava RightTxT funkciju, koja omogućava da uređaj prepozna koji titl će da Vam pusti prilikom reprodukcije. Detaljan način odabira titla nije objašnjen ali pretpostavljamo da se on vrši tako što uređaj pamti jezike titlova koje je korisnik ranije koristio.

 

autoplay

 

Jedan od korisnih funkcija je i mogućnost da se automatski, bez potrebe za ulaskom u interfejs softvera, pušta video sadržaj koji se nalazi spakovan u AutoPlay direktorijumu na root-u medije. Ovo može biti od velike koristi ako imate decu, jer ista lako mogu da puste svoje omiljene filmove i crtaće pukim ubacivanjem medije u USB slot ili čitać kartica. Iako bi ova funkcija trebala da radi i sa medijima koji su postavljeni u USB i čitač kartica nama nije pošlo za rukom da pokrenemo automatsku reprodukciju video materijala sa uređaja koji je povezan na USB. Verovatno će ovo ispraviti neki naredni FW.

 

Što se tiče audio galerije, softver bez problema prepoznaje ID3 tagove, a postoji mogućnost da se reprodukcija muzike nastavi kada se izađe iz audio galerije. Tako recimo možete slušati muziku i podešavati druge opcije uređaja.

Korišćenje gorenavedenih galerija, kao i reprodukciju materijala možete videti na sledećem video materijalu koje smo spremili za vas.

 

 

Online servisi

 

ASUS O!Play Media Pro omogućava reprodukciju multimedijalnog sadržaja i sa par online servisa koje podržava. Trenutno su podržani Facebook, Youtube, Muzee internet TV i radio, Acetrax, Daily motion, Picasa, Flickr, Yahoo Finance & Weather, RSS news i Podcast. dodavanje novih servisa nije moguće, ali po informacijama iz ASUS-a, broj podržanih internet servisa bi vremenom trebalo da raste.

Za Muzee internet TV i radio se mogu dodavati kanali, dok po defaultu za našu zemlju nema nijednog kanala. Takođe i RSS news ima mogućnost dodavanja lokacije odakle ćemo da pratimo vesti.

Jedan od zanimljivih servisa je acetrax, kod kojeg se mogu iznajmljivati ili kupovati filmovi online. Registracijom naloga sa ovog uređaja se dobija kredit dovoljan za iznajmljivanje dva filma.

Što se tiče FB-a prilikom prvog logovanja na nalog dočekaće Vas poruka da instalirate poseban plugin za FB. Ako isti ne instalirate navigacija na sajtu biće mnogo otežana i dovodiće vas nekada do ludila. Instalacijom ovog plugina FB stranica dobija drugačiji izgled sa nešto manje opcija nego što ih ima pre instalacije ove aplikacije. Naravno navigacija je sada drastično olakšana.

Kako ove ovo izgleda možete videti u video materijalu ispod:

 

 

Streaming

 

streaming

 

Još jedan od korisnih opcija je mogućnost da O!Play reprodukuje multimediju sa vašeg mobilnog telefona ili PC-ja na TV. Tako recimo sa mobilnog možete streamovati HD film na TV.

Za reprodukciju multimedije sa PC-ja na TV se koristi O!Direct aplikacija čiji prikaz možete videti na sledećem video materijalu.

 

 

Sa Android i Apple OS baziranih telefona preko aplikacije O!MediaShare je isto tako moguć streaming multimedije preko uređaja direktno na TV. Kako sve ovo radi možete videti na sledećem video materijalu.

 

 

Ovde je potrebno spomenuti da je broj podržanih online servisa daleko veći te se tu sada nalaze i servisi kao što su Reuters vesti, NasaTV, MotorSD, NY times, CNET SD, bild.de, CNN, White House isl…

Jedinu zamerku na streaming sa mobilnog telefona možemo uputiti na činjenicu da premotavanje jednostavno ne radi tj. kada se odradi premotavanje na određeni trenutak tada prestaje reprodukcija audio ili video materijala. Da li je problem to aplikacije na telefonu ili do firmware-a u samom O!Play uređaju nažalost za sada ostaje tajna, ali verujemo da će ASUS to ispraviti.

 

Opcije

 

Prilikom prvog startovanja uređaja dočekaće vas wizard sa najosnovnijim podešavanjima. Ako slučajno odaberete pogrešnu opciju nećete biti u problemu, jer se to kasnije može promeniti u opcijama tj. setup-u media playera.

Da bi se spremio uređaj za korišćenje malo zahtevniji korisnici će podesiti određene stavke uređaja onako kako to njima odgovara. Ovde se nalaze i podešavanja za povezivanje na wifi, kao i opcije za skeniranje kanala. Tu su i opcije za uključivanje autorun funkcije, odabir jezika, povezivanje na mrežu preko LAN konektora, update FW-a, factory reset isl…

Sve ovo možete videti na sledećem video materijalu:

 

 

Ono što je potrebno spomenuti je to da kada vršite search materijala na nekim od servisa ili vršite logovanje na vaš FB nalog dočekaće Vas virtuelna tastatura koja ima mogućnost da sačuva neke od unešenih stavki tako da sledeći put ne morate da ponovo unosite istu reč za pretragu.

 

Tokom rada tj. gledanja multimedijalnih fajlova, pod letnjim temperaturama, preteranog zagrevanja i buke jednostavno nije bilo što je bilo i očekivano kada smo videli karakteristike naponskog adaptera (2A na 12V aka ~24W maksimalne potrošnje), mada ASUS navodi u specifikacijama da je potrošnja uređaja samo 10W!

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar