| Hardver | Procesori | AMD Phenom II X4 965 – C3
Procesori

AMD Phenom II X4 965 – C3


C3 silicijum

 

C3 revizija je takođe Deneb jezgro sa 6MB L3 keša i identičnom K10 arhitekturom. Što se tiče IPC broja, tu se stvari nisu promenile, zapravo, radi se o istom procesoru. Ono što je zanimljivo je to da je primetno povećana overklok margina. Pored toga i TDP je smanjen, zahvaljujući poboljšanom 45nm proizvodnom procesu. Poboljšanje proizvodnog procesa se najviše ogleda u povećanju performansi tranzistora. Već kod C2 revizije unapređenja performansi PFET tranzistora su u odnosu na 65nm proces primetna. Novi pFET tranzistori imaju veću specifična jačina struje po mikrometru, 660 µA/µм u poređenju sa 510 µA/µм kod 65nm tranzistora, što im povećava „switching speed“ (brzinu promene stanja iz logičke nule u jedinicu). Povećanje specifične jačine struje po tranzistoru utiče bitno na curenje elektrona i na termalnu disipaciju. Jedna od Intelovih tajni u „pumpanju“ gigaherca je baš u visokoj specifičnoj jačini struje, pa tako njihovi HKMG (High-K Metal Gates) spadaju u najbrže na tržištu. S’ druge strane, na istom radnom naponu, AMD-ov 45nm ima manju disipaciju snage od Intelovog 45nm. Šta su zapravo postigli u AMD-u sa C3 revizijom? Upravo ono o čemu smo pisali malopre – povećanje specifične jačine struje uz zadržavanje niskog stepena leakage-a. Na žalost, nismo dobili podatak o tome u kojoj meri je ovo urađeno, ali naša pretpostavka je da je to u granicama od nekih 10% u odnosu na stariju C2 reviziju.

 

 

phenom_ii_965_c3_3_Tphenom_ii_965_c3_4_T

 

 

Na žalost na testu nismo imali stariju reviziju Phenoma II X4 965 da izmerimo razlike na VRM modulu u disipaciji snage, ali u poređenju sa „Low Leakage“ C2, koja su na fabričkim brzinama deklarisana tek na 95W, novi C3 965 se pokazao kao tek nešto malo „gladniji“ za električnom energijom od njih. Pri tom, nova revizija traži daleko manje napona za overklok, a pri tom toleriše napone do 1,53V ukoliko je hladite iole pristojnim vazdušnim cooler-om.

Kao i prethodni C2 140W Phenom II X4 965 i ovaj radi na relativno visokom naponu. Deklarisani napon za Phenom II X4 965 C3 može biti od 1,35 do 1,4V, gde ovaj procesor upada u 125W TDP. Na testu smo imali dva različita primerka procesora, od kojih je jedan radio na 1,36V, a drugi na 1,39V. Pri tom je disipacija snage pri maksimalnom opterećenju iznosila oko 130W, što je ipak nešto više nego što je deklarisano. Za opterećenje procesora koristili smo sintetički Linpack u 64-bitnoj verziji, koji iskorišćava procesor više nego bilo koji drugi program. U većini „real world“ scenarija, TDP neće preći 110W.

Zanimljivo je i to da smo imali dva procesora koja rade na različitim naponima i imaju isti TDP. Na istim naponima imaju različit TDP, što nam govori da se TDP generalno razlikuje od primerka do primerka procesora. Treba znati da AMD sa svojim APM ima mogućnost da podešava proizvodni proces praktično za svaku seriju procesora i svaki vafer. (APM – Automated Precision Manufacturing), pa tako je moguće da proizvedu vafer procesora koji rade na visokim frekvencijama, ali onda imaju velik TDP i obrnuto.

 

cool_n_quiet

 

 

Kako prepoznati C3

 

 

phenom_ii_965_c3_1_Tphenom_ii_965_c3_2_T

 

 

Opet se ponavlja priča o OPN kodovima, baš kao i kod priče o otključavanju L3 keša na Athlon II procesorima. Phenom II X4 965 sa C3 revizijom jezgra prepoznajete po oznaci GM na kraju natpisa u prvom redu, odmah ispod oznake AMD Phenom II. Starije C2 jezgro poseduje GI oznaku. Oznaka se lako uoči na „prozorčetu“ BOX ambalaže.

 

 

Tagovi
Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar