| Hardver | Periferije | ASUS Vulcan PRO slušalice
Periferije

ASUS Vulcan PRO slušalice


Utisci

 

Radi potrebe testa autor je tokom testiranja svo vreme umesto svojih slušalica koristio ASUS ROG Vulcan Pro. Posle višesatnog nošenja nije se osećala nikakva nelagoda ili bilo šta slično, a „sunđeri“ se nisu „znojali“. Možemo reći da su ove slušalice jedne od najudobnijih koje smo koristili – udobnije čak i od prethodno testiranih konkurenata.

 

ASUS Vulcan Pro 37 TASUS Vulcan Pro 38 TASUS Vulcan Pro 39 T

 

Ugrađeni mikrofon je odličan i vrlo brzo je nađen odgovarajući položaj, kao i podešavanja.

 

ASUS Vulcan Pro 30 TASUS Vulcan Pro 31 T

 

Kvalitet mikrofona možete proceniti na video snimku ispod:

 

 

Ono što je potrebno spomenuti je da se prilikom korišćenjem ASUS modula sa ROG Spitfire audio procesorom u windowsu po defaultu uključuje opcija koja nije poželjna i koju bi trebalo isključiti. Naime, ako koristite neki komunikator kao što je recimo Teamspeak smetaće vam ponavljanje svega što govorite. Ali razlog tome nije uključena opcija „Listen“ ili monitoring u recording kontrolama, jer su iste isključene. Naime u playback delu tj. u sekciji „Levels“ postoji „Sidetone“ opcija koja uključuje ovo ponavljanje, tako da je prostim mutiranjem problem elegantno rešen. Evo kako sve to izgleda:

 

 

Što se tiče kvaliteta zvuka, ako ne koristite ASUS ROG Spitfire modul tj. za reprodukciju koristite zvučnu karticu koju posedujete, ASUS Xonar DS u našem slučaju, primetićete da su visoki tonovi slabije izraženi. Situacija se popravlja kada se koristi modul, a naročito kada se aktivira FPS mod, koji visoke tonove stavlja u prvi plan kako bi se recimo u FPS igrama bolje čuli zvuci iz okoline isl. Iako je tada situacija sa visokim tonovima mnogo bolja, čini nam se da Corsair Vengeance slušalice ipak nešto bolje reprodukuju visoke tonove. Reprodukcija basa i srednjih tonova, je naravno na odličnom nivou za cenovni rang kojima slušalice pripadaju.

Što se tiče reprodukcije zvuka u igrama, surround mod odlično vrši svoj posao i prostornost je dobro očarana u mnogim naslovima koje smo igrali. Modul poseduje i ugrađeni AMP, ali u većini slučajeva neće biti potrebe za njegovim korišćenjem, jer je jačina zvuka i bez njega i više nego dovoljno jaka tako da sa ove strane moramo da pohvalimo ASUS jer je odlično uradio svoj posao.

Još jedna stavka koja krasi ove slušalice je ANC(Active noise cancellation), koji svoj posao vrši i više nego dobro, što će korisnici na LAN partiju umeti da cene. Kada se uključi ANC okolni šum se vidno smanjuje, ali i to ima svoju cenu. Naime, kao što smo opisali u hardverskom delu, ANC eleminiše okolni šum tako što pušta talase koji bi trebali da ga eleminišu. Naravno prilikom reprodukcije zvuka reprodukuju se i ti talasi kada je uključen ANC. Ako se u okolini nalazi neki niskofrekventni izvor koji generiše buku, tada će se osim korisnog signala čuti i signal koji bi trebalo da eleminiše buku, jer kompletna eliminacija okolne buke nije moguća. Time se malo gubi na kvalitetu reprodukcije, ali se i dosta okolne buke eleminiše. Tako da Vam buka smeta onda je bolje da aktivirate ANC, u suprotnom ga možete isključiti i tada će kvalitet reprodukcije biti najbolji moguć. Znači obe vrste korisnika mogu biti i više nego zadovoljne.

Još jedna napomena u vezi ANC-a je ta da ako koristite skoro praznu bateriju aktiviranjem ANC-a se može desiti da zvuk potpuno nestane. Korišćenjem pune baterije se ovo ne dešava, tako da ako Vam se ovo počne dešavati trebalo bi prvo pokušati zameniti bateriju, jer je ona najverovatniji krivac za to.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar