| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS XG-U2008
Mrežni uređaji

ASUS XG-U2008


Testovi i rezultati testiranja

 

Nažalost ASUS XG-U2008 je na testu bio kratko vreme, a kao što smo već rekli na početku da je izbor 10Gb/s opreme kod nas blizak očaju, naročito ako tražimo 10Gb/s PCIe karticu kako bi mogli da isprobamo ovaj svič u „punoj“ snazi. Tako da smo nažalost bili primorani da ga testiramo sa gigabitnom mrežnom opremom, jer jednostavno nismo mogli da obezbedimo opremu za test za vreme dok je svič bio kod nas.

 

ASUS XG-U2008 003 T

 

Za početak smo probali kako se svič snalazi sa straight through kablovima i povezali smo direktno klijent sa svičom i sve je prošlo bez ikakvih problema što smo i očekivali, jer večina svičeva odavno podržavaju Auto MDI/MDI-X tehnologiju. Pošto ASUS XG-U2008 koristi store-and-forward, gde svič kada primi frejm prvo proveri njegovu ispravnost pre njegovog daljeg slanja po mreži, ovo može uticati negativno na latenciju, ali može biti vrlo korisno jer ako se jave smetnje mreža neće biti prepunjena lošim frejmovima kao u slučaju cut-through switching-a.

 

ping bez T ping sa T
Bez sviča Sa svičem

 

Da bi smo videli koliko negativno utiče store-and-forward na latenciju gledali smo ping između mrežne karte klijent računara i rutera kada je klijent bio direktno vezan na ruter, kao i na ruter preko sviča. Kao što se može videti razlika se ne vidi tj. manja je od 1ms. Tako da sa njime mogu biti zadovoljni i gejmeri kojima je potreban jedan ovakav uređaj za druge svrhe.

Sledeći test je bio provera brzine kada smo bili povezani na NAS koji ima 1Gb/s konekciju. Kao što se može videti postignuta brzina je bila ograničena portom NAS-a, a ne sviča.

 

kopiranje

 

Takođe smo isprobali i full duplex režim, gde smo došli do ograničenja ugrađenih hard diskova.

 

kopiranje full duplex

 

U teoriji full duplex bi trebalo da omogući oko 2x110MB/s protoka, ali za tako nešto je bio potreban brži storage uređaj na serveru tj. NAS-u – čitaj SSD. Tako da možemo reći da ni u jednoj situaciji nismo mogli videti ogranićenje sviča, već druge mrežne opreme kao i korišćenog storage-a. Naravno, ako korisnik povezuje dva uređaja koji već imaju 10Gb/s konekcije, zajedno sa još osam gigabitnih, u full duplex režimu je moguć protok od 20Gb/s za šta je već potreban malo ozbiljniji M.2 ili PCIe SSD, jer ovakve brzine daleko prevazilaze mogućnosti standardnih SATA III uređaja.

Pošto nismo bili u mogućnosti da lično istestiramo maksimalne brzine prenosa pogledali smo par recenzija ASUS XG-U2008 uređaja na internetu i obično su postignute brzine u jednom smeru bile između 700 i 800MB/s što iako je manje od 10Gb/s sasvim dovoljno da gotovo punom brzinom vrši transfer između jednog 10Gb/s servera i 8 gigabitnih klijenata.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar