| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS RT-N66U wireless ruter
Mrežni uređaji

ASUS RT-N66U wireless ruter


Rezultati testova

 

Kao što smo objasnili u metodologiji testiranja testirali smo brzine prenosa između dva računara u mreži, kao i brzinu prenosa preko FTP servera, i dobili smo sledeće rezultate koje ćemo prokomentarisati.

 

FTP

 

FTP

 

Postignute brzine su odgovarajuće, a imajući u vidu da i sam ASUS na svojim promo materijalima postiže maksimalno 14-15MB, mi smo uspeli da postignemo još više tj. maksimum je bio 16,2MB/s, dok smo u nekim trenucima videli brzine prenosa i od skoro 20MB/s.

Čak je i upload malih fajlova išao relativno brzo, ali je download obe vrste fajlova bio skoro duplo sporiji nego upload.

 

Test prenosa podataka

 

2.4 GHz

5 GHz

 

Prvo što se da uočiti je da smo postigli veću brzinu transfera kada smo bili povezani na frekvenciji od 5GHz, u odnosu na 2,4GHz. Ali kao što se može videti postignute brzine su daleko ispod specifikacija, i za to možemo kriviti isključivo USB wifi adapter koji smo koristili.

Naime, kada smo se povezali na ruter preko USB adaptera na frekvenciji od 2,4GHz brzina konektovanja je bila ili 144 ili 72 Mb/s i često je tokom prenosa softver USB adaptera pokazivao da se brzina ostvarene konekcije menja sa 144 na 72Mb/s i tako su postignuti rezultati bili u skladu sa brzinom ostvarene konekcije. Naravno tokom testiranja je kvalitet signala bio na maksimalnom mogućem nivou.

Na frekvenciji od 5GHz smo se povezali na 270 ili 300Mb/s, ali i dalje je brzina prenosa bila ispod deklarisanih vrednosti adaptera, jer je adapter bio deklarisan na maksimalno 300Mb/s, a ruter na 450Mb/s. Isprobali smo brzinu prenosa i sa drugim wifi adapterom što smo imali pri ruci i dobili smo još lošije rezultate tako da je postalo jasnije da je krivac za ovakve rezultate USB adapter.

Kada smo oba računara povezali na ruter preko wifi-a ukupan prenos podataka je bio nešto veći tako da je moguće ostvariti maksimalnu brzinu prenosa povezivanjem više računara.

Takođe smo istestirali prenos podataka kada je uključena zaštita i enkripcija i dobili smo skoro identične rezultate, ali imajte u vidu da aktiviranjem pojedinih kombinacija zaštite i enkripcije maksimalna brzina će biti 54Mb/s.

 

ASUS RT-N66U U3

 

Za kraj smo ostavili test jačine signala. Naime laptop smo odneli jedno 10m dalje od rutera, ali se između nalazilo 3 zida (2 potporna i jedan pregradni). Pošto je zgrada gde živi autor stare gradnje, debljina pregradnih zidova koji su pravljeni od kamena je ~40cm, dok je pregradni od cigle i debljine je oko 15-20cm.

Sa običnim ruterom signal nikako ne može proći ovu prepreku, ali zato je Dark Knight uspeo da prebaci signal do lokacije laptopa tako da smo sa laptopa videli ruter, ali sa kvalitetom signala od „jedne crte“. Probali smo konektovanje, ali nam nažalost to nije uspelo, čak i ako smo isprobali i da pojačamo snagu signala sa 80mW na 100mW (maksimalna dozvoljena vrednost u Evropi). Takođe stoji upozorenje da se ne ide preko 500mW, ako se ruter koristi na području Severne Amerike.

Mišljenja smo da bi se konekcija mogla ostvariti da je sa druge strane bio kvalitetniji wifi adapter, jer je očigledno wifi adapter video ruter, ali nije mogao njemu da odgovori zbog prepreka kako bi se konekcija mogla ostvariti.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar