| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS RT-AX89X
Mrežni uređaji ASUS

ASUS RT-AX89X

Test konfiguracija i rezultati testiranja

Što se tiče brzine bežične mreže u lokalnoj mreži na ruter smo povezali PC preko Intel AX200 mrežne karte, dok smo laptop povezali preko gigabitnog LAN-a, jer je laptop imao AC wireless karticu koja nije imala na 5GHz veće brzine od 1Gb/s.

Na 5GHz brzine upload i download brzine su često išle i malo iznad 100MB/s, doduše upload brzina je tek posle par sekundi prenosa postigla navedene brzine. Kao takav se ovaj uređaj pokazao nešto boljim od ranije testiranih ASUS AX rutera, i odneo je pobedu i nad odličnim AX86U ruterom.

Na 2,4GHz brzine su varirale i obično su išle od 11-12MB/s, pa čak do 24MB/s, što predstavlja vrlo dobar rezultat.

Pošto testirani uređaj ima USB port testirali smo i brzinu prenosa sa i na povezani USB uređaj. Za brzinu prenosa storage uređaja smo koristili Sandisk Extreme USB fleš koji neće biti ograničavajući faktor prilikom kopiranja sa i na njega je bila bežična mreža na 5GHz na koju smo se povezali brzinom od oko 1400Mb/s.

Iskreno očekivali smo nešto veće brzine, jer je RT-AX86U za download brzinu imao preko 100MB/s, dok je upload brzina bolja nego kod poslednjih par testiranih AX rutera. Nadamo se da će neki od sledećih FW-a povećati download brzinu.

Osam eksternih antena nam govori da će RT-AX89X biti pobednik u testu kvaliteta signala, kao i da će bežične brzine biti bolje nego sa drugim ruterima. Nabavili smo jedan pristupačni AX ruter u vidu Honor Router 3 modela koji na 5GHz može da pruži do 2400Mb/s i koji ima četiri poveće eksterne antene i njega smo poredili sa ASUS-ovim ruterom. U test smo ubacili i ruter dobijen od provajdera sa internim antenama, pa da krenemo.

Prvo smo bili udaljeno oko 2-3m od svakog rutera i merili smo jačinu signala na obe frekvencije, te mobilnim telefonom koji podržava 802.11ac standard.

Kada smo bili povezani na Honor ruter, brzina povezivanja je bila 520Mb/s, dok je na ASUS ruteru iznosila 866Mb/s. U oba slučaja jačina signala na 5GHz je bila drastično bolja nego kod Honor AX rutera (-57 vs -31dB i -56 vs -25dB). Na 2,4GHz situacija je bila malo čudna jer je u ruter dobijen od provajdera dobio Honor ruter, dok kada je mobilni telefon bio povezan na Honor ruter ASUS je odneo ubedljivu pobedu, u suprotnom se najbolje pokazao ruter dobijen od provajdera.

Kada smo otišli u drugu prostoriju, između rutera i mobilnog su se nalazila dva deblja zida stare gradnje situacija sa jačinom signala je bila sledeća:

Na 2,4GHz jačine signala su bile slične, dok ruter od provajdera u ovom slučaju nije uspeo da prođe ove dve prepreke. Na 5GHz razlika je bila 7dB u korist ASUS rutera.

Da bi smo videli koliko je jačina signala uticala na brzinu prenosa, koristili smo SpeedTest mobilnu aplikaciju.

Na 2,4GHz je RT-AX89X odneo ubedljivu pobedu imajući skoro duplo veću download brzinu od drugog AX rutera, iako je jačina signala bila vrlo slična. Pošto ruter dobijen od provajdera nije imao signal na mestu na kojem smo vršili test prišli smo metar bliže kako bi dobili neki signal i kao što se može videti brzine su par desetina manje nego kod oba AX rutera.

Na 5GHz oba rutera su imala slične postignute brzine, iako smo očekivali malo veću download brzinu imajući u vidu da smo imali za 7dB jači signal na ASUS modelu.

Sve u svemu, RT-AX89X se pokazao kao pobednik u testu jačine signala, i sa svojih 8 eksternih antena će nuditi jači signal i veće brzine u odnosu na pristupačne AX rutere. Ta razlika je mnogo veća kada se uporedi ovaj ruter sa onim dobijenim od provajdera.

Prilikom testiranja probali smo da isključimo ventilator i aktivirali mobile gaming mode. Tada se desilo da je RT-AX89X odbio povezivanje na 2,4GHz mrežu posle nekog vremena i sa mobilnog i sa drugih uređaja, dok je mreža na 5GHz radila bez ikakvih problema. Temperatura u tom trenutku, prema softveru, nije bila veća od 67C. Tek paljenjem ventilatora posle 2-3m uspešno smo se povezali i koristili 2,4GHz mrežu. Ovo nam govori da iako se ruter nije previše zagrevao softver rutera je verovatno ograničio povezivanje kako se ne bi temperatura previše podigla. Ovo se najverovatnije može srediti sledećom verzijom FW-a koja bi podigla temperaturu na kojoj bi se odbijalo povezivanje na uređaj na frekvenciji od 2,4GHz.

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar