| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS PL-AC56 powerline kit
Mrežni uređaji

ASUS PL-AC56 powerline kit


Softver, dodatne mogućnosti i utisci u radu

 

Ako vam clone funkcija nije odradila posao (većini korisnika bi trebalo da ona bude dovoljna), ili pak želite da sami podesite neke parametre PL-AC56 tada mu možete pristupiti preko adrese ap.asus.com, ako imate vezu sa internetom.

 

ASUS PL-AC56 Kit 022 T ASUS PL-AC56 Kit 027 T

 

Prilikom pokušaja pristupa web interfejsu preko gorenavedene adrese naišli smo na problem. Pošto smo prvo povezali E56P direktno na ASUS RT-AC5300 ruter, često se dešavalo da prilikom odlaska na navedenu adresu budemo redirektovani na router.asus.com. Slično je bilo kada smo povezali E56P na RP-AC68U repeater koji je bio nakačen na RT-AC5300 samo što je redirekcija bila ovaj put na repeater.asus.com. Tek posle par pokušaja smo uspeli da dođemo do login ekrana PL-AC56 uređaja.

Dakle, ovaj način pristupa na web interfejs neće biti uvek uspešan ako E56P povezujete na ASUS uređaj. Kada smo E56P povezali na drugi ruter koji nije ASUS-ov sve je uvek radilo iz prve. Ovo je verovatno posledica ASUS-ovog web servisa koji se iz nekog razloga nije snašao kada se konekcija ostvarivala preko drugih ASUS uređaja. Verujemo da će se to srediti ili sa updateom FW-a uređaja (na dan testiranja nije bilo novije verzije FW-a, čak ni beta verzije na sajtu koju je ASUS krenuo nuditi za dosta svojih mrežnih uređaja) ili ispravkom web servisa koji stoji iza adrese ap.asus.com. Mada kao što smo već spomenuli većini korisnika će Clone mod odraditi posao te neće biti potrebe za ulaskom u admin interfejs.

Kada smo se ulogovali dočekao nas je poznati ASUSWRT web interfejs i od tada je sve funkcionisalo kako treba. Sve opcije koje poseduje PL-AC56, možete pogledati na video materijalu ispod:

 

 

Admin interfejs nudi standardne mogućnosti kao što je podešavanje wireless mreže po frekvenciji, MAC filter takođe po frekvenciji, kao i DHCP. Tu su i po dve guest mreže za obe frekvencije, sa MAC filterom bez mogućnosti onemogućavanja pristupa lokalnoj mreži.

PL-AC56 ima i WPS, kao i WDS podršku, a tu su i network alati (ping, traceroute, nslookup) kao što postoje u mnogim ASUS uređajima.

Svoju funkciju PL-AC56 obavlja dobro i prilikom testiranja niti su se E56P, kao ni AC56 zagrevali, a brzina u lokalnoj mreži je bila veća nego kada je bila uspostavljena direktna veza sa ruterom. U našem slučaju ruter je bio odvojen dve prostorije od drugog računara(sa dva debela i jednim tanjim zidom), dok se PL-AC56 nalazio zajedno u prostoriji sa drugim računarom.

Za test je korišćen ASUS USB-AC53 adapter i na 2,4GHz razlika je bila gotovo duplo veća (~4,5 vs ~10MB/s), dok je na 5GHz razlika procentualno bila nešto manja (~11 vs ~16MB/s).

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar