| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS PCE-AX1800
Mrežni uređaji ASUS

ASUS PCE-AX1800

Rezultati testova

Na računar smo postavili u jedan PCIe 1x port wifi karticu sa Intel AX200 čipom, a u drugom ASUS PCE-AX1800. Iako intelov čip ima prednosti u brzini, proverićemo kako se u praksi pokazao na obe frekvencije u dva testa.

Prvi test je test brzine, kao i ostvarene brzine konekcije na obe frekvencije, kada je korisnik povezan na internet. Ograničenje je u brzini internet konekcije od 500Mb/s, ali svakako ovaj test će nam otkriti da li je ASUS PCE-AX1800 dovoljan za ovakvu konekciju.

Prvo iznenađenje je bilo da je ASUS PCE-AX1800 na 2,4GHz ostvario veću brzinu konekcije, te ćemo proveriti da li se to dobro pokazalo i na brzinu internet konekcije.

Pokazalo se da Mediatek čipu više odgovara frekvencija od 2,4GHz, a još ako uzmemo u obzir da su antene koje koristi ASUS adapter manje od one koje koristi wifi kartica sa intelovim čipom to još više dobija na vrednosti u koristi ASUS wireless kartice.

U ovom slučaju veća maksimalna brzina na 5GHz kod intelovog čipa dolazi kao prednost i brzine konekcije su nešto veće. ASUS je postigao maksimalnu brzinu konekcije.

Što se tiče brzine tu je Intel imao malu prednost – 400Mb/s vs 370Mb/s, što je i bilo za očekivati. Svakako i PCE-AX1800 je postigao više nego dobar rezultat. Često je Intelova mrežna postizala i 450Mb/s tokom dana, ali je u trenutku testiranja SBB verovatno „kumovao“ sporijoj internet vezi.

Drugi test je prenos podataka preko lokalne mreže – na jednoj strani je PC sa wifi adapterom, a sa druge laptop sa gigabitnom mrežnom. U ovom slučaju ograničenje je gigabitna mreža, a testiraćemo download i upload na obe frekvencije i uporediti.

Izgleda da se na 2,4GHz ASUS bolje snalazi i download brzina je stabilnija u odnosu na Intel adapter. Upload brzine su vrlo slične.

Na 5GHz Intel AX200 odnosi pobedu u proseku oko 70MB/s u odnosu na 55MB/s kod download brzine, dok je kod uploada situacija slična sa tom razlikom da Intelu trebalo malo više vremena da dostigne maksimalnu brzinu od oko 80MB/s koju je posle držao do kraja kopiranja.

Na internetu je moglo da se nađe par forum postova, gde su ljudi imali problem sa ovim Mediatek čipom koji je ispoljavao ili „ispadanje sa mreže“ ili „usporavanje brzine prenosa“ i taj problem je rešen novim drajverima koji se nalaze na ASUS sajtu. Naime, ceo dan igranja, torentovanja isl i nismo imali nijedno „pucanje“ konekcije. Postoje na drugim sajtovima još noviji drajveri koji će možda još malo poboljšati brzinu na 5GHz.

Što se tiče BT-a koristili smo BT 5.0 slušalice i domet je bio vrlo sličan kod obe wireless kartice, tako da sa te strane smo više nego zadovoljni.

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar