| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS DSL-N12E
Mrežni uređaji

ASUS DSL-N12E


Test

 

Kao i kod testa DSL-N10E modela da bi smo testirali brzinu prenosa jedan PC smo nakačili na LAN port, dok je drugi preko wifi-a koji podržava 802.11n standard, bio povezan na isti ruter. Pošto je deklarisana brzina prenosa preko wifi-a 300Mb/s verovatno biste očekivali da ćemo postići brzine bliske 300Mb/s. Ali ako se sećate u hardverskom delu smo naveli da je maksimalna moguća brzina preko LAN konektora samo 100Mb/s, tako da očekujemo da će prenos biti blizak ovoj nižoj vrednosti tj. 100Mb/s.

Da bi obezbedili što veću brzinu isključili smo enkripciju i vršili smo download i upload jednog velikog fajla veličine od 1,31 GB i merili smo vreme prenosa. Sa informacijama o veličini i vremenu prenosa smo izračunali protok u MB/s što možete videti na slici ispod.

 

asus n12e

 

Ako uporedimo postignute brzine sa onim koje smo postigli na ASUS DSL-N10E modelu, možemo reći da apsolutno nismo zadovoljni, iako su postignute brzine “ušle” u 802.11n standard. Naravno, trudili smo se da test ponovimo u istim uslovima kao što smo testirali DSL-N10E.

 

asus n10e

 

Testiranje smo vršili sa još jednim wifi adapterom, da bi eleminisali stavku da je možda integirani wifi u laptopu pravio problem (u power optionsu je stajala opcija maximum performance za wifi kartu) i dalje smo dobili slične rezultate. Čak smo desktop desktop mašinu na drugi LAN port misleći da možda on pravi problem, ali smo opet dobili vrlo slične rezultate koji nam govore da će se vrlo teško sa jednim wifi adapterom dobiti brzine približne deklarisanim. Verovatno bi se sa više wifi korisnika mogao iskoristiti pun “kapacitet” ovog rutera, ali svakako nismo zadovoljni postignutim.

Nažalost, prilikom testiranja, nismo imali kod sebe isti ruter bez oznake E kako bi smo proverili razliku u potrošnji, kao i dometu signala. Autor poseduje stari ASUS WL-520GC ruter koji u kombinaciji sa laptopom u drugoj sobi daje kvalitet signala od jedne crte. Kod ASUS DSL-N10E rutera kvalitet signala je u većini slučajeva bio 2 crte, dok su dve antene kod ASUS DLS-N12E rutera dale u većini slučajeva 2 crte, a retko se desilo da možemo da vidimo i tri crte kao jačinu signala.

Za kraj smo izmerili i potrošnju na ASUS DSL-N12E, ASUS DSL-N10E, kao i ASUS WL-520GC ruteru kada su na oba povezana dva klijenta i za rezultat smo dobili da N12E pored većeg dometa troši 0,1W manje ( 4,1W u odnosu na 4,2W koliko troši vremešni WL-520GC ), i 0,3W više od ASUS DSL-N10E rutera u istim uslovima.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar