| Hardver | Hlađenja | Raijintek Morpheus
Hlađenja

Raijintek Morpheus


Bonus test – Rudarenje

 

Bitna stavka današnjice u svetu grafičkih karti jeste rudaranje kriptovaluta. Fabrička rešenja često ne zadovoljavaju rudarske potrebe i smrt grafičke karte nije retka stvar. Iako karte imaju garanciju, smrt karte predstavlja problem, jer gubite vreme. Vaša karta stoji negde u servisu, čeka da ga neko amenuje za večna lovišta, a pare se ne zarađuju. Ovi problemi se mogu izbeći alternativnim metodama hlađenja. Ponekad je dovoljno da skinete plastični poklopac sa karte zajedno sa ventilatorom i da vezicama pritegnete neke 92mm ventilatore. Postoje i skuplja rešenja, kao ulaganje u sistem vodenog hlađenja ili budženje AIO vodenih kulera na GPU. Dosta čavrljanja, hajde da vidimo kako se 280X ponašao za vreme rudarenja. Razultate od 290X nemamo jer je karta privremeno boravila u novosadskoj PCAXE ispostavi, te nismo imali vremena da ubodemo neka optimalna podešavanja za rudarenje.

Ovaj test je sproveden u zatvorenom HAF XB kućištu koje je bilo opremljeno sa Noctua ventilatorima na svim mestima. Detaljan raspored ventilatora možete pogledati OVDE. Ventilatori su naravno radili na maksimalnoj brzini kako bi se osigurao dovoljan dotok svežeg vazduha grafičkoj karti. Dakle, u pitanju je “kućno” rudarenje gde je poenta da izdržite puno sati pored računara, a da pritom ne poludite od buke. 

U nekoliko navrata smo beležili temperature karte sa fabričkim hladnjakom i evo šta kažu brojke. U cgminer-u smo “temp target” podesili na 70°C i ventilatori su radili na 100%, tj. blizu 2900 obrtaja, ali temperatura procesora se ipak kretala oko 75°C. Opalili smo i jednu fotografiju sa termometrom da znate da je ambijentalna temperatura iznosila 24°C.

 

Mining 280X DCu2 1 T Mining 280X DCu2 2 T Mining 280X DCu2 3 T

 

Sa Morpheus-om je karta odahnula, a i buka je bila mnogo prihvatljivija. Napredni Noctua ventilatori na 1500 obrataja zaista nisu strašni, tj. za više redova veličine su podnošljiviji od fabričkih zujalica. GPU se za vreme rudarenja drži na oko 58°C sa sobnom temperaturom od 26°C. Pobeda na ovom polju bez sumnje.

 

Mining 280X Morpheus 1 T Mining 280X Morpheus 2 T Mining 280X Morpheus 3 T

 

VRM temperatura nije toliko strašna ni sa fabričkim hlađenjem, ona se motala oko 68-70°C, a sa Morpheus-om i NF-F12 ventilatorima je pala na 63°C. Opet možemo videti da je GPU temperatura pala znatno više od VRM temperature i mi i dalje tvrdimo da je to samo do ventilatora. Zato smo skinili jedan NF-F12 koji je iznad VRM sekcije i montirali smo jedan ventilator koji ide do 2500 obrtaja, čisto da dokažemo poentu.

 

VRM 280X Morpheus 1 T VRM 280X Morpheus 2 T VRM 280X Morpheus 3 T

 

Dakle, startna VRM temperatura je bila 63°C. Drugi ventilator je oborio GPU temperaturu na 57°C, a VRM na 58°C, što samo dokazuje da za bolje VRM rezultate treba brži ventilator. S obzirom da je ovaj test rudarenja rađen u kućištu, uvek možete i otvoriti stranice i skinuti još koji stepen. HAF XB jeste dobro provetreno kućište, ali skinuta stranica je skinuta stranica. GPU pada na 55°C (sa 75°C), a VRM na 57°C.

Ukoliko su Vam računari za rudarenje u drugoj prostoriji, možete postići još bolje rezultate ako stavite dva ventilatora koja su malo brža, jer smo mi zamenili samo jedan NF-F12.

Što se prvog utiska tiče, apsolutna preporuka za Raijintek Morpheus od strane amatera rudara. Ako pogledate rezultate i to da Morpheus košta kao neki kršteni vodeni blok za GPU, ili nešto manje od AIO kulera koji morate budžiti, onda će Vam sve biti jasno. A rudari dobro znaju, da sa nižim temperaturama dolazi i manja potrošnja.

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar