| Hardver | Grafičke karte | AMD Radeon R9 Fury X
Grafičke karte

AMD Radeon R9 Fury X


Fiji – Novi GPU

 

Sa predstavljanjem nove Radeon serije, konačno je stigao i novi grafički čip, koji je baziran na GCN1.2 arhitekturi.

 

fiji t

 

Ako pogledate pažljivo grafikon, primetićete dosta sličnosti sa Hawaii jezgrom. Tu su i dalje četiri velika Šejder endžina, gde svaki ima svoj “Rasterajzer” i “Geometrijski procesor”. Dok je Hawaii imao po 11 blokova za izračunavanje unutar svakog Šejder endžina, Fiji ih ima 16. Svaki blok i dalje sadrži po 64 šejder procesora, što u okviru jednog Šejder endžina iznosi 1024 šejder procesora. Kada to pomnožite sa četiri (koliko ima šejder endžina) dobijete impozantnu cifru od 4096 šejder procesora. AMD je zadržao četiri jedinice za teksturisanje po bloku, što sada daje ukupno 256 TMU. Podsetićemo se da je Hawaii imao 176 TMU jedinice (11x4x4=176). Očigledno da je AMD ovde napakovao ozbiljnu “vatrenu moć” za mlevenje poligona i matematičkih proračuna.

Ipak, broj ROP jedinica je ostao isti (64), što sada potencijalno može da stvori problem “uskog grla”. Ovo će dosta zavisiti od optimizacije određene aplikacije, ali tu je i veoma široka memorijska magistrala od 4096 bita, koja će pomoći da se ovaj problem svede na minimum. Fiji je sada u mogućnosti da mnogo pametnije raspolaže memorijskim bandwidth-om. Postoji mogućnost da je AMD jednostavno bio prinuđen na ovaj korak, jer je novi Fiji čip “napucan” do limita što se dimenzija tiče. Uz četiri HMB modula oko GPU-a, Interpozer je prilično postao tesan. Zašto ne napraviti veći interpozer? To već ne znamo, ali ukoliko se proizvodni proces ne unapredi (sa trenutnih 28nm) ubuduće svakako možemo očekivati još masivnija GPU jezgra.

Ako se sećate Tonga čipa, koji predstavlja GCN1.2 arhitekturu (treća iteracija GCN), tu je bilo nekoliko bitnih unapređenja, koja su preneta na novi Fiji čip. Dakle, očekuje vas unapređen procesor za geometriju koji poboljšava performanse u Teselaciji, zatim kolorna kompresija bez gubitaka u kvalitetu, nove 16-bitne FP instrukcije i dupliran L2 keš od 2MB. I to nije sve, tu je i novi unapređeni VCE i UVD endžin i crossfire XDMA integrisani kontroler, koji omogućava dodavanje karti u niz, bez potrebe za famoznim mostićem. Ovaj integrisani kontroler datira još od Hawaii karti.

 

amd fury x 029 t

 

Maksimalne performanse jedne karte (konkretno GPU-a) se izražavaju u “broju operacija sa pokretnim zarezom po sekundi”. Fiji GPU ima 4096 jezgara (odnosno ALU jedinica) i uz to može da vrši dve operacije po kloku – sabiranje i množenje. Kada uzmemo u obzir da je frekvencija 1050 MHz, dolazimo do sledeće računice: 4096 x 2 x 1,05 (GHz) = 8,602 TFLOPS. Prilično jaka cifra, složićete se.

Profesionalcima se neće dopasti što je delilac za 64-bitne instrukcije podešen na 16. To znači da će Fiji imati 1/16 performansi u Double Precission modu, odnosno kada radi 64-bitne operacija sa pokretnim zarezom. Kako za FP32 najviše dostižu 8,6 TFLOPS-a, za FP64 one iznose svega 0,54 TFLOPS-a, što je slabije od R9 290X karti. Ovo neće obradovati profesionalce kojima je prioritet grafička obrada (renderovanje, fotošop i sl). Na ovaj način AMD prati nVidiju u jasnoj diferencijaciji gejming mainstream karti iz Radeon serije i karti iz profesionalnog segmenta – FirePro.

 

M

Marko Jovanovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar