Projekat PWM
Ideja je bila da sklopimo računar gde će biti puno PWM ventilatora i gde će svi raditi sinhronizovano. HAF XB nije kućište koje može da primi najviše ventilatora na svetu, ali mi smo uspeli nagurati solidan broj ventilatora.
Kada birate ventilatore za PWM sistem, treba da obratite pažnju na njihov kvalitet. Bilo bi neprijatno da kupite pet istih ventilatora od kojih će jedan tandrkati. Zbog estetskih razloga birajte proizvođača koji ima ventilatore u svim veličinama koje Vama trebaju. Na primer, HAF XB ima dosta šarolike dimenzije ventilatora, od 80mm, 120mm, do 140mm, pa čak i 200mm.
Još jedna bitna stavka u vezi ventilatora je koliko nisko mogu obarati broj obrtaja, u slučaju da volite tihe računare. Mi smo zbog toga odabrali najbolje ventilatore za posao, koji pored toga što su kvalitetni, postoje i u raznim veličinama. Da, u pitanju su Noctua ventilatori.
Za ovaj “PWM build” ćemo koristiti dva NF-R8 80mm, dva NF-A14 140mm, jedan NF-F12 120mm i jedan NF-A9 92mm Noctua PWM ventilator. U sistem ulazi još jedan NF-A15 ventilator koji je u sklopu NH-U14S kulera. Dodatak PWM armiji je NF-A14 ULN ventilator koji će ubrzo biti smenjen za PWM verziju.
Posle postavljanja samih ventilatora, krećemo od praznog kućišta i odabira mesta gde ćemo postaviti naš PWM razdelnik.
Na dnu kućišta već postoje rupe za vezivanje kablova, ali da bi razdelnik mogli lepo fiksirati morali smo izbušiti dve dodatne male rupe. Nemojte da Vas buni raspored unutar kućišta jer napajanje ne ide na svoje mesto. Na mesto napajanja će ići jedan 140mm ventilator sa zadatkom da hladi donju stranu matične ploče, tj. procesorskog podnožja.
Nakon što smo razdelnik pričvrstili za kućište sa vezicama, možemo krenuti sa priključivanjem ventilatora.
Prvi na redu su oni najbliži razdelniku.
Prvih nekoliko ventilatora će biti lako prikopčati u slučaju ovog kućišta i našeg rasporeda. Odlična stvar u vezi Noctua ventilatora je da oni dolaze sa bogatom propratnom opremom.
Ne morate uopšte razmišljati unapred da li ćete imati dovoljno dugačke kablove, niti da li ćete doći u veoma neprijatnu situaciju da ne možete nastaviti sa sastavljanem računara jer vam fali jedan produžni ili razdelni kabel za ventilatore.
Radi estetike i praktičnosti, trudite se da sve kablove vežete da ne landaraju slobodno po kućištu.
Razdelnik možemo iskoristiti i za 3-pin ventilatore, samo što oni naravno neće biti regulisani preko PWM signala. Mi smo NF-A14 ULN priključili sa LNA adapterom, tako da će on uvek raditi na istom broju obrtaja.
U procesu sastavljanja smo se malo zaneli i zaboravili da fotografišemo svaki korak. Na svu sreću, verovatno svi koji će se upuštati u ovako nešto znaju i sami sklopiti računar. Bitno je da u razdelnik povežete neophodne produžne kablove u slučaju da ste ga postavili na neko zatureno mesto (kao mi). Bolje da povežete odmah sve produžne kablove, čak i ako nemate dovoljno ventilatora, da ne biste posle morali zavlačiti ruku tamo gde je nemoguć pristup. Na kraju krajeva, svakome će kabliranje zavisiti od kućišta i estetskih zahteva.
Dodaj komentar