| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS RT-AX68U i 4G-AC86U
Mrežni uređaji ASUS

ASUS RT-AX68U i 4G-AC86U

Pakovanje, izgled i hardverske mogućnosti

Za pakovanja rutera na testu se može reći da su standardna tj. ništa što pre nismo videli. Tako se na prednjoj strani kutije nalazi slika uređaja, kao i brzinske specifikacije koje se odnose na maksimalne deklarisane bežične brzine. Spomenut je i Ai Protection, trogodišnja garancija, integrisani modem za 4G-AC86U, Wifi6 i Ai Mesh podrška za RT-AX68U.

 

Zadnja stranica sadrži spisak tehnologija i mogućnosti oba rutera. Tako se tu za AX model našao spisak prednosti novog bežičnog standarda u odnosu na prethodni, dok je za AC model akcenat stavljen na LTE modem koji može da pruži do 600Mb/s za download.

 

Ono što se nalazi unutar kutije je vrlo slično za oba uređaja i za RT-AX68U je:

  • sam ruter
  • naponski adapter koji na 19V nudei do 1,75A
  • mrežni kabl
  • višejezično kratko uputstvo među kojima je i srpski jezik
  • garantni list, VIP member knjižica, Advanced Wifi helpet tip ako imate neku od Intelovih AX wireless kartica, kao i CE izjava

U slučaju 4G-AC86U pakovanje čini:

  • sam ruter
  • naponski adapter koji na 12V nudi do 3A
  • mrežni kabl
  • višejezično kratko uputstvo među kojima je i srpski jezik
  • garantni list, VIP member knjižicu, CE izjavu
  • tri antene od kojih su dve za LTE modem, a jedna za bežičnu mrežu
  • adapter za SIM karticu i pin za izvlačenje

Oba rutera su klasičnog dizajna, tj. nemaju RGB niti neki „nabuđen“ gejmerski izgled što je plus za firme koje žele dobar bežični ruter nenapadnog izgleda. Ono što se nama nije dopalo, mada je to stvar ukusa, je da je AX model glossy što se jasno vidi na slikama ispod. Prema našem mišljenju tekstura se ne uklapa najbolje sa sjajnom bojom uređaja.

Sa druge strane AC model nema napred teksturu, nije glossy i na dnu ima crvene trakice za hlađenje koje malo razbijaju monotoniju, ali i dalje ostavljaju utisak „ozbiljnog“ uređaja tako da smatramo da je sa dizajnerske strane AC model bolje odrađen.

Gornji deo prednje strane AC rutera sadrži pozlaćen ASUS logo i trakice za hlađenje. Dole se nalaze LED indikatori koji svetle nenametno i jednostavno se može uočiti šta ne funkcioniše ako se desi neki problem sa mrežom.

Takođe i RT-AX68U sadrži pozlaćen ASUS logo sa WiFi 6 značkom, dok se LED indikacija nalazi na gornjem delu kod eksternih antena.

Bočne strane kod 4G-AC86U sadrže WPS dugme, kao i mesto gde se ubacuje SIM kartica.

Oba uređaja imaju tri eksterne antene. Kod 4G-AC86U antene se mogu vaditi i dve su za LTE modem, dok je jedna srednja za bežičnu mrežu. Unutar postoje još 3 interne antene. Kod AX modela antene se ne mogu vaditi, ali se mogu pomerati kako to korisnik želi zahvaljujući zglobnom mehanizmu.

 

Na zadnjoj stranici se nalaze svi preostali tasteri/konektori. Tako AX model osim rupica za hlađenje ima naponski konektor, WPS, reset i power tastere/dugmiće. Tu su dva USB porta, od kojih je jedan USB 2.0 a drugi 3.0, kao i gigabitni plavi WAN, sa četiri gigabitna žuta LAN porta.

Slična situacija je i kod 4G-ASC86U, tj. pozadi se osim rupica za hlađenje, i informacijama o uređaju IMEI/MAC nalazi i podatak o default zaključanoj wireless mreži sa šifrom. Tu se nalazi naponski konektor, power dugme, USB 2.0 port, kao i jedan plavi gigabitni WAN, četiri žuta gigabitna LAN porta i reset.

Informacije o uređaju kod AX modela se nalaze na dnu, koja na oba modela sadrže stopice kako bi bili što stabilniji na radnoj površini. Oba modela imaju 512MB RAM-a, što je dovoljno za one malo zahtevnije korisnike koji vole da im svi uređaji budu istovremeno povezani na bežičnu mrežu. Prelazimo na cene i specifikacije…

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF