Unutrašnjost
Ako vam se sviđa spoljašnjost kućišta, unutrašnjost će Vam biti još lepša! Brzom analizom uočavamo ogroman procep za monitranje kulera, rupe za provođenje kablova i “tool-less” opremu za 5,25” uređaje, a sve to u prelepom crno-belom kontrastu.
Stranice su pričvršćene šrafovima sa velikim glavama i odstranjuju se kliznim pokretom prema nazad kao kod većine kućišta, a usput imaju i krila za lakše hvatanje. Šrafovi mogu ručno da se odvrnu, a nisu ni obični šrafovi jer imaju kratak navoj i nakon odvrtanja ne ispadaju iz rupa. Veoma korisna stavka, jer ih tako nećete zagubiti, uvek su tu gde trebaju biti i zbog kratkog navoja ne morate puno zavrtati i odvrtati. Možda se nekome ovo čini kao banalna stvar, ali dosta brže ide baratanje stranicama koje su osigurane ovakvom specijalnom metodom.
Stranice su od 0,75 mm debelog lima i nisu labave, ne savijaju se, što možemo zahvaliti veoma dobroj “limariji”. Po ivicama je lim duplo savijen, a pored toga ima i ojačanja.
Dobro savijen lim može imati i do više puta čvršću strukturu od običnog ravnog parčeta. Levo krilo kućišta nam nije zanimljivo u ovom trenutku, ima samo već ranije pomenutu izbočinu koju ćemo verovatno kasnije blagosloviti za vreme kabliranja.
Desno krilo se odvaja zajedno sa plastičnom lajsnom koja se jezičcima kači za plastični deo od fioka. Ova plastika ujedno predstavlja i tranziciju na ostatak limenog dela stranice. Filter za prašinu nije najboljeg kvaliteta, ali za kućište sa ovakvom cenom zaslužuje pohvale.
Da se vratimo na unutrašnjost GTS-a! Mesto za napajanje nema ograničenja za dužinu te možete montirati i grdosije od 1000-1500W koje idu čak do 26 cm dužine. U većini slučajeva će ovde ići napajanje standardne veličine što vam onda ostavlja mesta za 120 mm ventilator.
Napajanje naleže samo na izbočine od samog lima, a nedostatak gumenih nosača nećemo uzeti za zlo. Zadnji izduvni ventilator je montiran uz pomoć specijalnih šrafova i antivibracionih guma. Radi se o usporenoj verziji (1000 RPM ,16dBA) TurboFan modela, samo u crnom izdanju.
Sviđa nam se činjenica što je sam HDD kavez u rupama, jer je čest slučaj da proizvođači ispred kaveza postave ventilator, a da sam kavez nije dovoljno rupičast, pa strujanja vazduha skoro da i nema. Međutim, prerano smo se radovali i ovde kreću kritike na HDD fioke.
Kavez jeste u rupama i dobro je provetren, ali koja je poenta kada su same fioke skoro sa svih strana zatvorene? Gornji deo je skroz otvoren, što i nije toliko bitno jer se sva elektronika nalazi sa donje strane hard diskova.
Postoji otvor sa donje strane, ali je dosta zanemarljiv jer je mali. Druga ozbiljna kritika u vezi fioka je da nemaju „tool-less“ dizajn. Opet, koja je poenta fioke kada morate zašrafiti hard disk jer je inače fioka neupotrebljiva?
Dobra strana je da su fioke opremljene sa antibiracionim gumama i što svaka ima podršku za 2,5“ uređaje. Izgubićete dosta vremena dok nabodete rupe od šrafova kroz antivibracione gume i time naziv „Easy swap“ poprilično gubi svoj smisao.
Sa estetske strane, „hot swap“ fioke su pun pogodak, ali njihovu prednost možete iskoristiti samo ako često idete do komšije po filmove. A sve to ako Vas ne mrzi da nosite hard disk zajedno sa plastičnim ramom i da prikopčavate hard disk regularnim načinom na SATA kabal jer zajedno sa fiokom ne mogu stati ni u klasične HDD dokove (najbolji scenario je da Vam komšija poseduje Level 10 GT ili GTS).
Sreća pa su fioke od plastike, pa ako nekog ne mrzi i nije mu žao kućišta, može se dati na malo modovanja, izburgijati i izrezbariti ram da se hard diskovi bolje provetravaju.
Gornji filter je isti kao i onaj na boku, a obzirom da će u većini slučajeva ove ventilacione rupe biti korišćene za izduvne ventilatore, osrednji kvalitet filtera ne može biti zamerka. U slučaju upotrebe izduvnih ventilatora na ovom mestu, možda je i preporučljivo skidanje filtera radi boljeg protoka. Opet, morate izvagati da li vam tu treba filter zbog zaštite od upadanja krupnih komadića prljavštine ili vam je bitnija provetrenost. Tanka rupičasta folija se na četiri ćoška drži sa „push-pin“-ovima, a na sredini je zalepljen mali komad magneta.
Gornji deo ima još dve rupe za provođenje kablova, koje su jedva vidljive i nemaju gumene kedere i uglavnom služe za sprovođenje 8-pinskog kabla. Cela „tacna“ od matične ploče ima rupice raspoređene pored otvora za sprovođenje kablova i one služe za provlačenje vezica koje dolaze sa propratnom opremom. Veoma korisna stvar u slučaju da nemate modularno napajanje pa da lepo vežete i organizujete višak kablova u „špajzu“.
Sad ćemo da “odvalimo” prednju masku i da pogledamo šta ima “ispod haube”. Hvatanjem od dole i povlačenjem prema sebi skidamo prednju masku i otkrivamo 200 mm usisni providni ventilator sa plavim LED-ovima.
Oznaka mu je TT-2020 i radi se o malo tanjem ventilatoru, 20 mm debljine umesto standardnih 25 mm. Kućište ima dva standardna 3,5” mesta za uređaje koji su okrenuti za 90° naspram četiri fioke. Gornji ima poklopac i eksterni pristup, a drugi je tik iza usisnog LED ventilatora. Izgleda da GTS pati samo od nama nerazumljivih načina skladištenja hard diskova.
Naime, ovaj drugi – donji standardni 3,5” odeljak je isto na neki “fazon” šina, ali ga možete izvaditi samo ako prvo skinete ventilator i prednju masku, što nikako ne možemo okaraterisati kao praktično. Ovaj usamljeni klizni ram za hard disk postaje zanimljiv ako 200 mm ventilator preselite na bočnu stranicu ili na gornji deo kućišta. Mesto 200 mm ventilatora može preuzeti jedan od 140 ili 120 mm i onda imate neometan pristup 3,5” plastičnom ramu koji isto ima podršku za 2,5” SDD ili HDD. Ukoliko vam ovaj 3,5” odeljak ne igra bitnu ulogu, 200 mm LED ventilator možete ostaviti tu i gde je, jer mu je obezbeđno dosta ventilacionih rupa i nema gubitaka na iskorišćenosti. Fabrički ventilatori su za divno čudo jako prijatni i tihi, što je retkost. Jedina zamerka bi bila nedostatak opcije da se plavi LED-ovi isključe na ventilatoru.
Plastika od prednje maske možda nije najkvalitetnija koju smo videli tj. nije na nivou “čelične plastike Chieftec-a”, ali verujemo da nikada nećete namerno šutirati svoje kućište.
Glavni adut celog GTS-a, a i prednje maske su filteri za prašinu. Poklopac od 3,5” i svih 5,25” uređaja imaju sunđer za filtriranje prašine koji je verovatno jedan od najboljih načina filtriranja. 200-milimetarski usisni ventilator ima svoj posebni filter od fine mrežice i ona se veoma lako skida radi čišćenja.
Epitom elegancije su crni kablovi! Svaki mogući kabl je crne boje, a u slučaju ventilatora imaju gusti neprovidni crni sleeve.
Kablovi od reset, power i LED indikatora su u jednom rednom vezu, što je em lepo em korisno, jer se žice ne razleću po kućištu.
Velika prednost sistema sa „hot swap“ fiokama je da će vam u velikoj meri smanjiti džumbus sa kablovima u kućištu. Treba da dovedete samo jedan SATA naponski konektor iz kojeg će se svi diskovi paralelno napajati.
Ukoliko nemate neko jako napajanje koje može sa jedne grane da isporuči dovoljno struje, paralelni naponski kabel možete skinuti po želji tako da napaja samo jednu, dve ili tri fioke umesto sve četiri.
Dodaj komentar