3D Mark
Kao što ste mogli pročitati u uvodnom delu projekat novog 3D Marka se dosta razlikuje od prethodnih 3D Mark aplikacija. Naime prethodni 3D Markovi su bili PC – Windows eskluziva, ali to više nije slučaj.
Kao dokaz promena koje je Futuremark želeo uvesti je i samo ime novog 3D Marka. Naime novi 3D Mark nosi ime samo 3D Mark bez oznake godine, kao što je bio slučaj ranije.
Novi 3D Mark osim Windows platforme podržava i druge OS-eve i tipove uređaja, kao što su Windows RT, Google Android i Apple iOS. Pitate se šta sve ovo znači i zašto je to tako. Jednostavno popularnost mobilnih uređaja i jačanje njegovih hardverskih mogućnosti je doprinela da recimo hardver mobilnog telefona može biti, po performansama, uporedljiv sa standardnom PC mašinom. Samim tim Futuremark je odlučio da ubaci podršku i za takve uređaje, ali ne samo to, nego je odlučio da je moguće međusobno upoređivati skorove između različitih platformi i uređaja i tako uporediti performanse CPU i GPU dela svakog podržanog uređaja. Sasvim je jasno da je ovo veliki korak napred za 3D Mark tj. može se nazvati revolucijom. Ali ostajemo pomalo skeptici, jer upoređivanje na Windows platformi je bilo relativno lako, jer se test po defaultu “vrteo” u istoj rezoluciji, osim kada je rezolucija bila prevelika za monitor. Mobilni uređaji podržavaju širok spektar rezolucija, pa će poređenje biti dosta teže, ali je sasvim moguće. Nažalost kako je trenutno novi 3D Mark izašao samo za Windows platformu ne znamo sa sigurnošću kako će sistem poređenja biti implementiran ( verovatno automatski, ili manuelno po rezoluciji ), ali verujemo da će se Futuremark snaći u svemu tome.
Novi 3D Mark dolazi u tri celine, i svaka od njih predstavlja mini 3D Mark tako da će postignut rezultat biti u vidu tri 3D Mark skora za svaku celinu ponaosob. Naravno, u svakoj od celina će biti testiran posebno GPU i posebno CPU i kombinacija ova dva skora davaće finalni 3D Mark skor za određenu celinu. Ovo znači da 3D Mark nastavlja tradiciju od 3D Marka 2006 da u ukupan skor računa i CPU skor, a ne samo GPU skor kao što je ranije bio slučaj. Iako su ranije 3D Markovi bili kritikovani zbog uračunavanja CPU skora u ukupan skor, sadašnje igre osim jake grafičke karte, traže i “snažan” CPU, tako da je ovakav način računanja poena sasvim opravdan i u skladu sa današnjom situacijom.
Što se tiče HW zahtevnosti za Windows verziju novog 3D Marka, ako je Vaš PC bio sposoban da startuje 3D Mark Vantage moći će i novi 3D Mark. Moguće je i pokretanje novog 3D Marka i sa GPU-om koji podržava DirectX 9, a ne podržava DirectX 10 i 11, ali i dalje će za pokretanje 3D Marka biti potrebna minimalno Windows Vista što znači da iako postoji DirectX 9 podrška, vremešni Windows XP nije podržan. Futuremark preporučuje Windows 7 ili 8 sa 4GB RAM-a i barem dulacore CPU-om.
Kao i u slučaju 3D Mark Vantage-a, kao i drugih 3D Markova postoje tri verzije novog 3D Marka. Tako se tu nalaze:
– Basic edition, koji je besplatan, ali je moguće samo pokrenuti celu paletu testova, zajedno sa demoima, bez mogućnosti ikakvih drugih podešavanja. Na kraju da biste videli skor potrebno je dozvoliti 3D Marku da ga “okači” na internet. Takođe je preko 3D Mark online servisa moguće čuvati postignute skorove na njihovim serverima i vršiti međusobna poređenja isl.
– Advanced edition, koji dozvoljava startovanje samo onih testova koje korisnik želi, kao i pristup Extreme podešavanjima Fire Strike testa, koji bi trebalo da namući i one najbolje PC mašine. Moguće je čuvanje rezultata i offline, kao i pregled grafikona koji pokazuje kako se FPS kretao tokom testova, što je idealno za entuzijaste ili overklokere koji žele da postignu što bolji skor.
– I na kraju tu je Professional edition, koja ima sve mogućnosti kao i Advanced verzija, ali je licenciran za korišćenje u komercijalne svrhe, podržava startovanje testova preko komande linije isl.
Novi 3D Mark verziju za Windows možete standardno preuzeti preko mirrora sa Futuremarkovog sajta, a postoji mogućnost da se 3D Mark instalira i kupi preko najpoznatijeg digitalnog servisa – Steam, što daje korisnicima veći izbor i to pozdravljamo.
Pre nego što predstavimo svaki test ponaosob možete pogledati par skrinova iz 3D Mark aplikacije čisto da vidite kako izgleda interfejs i šta sve podržava.
Ice Storm podešavanja | Cloud Gate podešavanja | |
Fire Strike podešavanja | Image Quality alat | |
Framerate tokom testa – mini grafik | Framerate tokom testa – grafik |
Pa krenimo od Ice Storm testa…
Dodaj komentar