Pakovanje, dodatna oprema i izgled
Za pakovanje KC1000 SSD-a se može reći da lići na ona koja obično koriste SATA III modeli, iako je prema dimenzijama daleko manji. Sa prednje strane se nalazi slika uređaja, kao i informacija da se radi o NVMe M.2 2280 modelu koji dolazi sa petogodišnjom garancijom i besplatnom tehničkom podrškom.
Bočne stranice kutije sadrže samo oznaku SSD-a, dok zadnja stranica sadrži informaciju da je ovaj SSD namenjen kućnim korisnicima, a ne serverima tj. time se može se reći navedeni uslovi petogodišnje limitirane garancije. Tu se nalaze informacije o modelu, serijskom broju, specificiranim sekvencijalnim brzinama u odnosu na kapacitet SSD-a, kao i to da je uređaj proizveden u Tajvanu. Tako model kojeg smo dobili na test pruža 900MB/s za sekvencijalni upis, dok modeli većeg kapaciteta nude skoro duplo veću brzinu od 1600MB/s.
Pakovanje čini minijaturno višejezično uputstvo koje kao da je pravljen za Hobite 😉 Takođe za one korisnike koji prelaze na ovaj SSD obradovaće ih činjenica da uz ovaj uređaj dolazi Acronis True Image HD softver i na taj način će moći da lako migriraju podatke na KC1000.
Sam SSD je odlično ušuškan tako da se prilikom transporta ne može oštetiti.
Kao što smo ranije spomenuli, ovaj NVMe M.2 bazirani SSD dolazi u tri kapaciteta – 240, 480 i 960GB, i dve verzije – sa i bez PCIe adaptera za one korisnike koji nemaju M.2 PCIe 4x slot na matičnoj ploči. PCIe adapter koji dolazi uz skuplju varijantu nudi i low bracket za one korisnike koji imaju low profile kućište, tako da je Kingston na sve mislio.
Nalepnica sa informacijama o modelu i kapaciteta prekriva kontroler, kao i cache/NAND čipove. Sa druge strane se mogu uočiti četiri NAND čipa. U pitanju su Toshiba TH58TFG8DFLBA4C o kojima se može naći informacija da se radi o MLC 15nm NAND-u kapaciteta 256Gb što nam govori da nalepnica prekriva preostala četiri NAND čipa, što i jeste slučaj.
Skinuli smo nalepnicu kako bi videli korišćeni kontroler i cache čip. Informacije o kontroleru se mogu naći i na Kingstonovom sajtu, gde se takođe može videti informacija da ovaj SSD može ponuditi odlične 4K brzine do maksimalno 225K/190K IOPS-a za čitanje/upis. Za random 4K ove brzine su nešto manje, ali su i dalje mnogo veće nego što nude klasični SATA III SSD-ovi, kao i ranije testirana konkurencija – 190K/160K IOPS-a što ćemo i da proverimo u našim testovima.
Funkciju kontrolera u ovom slučaju ne igra dobro poznati SM 2260G, već Phison oznake PS5007-E7, dok je kao cache čip korišćen Kingston D2516EC4BXGGB čip tj. DDR3 memorija kapaciteta 4Gb tj. 512 MB.
Prema specifikacijama ovaj model ima TWB od 300TB, što i nije nešto ako se ima u vidu da smo testirali SSD-ova koji su imali i više nego duplo veći TBW. Šta ovo u praksi znači? Ako ste malo zahtevniji korisnik i dnevno na SSD upišete 100GB podataka ovaj SSD će prema specifikacijama raditi više od 3000 dana, što je preko 8 godina. Za osam godina će ko zna koji kapacitetti biti aktuelni, tako da imajući u vidu ovo SSD će i više nego dovoljno služiti i one zahtevnije korisnike.
Pre testova, prelazimo na softverski paket…
Dodaj komentar