| Hardver | Procesori | Intel Core i7 – 3770K Ivy Bridge
Procesori

Intel Core i7 – 3770K Ivy Bridge


Unapređeni „Gesher“

 

Pre nekih godinu i po dana u redakciju PCAxe-a stigao je prvi Sandy Bridge. Impresije su bile zaista pozitivne. Sandy Bridge je zasnovan na novoj, odnosno detaljno redizajniranoj Nehalem arhitekturi.

 

TickTock

 

Podsetićemo da je jedna od glavnih stavki koju donose takozvani „Gesher-i“ (na Hebrejskom most, eng. bridge), keš za mikrooperacije od 1.5 K µ operacija, koji se nalazi odmah iza faze dekodiranja instrukcija, čime se izbegava nepotrebno dekodiranje istih instrukcija koja se često ponavljaju u petljama. Ovime se štedi i takozvani „fetch bandwidth“ koji generalno predstavlja usko grlo kod Sandy Bridge procesora, ali se i značajno utiče na povećanje IPC-a (broja izvršenih instrukcija po ciklusu), kao i na smanjenje potrošnje, jer u slučaju izvršavanja programskog koda u petlji, front-end, tj. dekoderi sa instrukcijskim kešom idu u low power režim, odnosno isključuju se dok se ne ukaže ponovna potreba za njima.

 

TickTock2

 

Može se reći da je Sandy Bridge bio izuzetno pametan dizajn, jer je do tada doneo izuzetno visok IPC – broj instrukcija po ciklusu, kao i relativno visoke frekvencije i prilično nisku potrošnju. Dobar dizajn savremenog mikroprocesora čini balans ova tri faktora. Zahvaljujući ovome Sandy Bridge je bio ispred svog vremena najviše po pitanju performansi. Da li je moguće očekivati više od Ivy Bridge-a? To je zaista bilo teško pitanje. Ako posmatramo povećanje IPC-a, za napredak u odnosu na Sandy, neophodno je mnogo toga da bi se bitno uvećao ovaj faktor. Da li nam treba procesor koji ima 50% veći IPC od Sandy Bridge-a, ali i tri puta niži klok? Ne, nikako. Dakle, moguće je povećati IPC, ali je veliko pitanje koliko je to na uštrb radne frekvencije i potrošnje.

 

Ivy bridge 38 TIvy bridge 22 TIvy bridge 23 T

 

Ivy Bridge donosi donekle poboljšanje IPC faktora, prema Intelovoj dokumentaciji to iznosi čak 15%, u šta smo lično sumnjali. Ipak, Ivy pokazuje zaista bolje performanse od ekvivalentno klokovanog Sandy-ja, ali je razlika u okvirima od 0 – 10%. Deo na kojem se najviše vidi razlika je integrisani GPU, koji sada podržava DirectCompute, OpenCL i DirectX 11.

 

Ivy-Bridge Die Flat-HR T

 

Može se reći da je Ivy Bridge prvi Intelov APU. Ipak, ako poredimo IB GPU naspram AMD-ovog Llano-a i njegovog Sumo GPU-a, razlika je i dalje značajna u korist AMD-a, ali zahvaljujući znatno snažnijim procesorskim performansama u ponekom naslovu Ivy Bridge uspeva da pobedi Llano, kada ih poredimo u igrama koristeći njihove integrisane GPU-ove.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar