Par reči za kraj i finalna ocena
FX 8120 je zapravo sam vrh ponude AMD-ovih procesora, a kada se overklokuje praktično nema nikakve bitne razlike u odnosu na znatno skuplji FX 8150. Uostalom, svi FX procesori stižu sa otključanim množiocem, pa je i ovaj moguće lako „naštelovati“ da radi identično kao i FX 8150, samo za nekih 50-60 evra manje, što nikako nije zanemarljivo.
Da li vam treba Crosshair V da bi overklokovali FX? Pa sigurno ne, što smo i dokazali ovim testom, nije vam potrebno ni najskuplje napajanje od 1,5 KW, ali su vam potrebne zaista solidne komponente. Ne želimo da razmišljamo uopšte o tome kako bi ovaj osmojezgarac radio na nekoj 4+1 low budget AM3+ matičnoj ploči, koja nema čak ni hladnjake preko mosFET tranzistora. Naš savet vam je da ne pokušavate da uparujete FX 8120 sa low budget pločom. Sa druge strane ovo sasvim solidno radi sa matičnom pločom iz srednjeg cenovnog ranga, kakva je ASUS M5A99X Evo.
Ako ste se pitali da li je FX 8120 bolji kada se overklokuje od Phenoma II X6, u realnim uslovima korišćenja, odgovor koji sledi je „uglavnom DA“. Svakako je bolji za video kompresiju, data kompresiju, u renderingu zavisi mnogo od aplikacije do aplikacije. Sintetički testovi baš i nisu na strani FX arhitekture, a što se tiče igara, tu je stvar manje-više nerešena. FX i dalje ima jednu veliku manu u odnosu na prethodnika, a to je veća disipacija pri overklokingu. Ovo će vrlo verovatno biti regulisano sa narednom generacijom baziranom na Piledriver jezgru, koja će doneti nižu disipaciju, manji „leakage current“, a samim tim i bolje overclock mogućnosti, kao i viši IPC faktor koji će opet doneti bolje performanse.
FX 8120 predstavlja izbor koji ipak vredi ulaganja obzirom na povoljnu cenu. Za cenu platforme sa matičnom pločom od oko 240 €, teško da možete dobiti boljeg „all round“ igrača od FX-a 8120 pa stoga mu dodeljujemo jedno „PCAXE Silver“ priznanje.
Drago nam je što postoje i matične ploče, kao što je ASUS M5A99X Evo, koje jednostavno nude dosta za uložen novac, ne „opterećuju“ korisnike (čitaj: novčano) sa gomilom opcija, dok sa druge strane poseduju sve veoma bitne opcije i funkcije. Takve matične ploče su uvek vredne zlata, pa stoga ASUS M5A99X Evo dobija jedno „PCAXE Gold“ priznanje.
Sveukupno gledano AMD FX 8120 i ASUS M5A99X Evo su ipak na kraju odlična „kombinacija“, naša preporuka.
Zahvaljujemo se kompanijama AMD i ASUS na realizaciji ove recenzije
Matičnu ploču ASUS M5A99X Evo i AMD FX 8120 procesor na test ustupio AMD
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar