| Hardver | Procesori | AMD FX 6200 & Sapphire 990FX Pure Black
Procesori

AMD FX 6200 & Sapphire 990FX Pure Black


Par reči za kraj i finalna ocena

 

Tromodulni, odnosno šestojezgarni, AMD FX6200 nije izbor za entuzijaste, u poređenju sa FX8120. Sa druge strane, ako želite koliko toliko solidne single i multithread performanse koje su negde između Phenoma II X4 980 i Phenoma II X6 1100T koji su najjači predstavnici prethodne generacije AMD procesora, onda je FX6200 za svoju cenu od nekih 120 € veoma solidan izbor.

 

AMD FX 6200 award

 

U poređenju sa „stock“ FX8120, praktično nema nikakve razlike, kako u performansama, tako i u disipaciji. Zapravo „sav light treaded software“, u koji spadaju prvenstveno igre, a zatim i Photoshop će raditi isto ili čak malo brže nego na FX 8120 na fabričkoj frekvenciji iz prostog razloga jer je turbo mod za ovaj CPU 100 MHz viši nego na 8120. To važi i za overkloking, jer zbog primetno manje disipacije, moguće je postići nešto veće frekvencije sa običnim hlađenjem, iako je uz dobro hlađenje i ploču ostvariv veći overklok potencijal sa FX8120.

Ali ako često radite sa video kompresijom i renderujete, onda će vam svakako značiti još jedan BD modul, odnosno dva jezgra više koja poseduje FX8120. Zaostatak u multithread performansama je vidljiv naročito kada su oba procesora overklokovana, jer tada rade na približno istim frekvencijama, pa dolazi do izražaja nedostatak modula kod FX6200.

Na default frekvencijama ta razlika nije toliko vidljiva, iz prostog razloga što FX6200 ima 700 MHz viši bazni klok od FX8120. FX6200 zapravo vredi tačno onoliko koliko košta, pa otud i „PCAXE Silver priznanje“.

 

Sapphire 990FX Pure Black award

 

Sapphire 990FX Pure Black, je takođe ostavio pozitivan utisak na nas jer je reč o matičnoj ploči koja će biti zanimljiva nekom ko ima potrebu za velikom GPU snagom, s obzirom na postojanje čak šest PCIe 16x slotova. Veliki broj SATA III portova nam ukazuje na mogućnost da se ovaj model koristi za jaki storage sistem, pa sveukupno gledano možemo lako da zamislimo nekog ko se bavi industrijskim dizajnom isl, gde su neretko fajlovi veliki i po par stotina GB, kako koristi ovaj model matične ploče.

Sa druge strane ova matična ploča se pokazala kao solidna u overklokingu. Mada istini za volju, BIOS mora još da se „pegla“. Ipak sitnice kao što su dva fizička BIOS čipa, merne tačne za sve bitnije „napone“, power i reset tasteri, taster za čišćenje postavke BIOS-a i sl, ukazuju na to da će Sapphire verovatno raditi na tome, jer ova matična ploča ima overklokersko srce (za sada kao u starca).

Bluetooth modul, dovoljan broj USB 3.0 portova, USB 3.0 modul, vrlo dobar audio kodek isl, i kada se sve sabere to je jedno „PCAXE Gold“ priznanje.


Zahvaljujemo se kompanijama AMD i Sapphire na realizaciji ove recenzije

Matičnu ploču Sapphire 990FX Pure Black i AMD FX 6200 procesor na test ustupio AMD

 

Komentarišite na forumu

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar