Unutrašnjost i tehnikalije
Za razliku od predhodnika odnosno Cooler Master V1000, koji je zasnovan na KM3 platformi, ovde vidimo takođe Seasonic platformu, ali ovoga puta je perjanica njihove ponude, odnosno XP3.
Iako pripada V seriji, gde slabiji modeli imaju 80Plus Gold sertifikat, V1200 nosi Platinum sertifikat, a detalje možete videti na sledećem linku. 80Plus sertifikat se dobija na testovima koji su rađeni na ~23°C, dok Cooler Master deklariše maksimalnu snagu ovog modela na 40°C, što je za svaku pohvalu.
Za one koji nisu ispratili, možete se detaljnije o tom setifikatu informisati ovde (Wiki) i ovde (PDF). Primera radi, ukoliko komponente u vašem računaru trenutno koriste 800 W, a vaše napajanje je 80% efikasno, to znači da će napajanje iz zida u tom momentu „vući“ 1000 W, tj. efikasnost je odnos utrošene ulazne i isporučene izlazne snage. Efikasnije napajanje znači veću uštedu energije. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja, a samim tim i manja buka koju proizvodi (jer se razlika između utrošene i isporučene snage izračuje u vidu toplote).
Cooler Master V1200 je tzv. „single rail“ napajanje, a specifikacija kaže da ovaj model može da isporuči svu snagu na 12V grani, pa tako imamo vrlo primamljivih 100A.
Power Factor Correction (PFC) je, najprostije rečeno, metod maksimizacije iskorišćenja ulazne naizmenične struje. U slučaju krajnjeg korisnika, od ovoga koristi ima samo elektrodistribucija. Ovo napajanje koristi aktivni PFC. APFC podrazumeva upotrebu tzv. boost converter el. kola za automatsku korekciju fazne razlike između ulaznog napona i struje.
Primenjene su sledeće zaštite u ovom modelu: SCP (zaštita od kratkog spoja), OCP (zaštita od prevelike izlazne struje), OVP (zaštita od previsokog izlaznog napona), UVP (zaštita od niskog izlaznog napona), OTP (zaštita od previsoke radne temperature) i OPP (zaštita od prevelike izlazne snage). CM V1200 poštuje i ATX v2.31 standard.
Kada otvorimo napajanje prvo što nam pada pod ruku je ventilator. Kao i kod prethodnika i ovde vidimo Protechnic model iz Magic serije, oznake MGA13512XF-O25, dimenzija 135 x 135 x 25 mm. Protechnic navodi maksimalnu brzinu rotacije od 2300 rpm, pri 12 V i potrošnji od 4,56 W (0,38 A). Obećani protok vazduha je 115,8 CFM (54,65 litara u sekundi) uz buku od 40,8 db(A). Maksimalni statički pritisak je deklarisan na 5,28 mmH2O. Ovaj ventilator koristi FDB (Fluid Dynamic Bearing – ležaj sa dinamičnim fluidom), što obećava tih i dugovečan rad, dok Cooler Master navodi minimum 70000 sati.
Ovaj ventilator osim standardnog moda, poseduje i takozvani hibridni mod, gde se ventilator uključuje tek na određenim temperaturama, koje su u našim testnim uslovima odgovarale opterećenju od oko 400 W.
Ulazni filter je i vrhunski. Na samoj utičnici nalaze se jedan X, četiri Y kondenzatora, jedna zavojnica i osigurač. Kompletan ovaj segment je oklopljen aluminijumom kako bi se izbegle elektromagnetne smentnje. Ostatak filterskog dela nalazi se na glavnoj ploči, a čine ga po dva X i Y kondenzatora, dve zavojnice, termistor, mov i relej. Funkcija ovog releja je povećanje efikasnosti, odnosno odvajanje termistora iz kola, kada odradi svoj posao, odnosno kada se „napune“ kondenzatori u primaru, preciznije u APFC-u.
Posle ulaznog dela vidimo dva grec-a, koja su montirana na jedan zaseban hladnjak, ali zbog nepristupačnosti nismo u mogućnosti da vidimo koji su u pitanju.
U APFC delu vidimo tri IPP60R125CP MOSFET-a, uz jednu SCS110AG šotki diodu, sve zajedno pričvršćeno na sopstveni hladnjak. Kako je u pitanju napajanje velike snage vidimo zavojnicu koja je impresivno velikih dimenzija. Primarni kondenzatori su Hitachi HU serije, dva od 330 i jedan od 390 uF kapaciteta vezani paralelno i daju 1050 uF. Kontrolu rada APFC-a obavlja NCP1654 PFC kontroler, koji se nalazi u nezavidnoj poziciji, na zasebnoj vertikalno postavljenoj štampanoj pločici, između hladnjaka primara i APFC-a.
U primaru vidimo četiri IPP50R199CP MOSFET-a montirana na mali hladnjak, kao i CM6901, PWM, FM kontroler, koji je montiran na vertikalnoj pločici tik uz primarne kondenzatore.
U sekundaru vidimo jedan dva hladnjaka koji na prvi pogled ne hladi ništa, odnosno hlade štampanu ploču. To je zbog toga što je osam FDMS015N04B MOSFET-a zaduženih za 12V montirano sa zadnje, odnosno lemne strane ploče, tačno ispod pomenutog hladnjaka, a kao ispomoć ovim hladnjacima vidimo termalnu traku koja prenosi toplotu na samo kućište.
Moduli za 5 i 3,3 V su montirani na samoj ploči za modularne kablove i vidimo po tri MOSFET-a BSC0906NS za svaku granu, kao i jedan APW7159 PWM kontroler koji kontroliše obe grane.
Kada je zaštita u pitanju, na posebnoj pločici vidimo WT7527V integrisano kolo, zajedno sa još jednim koje nismo u mogućnosti da utvrdimo, ali kako je ova pločica identična kao i na V1000 modelu, verujemo da je to AS393 komparator.
Standby PWM kontroler je ICE2QR4765. Ovo integrisano kolo je istovremeno 5VSB kvazi-rezonantni PWM kontroler i MOSFET na primaru.
Što se tiče filtracije sekundara, ako izuzmemo jedan Rubycon vidimo samo Nippon Chemi-Con kondenaztore. Od polimerskih kondenzatora vidimo PSC i PSE seriju, dok kod elektrolitskih vidimo KY i KZE.
Kvalitet lemljenja je na vrhunskom nivou i verovatno najbolje koje smo do sada videli.
Huh, posle svega prikazanog jednostavno teško je odlučiti koji deo treba više nahvaliti.
Kvalitet lemljenja na najvišem nivou i verovatno najkvalitetnije od do sada testiranih napajanja na našem portalu. Ulazni filter slobodno možemo reći predstavlja referencu za kvalitet. Poluprovodnički elementi vrhunskih proizvođača. Japanski kondenzatori odličnog kvaliteta su jednostavno izbor bez kompromisa.
Rešenja koja samo videli na ovom modelu, sama platforma, komponente, distribucija snage, hlađenje i kvalitet izrade predstavljaju izuzetnu celinu za koju možemo reći da je napajanje za klasu bolje od onih do sada testiranih.
Dodaj komentar