VRM sekcija Mark 1 & Mark 2
VRM sekcija kod oba modela je identična. Dakle, ne postoji nikakva razlika kada su u pitanju komponente, MOSFET-i, elektroliti. U poređenju sa prethodnom generacijom zasnovanom na Z87 čipsetu, komponente na Z97 Sabertooth Mark 1 i Mark 2 su nešto drugačije.
PWM kontroler na Z97 Sabertooth matičnim pločama nosi oznaku ASP1257 za razliku od ASP1251 na Z87 Sabertooth/Pro i ROG modelima. U pitanju je takođe rebrand CHiL PWM-a, koji ima mogućnost kontroler 6+2 naponskih faza. Kontrola je potpuno digitalna, a izmene u odnosu na ASP1251 se najverovatnije odnose na buduću podršku za Broadwell CPU, ali i na određene izmene koje donose nižu potrošnju celog sistema u odnosu na prethodnu generaciju.
Sledeća stvar koja je veoma primetna su specifična kućišta zavojnica. Ovi elementi umeju poprilično da se zagrevaju ukoliko je core loss visok. Nazubljenja na ovim komponentama povećavaju efektivnu površinu, što povoljno utiče na rashladne mogućnosti. Konstrukcijski gledano VRM sekcija izgleda slično kao i na prethodnoj generaciji. Osim na gornjoj strani gde se nalazi ukupno 16 MOSFET tranzistora, 8 up i 8 low side, VRM sekcija je pojačana sa još 8 low side MOSFET-a koji se nalaze na zadnjoj – donjoj strani layout-a. IR3535M renomiranog proizvođača International Rectifier predstavlja MOSFET drajver koji služi da premosti signal za dva „donja“ MOSFET-a.
U odnosu na Z87 Sabertooth koji je koristio On Semiconductor, Z97 modeli koriste LFPAK tranzistore marke NXP Semiconductor. Ove komponente po svom cenovnom rangu spadaju negde u sličnu kategoriju kao i prethodni On Semi. Sa donje strane layout-a nalaze se NXP 4030DLA, a sa gornje 6030DLA za up side, odnosno 4030DL za low side. Generalno, MOSFET-i sa nižom oznakom su jači, pa ne čudi izbor jer su „donji“ MOSFET-i obično opterećeniji od „gornjih“, a u ovom slučaju konfiguracija je takva da imamo dva „donja“ i jedan „gornji“ po fazi. Specifikacije ovih tranzistora govore da 6030DLA omogućuje 27A uz 6,5W toplotne disipacije, dok 4030DLA daje 38A sa 6,5W, što je generalno dosta efikasnije nego što je slučaj sa prethodnom generacijom sa On Semiconductor MOSFET-ima. Ipak NexFET TI powerblokovi su ostali privilegija ROG serija. Broj elektrolita na izlazu iz VRM sekcije je 10. U pitanju su Nichicon FPCAP aluminum polymer elektroliti sa oznakom 10K, standardne kapacitivnosti za ovu namenu od po 820 µF.
Memorijska VRM sekcija sastoji se od ukupno dve faze, kontrolisane od strane digitalnog PWM kontrolera sa oznakom ASP1103, kao i na Z87 modelima. Dve faze za RAM su dovoljna garancija za ekstremnije overkloking izlete, a digitalna kontrola napona obezbeđuje precizno napajanje. MOSFET-i su takođe proizvedeni od strane NXP Semiconductor-a.
Dodaj komentar