Hardverski nivo – Layout
Za početak tu su slike u većoj rezoluciji, na kojoj se detaljnije vidi ceo layout. Layout Mark 1, kada mu skinemo odelo, i Mark 2 izgleda gotovo identično, kao što se može videti na slikama ispod:
Mark 1 kada je izvadimo iz kutije se naravno razlikuje na prvi pogled po Thermal Armor-u:
Mark 2 poseduje gotovo identičan layout na prvi pogled, broj slotova i njihov raspored je identičan u odnosu na Mark 1:
Uočljive razlike su samo u vezi broja i tipa SATA konektora. Layout-i oba modela poseduju ukupno 3 PCI Express 16x slota pune dužine i još tri mala PCI Express 1x. Prvi PCI Express 1x je realociran iza PCI Express 16x, pa je u slučaju korišćenja grafičke karte sa debelim hladnjakom omogućeno njegovo nesmetano korišćenje. Verovatnoća da vaša grafička karta ima dual slot hladnjak je velika, pa je ovo generalno plus kada je u pitanju organizacija layout-a.
Zadnja strana layout-a je kod Mark 1 modela zaštićena Armor KIT-om, a sam PCB kod oba modela je tako izveden da nema nikakvih čipova izuzev nekolicine pasivnih komponenata, kondenzatora i otpornika ispod čipseta i procesorskog socket-a. Takođe, možemo primetiti i jedan metalni heatspreader, koji se na Mark 2 modelu prostire preko donjeg dela „low side“ MOSFET-a.
Mesta oko socket-a ima sasvim dovoljno, pa je omogućeno nesmetano montiranje velikih kulera.
Kod ASUS Sabertooth Mark 1 matične ploče, plastični fan-duct je relativno visok, što može biti smetnja za montažu masivnih hladnjaka koji imaju nešto šire postavljene heatpipe-ove, mada mi nismo imali problem oko ovoga.
Oba modela poseduju EMI barijeru za audio kodek u layout-u.
O Armor Kit-u smo već pisali kako funkcioniše i koja mu je namena u recenzijama ASUS Z77 i Z87 Sabertooth matičnih ploča. Podsetićemo da mu je glavna namena da uvlači hladan vazduh izvan kućišta pomoću ventilatora i da hladi naponsku jedinicu usmeravanjem vazduha putem „tunela“. Da bi se slotovi i konektori zaštitili od prašine koja se uvlači spolja uz Armor Kit dobijaju se čepovi. Sve je to lepo zamišljeno, ali postoji tu jedna mala zamerka, a to je relativno bučan ventilator koji se koristi za opstrujavanje vazduha. „TUF Fortifier“ predstavlja svojevrsni limeni oklop, odnosno „šasiju“ koja služi da učvrsti matičnu ploču od savijanja i uvijanja usled montaže teških komponenata, na primer ogromnih hladnjaka za procesore. Ipak, zahvaljujući dobroj softverskoj kontroli, buka ovih ventilatora se može lako kontrolisati kroz već predefinisane profile.
Slično kao i na Z87 Sabertooth modelu, Armor Kit je opremljen flow ventilima, pomoću kojih se usmerava vazduh na odgovarajuće ventilacione otvore.
Dodaj komentar