Z97 vs Z87
Kada je u pitanju kontrolerska logika ne možemo reći da se tu nešto preterano promenilo. Generalno gledano, Z97 je Z87 sa nekoliko dodatnih opcija:
Kao što možemo da primetimo sa dijagrama, broj PCI Express linija u čipsetu je ostao isti, kao i standard koji je i dalje v2.0. Broj v3.0 linija je ograničen arhitekturom samog procesora, kao i podrška za memorijske standarde. Intel je i na ranijim čipsetovima ograničavao podršku za memorije brže od DDR3 1600 za na primer B85 čipset. Broj USB portova, kako 2.0, tako i 3.0 ostao je identičan. Z97 zvanično podržava narednu generaciju procesora zasnovanu na Broadwell jezgru, a to je ostvareno kroz Inte ME 9.1 firmware podršku. Novitet kod Z97 čipseta je Intel Device Protection with Boot Guard. Ova opcija predstavlja hardversku zaštitu od neautorizovanog pristupa od strane softvera ili malvera nad boot blokovima koji su kritični za funkcionisanje, odnosno podizanje sistema. Moguća su dva nivoa podešavanja boot-a:
Measured Boot – odmeravanje inicijalnog boot bloka na sistemskoj particiji/storage-u, pomoću TPM (Trusted Platform Module) ili PTT(Platform Trust Technology).
Verified Boot – Kriptografska provera inicijalnog boot sektora korišćenjem kriptografskog ključa za boot polisu.
Dakle, sam čipset je potpuno recikliran Z87, a podrška za kriptovani boot i nove procesore koristi praktično identičan hardver koji je već postojao i na Z87. Ipak, same matične ploče jesu nešto modernije, efikasnije i bolje opremljene.
Dodaj komentar