| Hardver | Matične ploče | ASUS Z97 Sabertooth Mark 1 & Mark 2
Matične ploče

ASUS Z97 Sabertooth Mark 1 & Mark 2


Rezultati testova

 

Za testiranje ASUS Z97 Sabertooth Mark 1 i Mark 2 modela koristili smo Intel i7 4770K procesor:

 

Overkloking

Overkloking na oba modela je identičan, barem na vazdušnom hlađenju, jedina limitacija je sam primerak procesora. Identično su se ponašale obe matične ploče i kada je u pitanju overklok memorije i BCLK-a.

 

maxOC markI 50 5C VRM T maxOCmarkII vrm50 9C T

 

VRM sekcija na obe matične ploče bez dodatnog hlađenja je iznosila oko 50C, a maksimalno stabilan overklok respektabilnih 4360 MHz, što je na nivou većine drugih znatno skupljih modela.

Obe matične izvukle su 2750 MHz za RAM, što je solidan rezultat, ali je daleko od vrhunskog. Čak i na ovim frekvencijama i tajminzima iako je prolazio stress test, dolazilo je do restartovanja CMOS-a, što je veoma iritantna pojava, naročito ako se uzme u obzir da je sve prolazilo bez problema na ovim frekvencijama. Ovo će verovatno rešiti update BIOS-a, ali za sada je situacija takva kakva je. Napomenućemo da su se identične manifestacije događale na oba testirana primerka.

 

maxMEM markI T maxMEM markII T

 

Kada je u pitanju Z87 Expert, možemo reći da ovaj model veoma stabilno sarađuje sa overklokovanim memorijskim modulima. Iako je layout veoma sličan kao na Deluxe modelu, konkretan primerak daje bolje rezultate kada je u pitanju overklok memorije. 2842 MHz je respektabilan rezultat.

 

maxFSB markI T maxFSBmarkII T

 

Oba primerka radila su perfektno na BCLK-u od 172 MHz, što je za svaku pohvalu. Očigledno je da se sam PCH bolje ponaša prilikom overklokinga od Z87. Ipak, razlika nije velika između Z87 i Z97 čipsetova. Overklok mogućnosti Mark 1 i Mark 2 su bukvalno u dlaku identične.

 

Test naponske jedinice, efikasnost i zagrevanje

U ovom odeljku pozabavićemo se analizom overklok performansi, ali i efikasnošću naponskih sekcija u odnosu na druge modele matičnih ploča.

 

OCstress

 

Ova tabela nam jasno govori ko je „glavni baja“ kada je u pitanju snaga naponske sekcije. Obe matične ploče su postigle stabilnost na 1,25V, što je više od proseka.

 

VRM-heat

 

Zahvaljujući Thermal Armor-u VRM sekcija je bila na 1.25V oko 4 stepena hladnija nego na Mark 2 modelu.

 

VRMzagrevanje

 

Testirali smo zagrevanje sa našim standardnim testom opterećenja i zaključili smo da je zagrevanje VRM sekcije na Mark 1 sa uključenim Assist FAN-om niže nego na Deluxe/QUAD koji poseduje 16 PWM faza, ali ukoliko ne koristite ove ventilatore, onda je zagrevanje veće nego na Mark 2, iz prostog razloga jer plastični oklop zadržava deo toplote i na taj način povećava zagrevanje, mada ne preterano. Svakako ako ste već uzeli Mark 1 topla preporuka je korišćenje ovih ventilatora. Zagrevanje na Mark 2 je slično kao i na starijoj Z87 Expert, koja koristi On Semiconductor MOSFET-e. Ipak, testovi efikasnosti nam govore da su Z97 modeli manje rastrošni:

 

efikasnost

 

Velika prednost novih Sabertooth-a je manje zagrevanje procesora na većim naponima. Kao što se vidi sa dijagrama, obe Sabljarke su veoma malo trotlovale CPU na 1.4V, što na primer nije slučaj za prethodnu generaciju sa starijim PWM kontrolerom. Ako zbog nečega treba da pazarite Z97 Sabertooth, onda je to poboljšanje efikasnosti. Jasno se vidi da je potrošnja pri izabranim naponima niža u odnosu na Z87 modele.

 

LAN performanse 

Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.

 

webstress

 

Odziv smo merili na oba mrežna adaptera, na Mark 1, odnosno samo na Intel I-218V na Mark 2. Mark 1 poseduje dva ethernet kontrolera, I-218V i Realtek 8111GR. Kao što vidite, razlika u pingu nije velika između Intel I-217V, RTL 8111GR, ali je I-218V solidno unapređenje, pa gejmeri mogu očekivati niži „ping“ na Z97 matičnim pločama opremljenim ovim kontrolerom. Drugi aspekt koji ovde ne merimo, ali bi trebalo spomenuti je procesorsko zauzeće koje je sigurno veće kod ethernet kontrolera koji ne poseduju zaseban DSP, mada je to u današnje vreme poprilično irelevantno zbog snage centralnog procesora, barem kada je u pitanju klijentska platforma kao što je ova. Ipak, možda nešto veći CPU lag možemo da očekujemo na znatno sporijim Celeron procesorima.

 

Rad sa SSD-om

crystal

 

Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Oba modela su pokazala identične performanse, pa smo uzeli rezultat samo za Mark 1. Rezultati su sasvim solidni, ali je donekle podbacio upis fajlova od 512K i on je negde na nivou Z87 Expert modela.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar