| Hardver | Matične ploče | ASUS Z97-Pro (WiFi AC)
Matične ploče

ASUS Z97-Pro (WiFi AC)


VRM sekcija

 

U pitanju je 12 fazna digitalna VRM sekcija kontrolisana od strane 8-faznog digitalnog PWM kontrolera sa oznakom Digi+ EPU 1257 kojeg smo viđali na većini high-end Z97 modela. U pitanju je rebrand CHIL odnosno International Rectifier PWM kontrolera sa oznakom IR3580, koji je u stanju da kontroliše rad osam naponskih faza bez dablera. Međutim, zbog korišćenja dablera, ovaj kontroler kontroliše rad maksimalno šest PWM faza, koje se preko dablera pretvaraju u dvanaest.

 

ASUS Z97 Pro WiFi ac 046 T ASUS Z97 Pro WiFi ac 052 T

 

Kao glavni gradivni element VRM sekcije korišćeni su NXP Semiconductor MOSFET tranzistori.

 

ASUS Z97 Pro WiFi ac 050 T ASUS Z97 Pro WiFi ac 051 T

 

Kao donji MOSFET koji je više opterećen korišćen je 4030DLA koji je deklarisan na 38A sa termalnom disipacijom od 6,3W na 1,2V. 6030DLB je deklarisan na 27A sa 6,3W, pa su efektivno gledano ove komponente manje efikasne nego NexFET Ti power blokovi na ASUS ROG modelima, ali ih ovde ima više, pa zagrevanje i snaga nisu upitne, a manja efikasnost se ispoljava kroz nešto veću potrošnju. Identične MOSFET-e smo već videli na Sabertooth, kao i na Deluxe modelima.

 

ASUS Z97 Pro WiFi ac 074 T

 

Filtracija napona je dosta precizno odrađena, što ima smisla naročito kada se uzme u obzir da su korišćeni „phase-doubleri“. Rešenje je veoma slično kao i na Z97 Deluxe NFC & WLC.  Korišćeno je ukupno 7 elektrolita kapacitivnosti 101µF i još 6 elektrolita kapacitivnosti od po 561µF, što daje ukupnu kapacitivnost od 4073µF. Ovaj broj nije veliki, ali je ipak u pitanju dvostepena filtracija napona, što u prevodu znači da je iskorišćenje ovih kondenzatora pametnije. U pitanju su Nichicon aluminijum-polimer 10K „solid caps“ elektroliti deklarisani na 105C i 10000 radnih sati pri toj temperaturi. Za razliku od Deluxe modela, ovde nisu korišćene Black Wing zavojnice, već su u pitanju obične zavojnice sa kućištima od aluminijumske legure, deklarisane na po 60A za svaku, što i nije naročit hendikep u odnosu na Deluxe seriju.

 

ASUS Z97 Pro WiFi ac 047 T ASUS Z97 Pro WiFi ac 048 T

 

Za kontrolu dvanaest VRM faza korišćeni su dableri i drajveri. Drajveri faza sa oznakom IR3535M mogu da rade i kao dableri, ali u ovom slučaju njihov broj je jednak broju faza, što sugeriše da su korišćeni samo kao fazni drajveri kontrolnog napona.

 

ASUS Z97 Pro WiFi ac 056 T

 

Struju za VRM sekciju i CPU obezbeđuje napajanje preko 8-pinskog +12 CPU konektora, što u većini situacija može bez problema da isprati i ekstremnije overklok zahteve.

 

ASUS Z97 Pro WiFi ac 053 T

 

VRM za RAM sekciju pogonjen je posebnim PWM kontrolerom. U pitanju je takođe rebrand CHIL digitalnog PWM-a, oznake ASP1103.

 

ASUS Z97 Pro WiFi ac 054 T ASUS Z97 Pro WiFi ac 055 T

 

Ovde vidimo dve naponske faze sa dve prigušnice i još dva para NXP MOSFET tranzistora za RAM sekciju, kao i još jednu PWM fazu za napajanje PCH-a (čipseta).

Dakle, osim manjeg broja PWM faza Z97-Pro u odnosu na Deluxe poseduje gotovo identične komponente i filtraciju napona. Razlike se svode na broj faza i tip zavojnica, a ovo u globalu veoma malo utiče na overklok potencijal.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar