Hardverski nivo – Layout, konektori i tasteri
Za početak tu je slika u većoj rezoluciji, na kojoj se detaljnije vidi ceo layout:
Layout deluje impresivno i izveden je u full ATX formatu i na njemu ima pregršt mesta za veliki broj dodatnih uređaja. Mat crni premaz i bele linije oko socket-a i audio sekcije ulivaju dodatno strahopoštovanje prema ovom proizvodu.
Audio sekcija je izdvojena od ostatka layout-a EMI barijerom koja služi da audio čip zaštiti od elektromagnetnih smetnji i šuma.
Zadnja strana layout-a ne obiluje prevelikom količinom komponenata, ali se mogu primetiti heatspreader-i koji služe da dodatno ohlade MOSFET drajvere i dablere sa VRM sekcije.
Layout obiluje velikim brojem slotova, čak četiri PCI Express 1x v2.0 kao i 3 PCI Express slota pune dužine. Dva dodatna PCI Express slota pune dužine mogu da rade maksimalno u 8x i 4x modu. Konkretno, kod dual card setup-a, prvi i drugi PCI Express 16x rade u 8x8x režimu gde se bandwidth deli na dva slota. Treći PCI Express 16x zapravo radi u 4x i kontrolisan je od strane čipseta, što znači da je ograničen na v2.0 specifikaciju. Drugi PCI Express 1x se nalazi odmah ispred PEG slota, te je u slučaju da se dual slot grafička karta nalazi u njemu, korišćenje drugog PCI Express 1x slota je tada fizički onemogućeno. Na kraju krajeva, Z97 podržava maksimalno 8 PCI Express linija.
Kada su u pitanju FAN header-i, koriste se isključivo 4-pinski koji mogu biti regulisani kao PWM ili kao DC (uz promenu napona ventilatora). Na PCB-u primećujemo ukupno šest FAN header-a, od kojih su dva za CPU, a ostali za kućište.
Sa strane se nalazi i TPM (Trusted Platform Module) header, dok je na nešto niže instaliran front panel header. Tu su prisutni Power i BIOS FlashBack tasteri, kao i TPU switch-evi o kojima smo pisali u ranijim recenzijama. Naravno, tu je i MEM OK taster, koji ima veoma korisnu funkciju da ukoliko nakon pogrešnog podešavanja memorijskih parametara računar odbije da pokrene sistem ili da POST-uje, jednostavnim pritiskom na njega matična ploča automatski podešava konzervativne tajminge za memoriju, nakon čega bi sistem trebalo da POST-uje, naravno ukoliko je RAM koliko-toliko ispravan.
Tu se naravno nalazi i Q-LED displej za prikaz kodova grešaka.
PCB sadrži ukupno dva USB 3.0 header-a, kao i dva USB 2.0.
EZ XMP switch ima funkciju da isključi ili uključi mogućnost čitanja XMP profila iz memorijskih modula. PCB sadrži i jedan klasičan Clear CMOS džamper.
Ukupan broj SATA portova je šest, odnosno osam, ukoliko se ne koristi SATA Express, što je više nego dovoljno, a pored ovoga, omogućeno je i korišćenje M.2 SATA drajvova. Power konektor se nalazi na standardnoj poziciji, ispod memorijskih slotova.
Spisak konektora i tastera kod ASUS Z97-Pro WiFi-AC je sledeći:
- 4 x USB 3.0
- 2 x USB 2.0
- PS/2 combo
- 1 x RJ-45 LAN konektor
- 1 x HDMI-out
- 1 x DVI-I
- 1 x Display port
- 1 x 15-pin D-SUB
- Optički S/PDIF out
- 6 x 3,5mm audio jack
- WiFi / BT antenna
Dodaj komentar