| Hardver | Matične ploče | ASUS Z87 Deluxe
Matične ploče

ASUS Z87 Deluxe


Softverski nivo

 

ASUS je izvršio nadogradnju AI Suite softvera za Z87 matične ploče i koristi redizajniran korisnički interfejs, koji poseduje jednako dobru, ako ne i bolju funkcionalnost u odnosu na ranije verzije. Sistem rada je sada više „debil friendly“, tako da sve ide na po jedan klik i to je to.

 

aisuite3 01 T

 

Klikom na Dual Intelligent Processors 4 ulazite u meni automatsku optimizaciju celog sistema.

 

aisuite3 02 T aisuite3 03 T

 

U ovom podmeniju jasno se vidi o kakvoj četvorostrukoj optimizaciji je reč. TPU služi za automatsko određivanje maksimalno stabilne frekvencije za overklok, EPU za podešavanje potrošnje, Digi+ power control služi da automatski ili ručno podesi jačinu struje koju može da isporuči naponska sekcija, ali i da podesi optimalan balans između performansi i energetske efikasnosti, dok Fan Xpert 2 optimizuje rad ventilatora u zavisnosti od opterećenja pod kojim računar radi.

 

aisuite3 04 T aisuite3 05 T

 

aisuite3 06 T

 

4-way optimizacija se pokreće preko START dugmeta crvene boje, čime zabava počinje. Na kraju imamo rezultat overklokinga, podešen turbo mod i frekvenciju od konstantnih 4134 MHz, što je 12% overklokinga. Sva jezgra su podešena na maksimalan multiplikator od 39x za i7 4770 (bez K), a BCLK je podignut na 106.0 MHz. Probali smo ručno da postignemo koji MHz više, ali nije išlo.

 

aisuite3 08 T

 

Deterministički uz testiranje, TPU je korak po korak podizao frekvenciju BCLK-a.

 

aisuite3 09 T

 

aisuite3 10 T

 

TPU je to odradio baš kako bi trebalo. Automatski overklok se zaustavio na 106 MHz. Ipak, brzina memorije nije bila baš na najvišem nivou, pa TPU ovde nije pokazao preteranu „inteligenciju“. Za postizanje većih brzina RAM-a potrebno je iskustvo i vešta ruka overklokera, ali možemo reći da je ovo softversko-hardversko rešenje veoma upotrebljivo.

 

aisuite3 digi T

 

Sve ove parametre naravno možete ručno podešavati kroz softver, pa tako za Digi+ je način rada praktično isti kao i na ostalim ASUS Z87 matičnim pločama, gde je moguće podešavati LLC, jačinu struje u Amperima (CPU Current Capability), termalnu kontrolu, kao i switching brzinu naponske sekcije (CPU Voltage Frequency).

 

aisuite3 epu T

 

U EPU podmeniju moguće je podesiti power managemant, dok Fan Xpert 2 podrazumeva nekoliko predefinisanih profila za ventilatore.

 

aisuite3 fanxpert T

 

Moguće je i ručno podešavanje, ali to nije na nivou kakav je na Sabertooth matičnim pločama.

 

aisuite3 tpu T

 

U podmeniju TPU možete odrediti množilac, FSB, brzinu L3 keša, kao i naponski offset na procesoru i to je sve moguće snimiti kao predefinisani profil.

AISuite 3 je veoma lepo ispeglan softver za kontrolu parametara matične ploče, ali zamerku moramo da uputimo na račun softvera za kontrolu WiFi/BT adaptera, koji je odbijao da se instalira. Šta je razlog ovome, nismo stigli da proverimo, ali pretpostavljamo da je sample primerak došao sa neispravnim adapterom. Moguće je da je problem u registry-ju našeg test setupa ili pak problem u instaleru samog softvera. Jednostavno, skidanjem i pokretanjem drajvera za WiFi, nismo uspeli da uredimo da adapter bude prepoznat od strane sistema, već je prijavljivan kao neinstaliran uređaj unutar Device Manager-a. Pored ovog problema, postoji i problem prilikom uninstalacije AISuite 3 paketa kada promenite matičnu ploču. Između ostalog, ako se dogodi da na matičnoj ploči drugog proizvođača pokrenete sistem na kojem je instaliran AISuite, imaćete problema.

 

BIOS

 

BIOS je standardan, kao i kod ostalih ASUS Z87 matičnih ploča. BIOS koristi za ASUS standardan UEFI-EZ i Advanced mod navigacije. Postoji mogućnost dodavanja omiljenih opcija u „My Favorites“. Jednostavnim klikom miša ili pritskom na taster F4 dodajete opcije u ovaj posebni meni.

 

b favorites T

 

Glavni meni sadrži informacije o brzini procesora, memorije, verziju BIOS-a, datume, procesorski stepping, kao i jezik na kojem se ispisuje tekst unutar BIOS-a.

 

b02 T b03 T

 

Za podešavanje koristi se standardni meni AI Tweaker. Od podešavanja tu su sve moguće i nemoguće opcije, kao i podešavanje FSB-a u koracima od po 0,1 MHz. Kontrola memorijskih parametara vrši se takođe kroz DRAM Timing Control podmeni, koji smo već spominjali u ranijim recenzijama ASUS matičnih ploča. DIGI+ Power Control podmeni služi za detaljno podešavanje naponske sekcije, frekvencije i struje koja je neophodna overklokovanom procesoru i/ili integrisanom GPU za stabilan rad. U podmeniju CPU Power Managemant moguće je isključiti ili uključiti speedstep i turbo mod, ali je moguće još izvršiti i dodatna podešavanja turbo moda uz još neke optimizacije potrošnje. Ipak ovo su standardne opcije na velikoj većini ASUS matičnih ploča, a ono gde se Deluxe razlikuje je potpuna kontrola ventilatora kroz BIOS:

 

b06 T

 

Monitor meni služi za precizna podešavanja i kontrolu sistemskih ventilatora. Bukvalno svaki header je moguće u potpunosti kontrolisati iz BIOS-a. Ovakva kontrola je očigledno rezervisana za „gledaoce sa skupljim ulaznicama“, odnosno Deluxe i Sabertooth modele.

 

b04 T b05 T

 

Onboard Devices Configuration služi za kontrolu svih perifernih uređaja integrisanih na matičnoj ploči. Tu je takođe i kontrola WiFi/Bluetooth, kao i dodatnog storage kontrolera, LAN kontrolera itd.

 

b07 T

 

Standardno „Boot“ služi za određivanje start-up uređaja, uz fast boot opciju, kao i biranje između standardnog i UEFI startupa (secure boot).

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar