| Hardver | Matične ploče | ASUS Z87 Deluxe
Matične ploče

ASUS Z87 Deluxe


Hardverski nivo

 

Layout je izveden u klasičnom full ATX maniru i na njemu ima sasvim dovoljno mesta za solidan broj dodatnih uređaja. Iako dual slot grafička karta prekriva prvi PCI-Express slot, sasvim dovoljno preostaje mesta za pregršt dodatnog hardvera. Moguće je koristiti i tri grafičke karte u Crossfire režimu. Uz korišćenje maksimalnog broja grafičkih kartica sa velikim dual slot hladnjacima opet ostaje dovoljno mesta za dva PCI-Express 1x uređaja, što je sasvim dovoljno.

 

ASUS Z87 Deluxe 69 T

 

Komponente su najvišeg kvaliteta, što garantuje stabilan rad u dužem vremenskom periodu. Elektroliti koji su upotrebljeni za Z87 Deluxe matičnu ploču poseduju identične oznake kao i oni na matičnim pločama sa TUF sertifikatom.

 

ASUS Z87 Deluxe 30 T ASUS Z87 Deluxe 57 T ASUS Z87 Deluxe 12 T

 

U pitanju su Nichicon-ovi FPCAP polymer elektroliti koji se standardno upotrebljavaju na ASUS matičnim pločama, ali i na grafičkim kartama. Ova matična ploča stiže sa izuzetno dobrim hlađenjem čipseta i VRM jedinice. Iako Intelovi procesori dosta manje troše struje od AMD FX procesora, ipak pozdravljamo implementaciju kvalitetnih hladnjaka za mosFET-e.

 

ASUS Z87 Deluxe 14 T ASUS Z87 Deluxe 24 T

 

ASUS Z87 Deluxe 38 T ASUS Z87 Deluxe 39 T ASUS Z87 Deluxe 40 T

 

ASUS Z87 Deluxe 62 T

 

„Severnim“ delom ploče dominira masivan aluminijumski hladnjak koji se prostire u obliku ćiriličnog slova Г i na taj način prati dva niza od po osam pari mosFET tranzistora.

 

ASUS Z87 Deluxe 53 T ASUS Z87 Deluxe 61 T

 

ASUS Z87 Deluxe 54 T ASUS Z87 Deluxe 55 T ASUS Z87 Deluxe 56 T

 

ASUS Z87 Deluxe 73 T

 

Ova dva segmenta hladnjaka povezana su heatpipe-om, što im povećava efikasnost u hlađenju. Zahvaljujući ovome naponska sekcija na ovoj ploči u svim uslovima eksploatacije radiće u okvirima termalnih granica, pa čak i pri nekom ekstremnijem overklokingu. Kontakt između hladnjaka i MOSFET-a ostvaren je termalnom trakom koja podseća na žvakaću gumu.

 

ASUS Z87 Deluxe 74 T ASUS Z87 Deluxe 43 T

 

Sa donje strane matične ploče MOSFET drajveri hlađeni su dodatnim „heatspreader-om“. Sve u svemu prilično efikasno hlađena naponska sekcija.

 

ASUS Z87 Deluxe 13 T

 

Hlađenje southbridge čipa regulisano je jednim hladnjakom normalne veličine. Kontakt između hladnjaka i kristala čipa ostvaren je termalnom „žvakom“. Prenos toplotne energije na hladnjak je na sasvim prihvatljiom nivou i ovaj čip se ne pregreva u radu.

 

ASUS Z87 Deluxe 45 T

 

MosFET tranzistori predstavljaju gradivni element VRM – Voltage Regulator Modul-a. MOSFET je prekicačko kolo, tranzistor koji radi u režimu „uključeno-isključeno“. Na njegov „gate“ se dovodi izvesna količina napona, pomoću kojeg se tranzistor polarizuje, što mu omogućava da provede struju od source-a, ka drain-u. Kontrolni napon koji se dobija na „gate-ovima“ ovih MOSFET-a stiže sa MOSFET IC drivera, koji su opet inicijalizovani od strane PWM kontrolera.

 

ASUS Z87 Deluxe 47 T

 

Naponska jedinica koristi identične mosFET tranzistore kao ASUS-ovih AMD ploče, ali identične kao i na Sabertooth modelima. U pitanju su low RDS(on) tranzistori smanjene potrošnje. Z87 Deluxe koristi ON semiconductor NTMFS4937N, odnosno NTMFS4955N MOSFET-e nešto slabijih performansi. Za razliku od 4937N koji isporučuju 37A na 11W, ovi daju 35A struje na 11W disipacije.

 

ASUS Z87 Deluxe 49 T

 

Iako je u pitanju pseudo 16-fazna naponska sekcija Deluxe za razliku od Sabertooth modela koristi „dublere“ koji vrše „switching split“ između 8 i 16 faza, jer PWM kontroler koristi ukupno 8 naponskih faza.

 

ASUS Z87 Deluxe 48 T

 

Za razliku od „Sablje“, Deluxe ne poseduje „low side“ mosFET tranzistore i sa donje strane, već su tamo samo mosfet drajveri koji nose oznaku IOR 3535M. Zahvaljujući ovakvim rešenjima, naponska jedinica daje stalniju struju i manje se zagreva sa povećanjem opterećenja.

 

ASUS Z87 Deluxe 51 T

 

Ako gledamo efikasnost između struje na ulazu i na izlazu, naponska na Deluxe modelu je efikasnija kada se procesor overvoltuje. Ovo nam sugeriše da Z87 Deluxe može da se iskoristi i za vrhunske overklok rezultate.

 

ASUS Z87 Deluxe 50 T

 

Za kontrolu HDMI porta korišćen je Parade PS8201A HDMI kontroler, dok je za kontrolu USB 2.0 i 3.0 portova korišćen integrisani kontroler unutar Z87 čipseta, a za zvuk zadužen Realtek ALC1150, što predstavlja nešto naprednije rešenje nego standardni ALC882 koji smo susretali na mnogim matičnim pločama uključujući i Gryphon Z87. Kao Gigabitni LAN kontroler koristi se Intelov čip sa oznakom Intel I217V, identičan kao i na većini Z87 ploča.

 

ASUS Z87 Deluxe 35 T ASUS Z87 Deluxe 37 T

 

ASUS Z87 Deluxe 64 T

 

Tu je šest Serial ATA treće generacije, ali i četiri dodatna kontrolisana preko ASMedia kontrolera, što ukupno daje impresivan broj od 10 serial ATA portova.

 

ASUS Z87 Deluxe 11 T

 

ASUS Z87 Deluxe 09 T ASUS Z87 Deluxe 10 T
   
ASUS Z87 Deluxe 22 T ASUS Z87 Deluxe 23 T

 

ASUS Z87 Deluxe 65 T

 

TPM – trusted platform module konektor o kojem smo pisali u ranijim tekstovima, standardni AUDIO front panel, dodatni USB 3.0, Thunderbolt header, koji služi za priključivanje dodatne Thunderbolt EX kartice, slično kao i kod testiranih Z87, Z77 i 990FX Sabertooth modela – sve ovo se nalazi na ASUS Z87 Deluxe. Za kontrolu ventilatora na kućištu i protok vazduha koriste se PWM header-i sa 4 pina.

 

ASUS Z87 Deluxe 26 T

 

Za ventilator za hlađenje procesora koristi se takođe 4-pinski PWM header, ali sa dodatnim osiguračem protiv ispadanja konektora iz ležišta. Pored Clear CMOS tastera, tu se nalaze još dva USB 2.0 header-a, koja mogu da opsluže još ukupno 4 USB 2.0 porta. Pored 10 USB portova sa zadnje strane, moguće je korišćenje ukupno još 4 USB 2.0 i 2 USB 3.0 porta.

 

ASUS Z87 Deluxe 27 T

 

ASUS Deluxe Z87 koristi jedan 8-pinski konektor za +12V za procesor i VRM. Dakle, ne postoje dodatni konektori sa četiri pina kao kod ROG matičnih ploča. Ipak, ovo neće bitno uticati na overklok.

Layout je veoma pedantno dizajniran u elegantnoj braon boji, tako da montaža ogromnih hladnjaka poput Noctue NH-D14 ili Scythe-a Mine 2 ne predstavlja veći problem.

 

ASUS Z87 Deluxe 68 T

 

Ipak, memorijski slotovi se nalaze na „standardnoj“ udaljenosti od procesorskog socketa, pa tela ovako velikih hladnjaka „prekrivaju“ memorijske slotove, što znači u prevodu, da zamena memorije sa ovakvih hladnjacima zahteva demontažu kulera.

 

ASUS Z87 Deluxe 25 T ASUS Z87 Deluxe 18 T

 

ASUS Z87 Deluxe 19 T

 

Ovde se mogu naći MemOK! taster, bios Clear CMOS, kao i DirectKey dugme na layoutu koje služi overklokerima da lakše pristupaju BIOS-u i da resetuju BIOS u slučaju greške. Pored ovoga tu se nalazi još dva Q-Code LCD displeja, na kojima se očitavaju stanja u kojima radi matična ploča. Na primer „D0“ znači CPU intitialization error, a „50-53“ predstavlja grešku prilikom inicijalizacije memorije. U uputstvu postoji detaljna specifikacija svih POST kodova, ali nisu svi kodovi greške. Na primer „05“ znači „entering to S5 sleep state“.

Prilikom pritiska na DirectKey, matična ploča prilikom „boot-a“ automatski ulazi u BIOS. Ovo dugme funkcioniše čak i kada je ploča u standby režimu. Dakle, računar je u standby režimu, pritisnete DirectKey, upalite računar i odmah ulazite u BIOS…

MemOK! dugme ima funkciju da ukoliko nakon pogrešnog podešavanja memorijskih parametara računar odbije da pokrene sistem ili da POST-uje, jednostavnim pritiskom na MemOK dugme matična ploča automatski podešava konzervativne tajminge za memoriju, nakon čega bi trebalo sistem da POST-uje, naravno ukoliko je RAM koliko-toliko ispravan.

 

ASUS Z87 Deluxe 34 T

 

PWM kontektori su prisutni, a kontrola CPU ventilatora vrši se preko AISuite III softvera, a za to se koristi čip sa oznakom Nuvoton NCT6791D. Iako je čip identičan kao na Sabertooth matičnoj ploči, kontrola ventilatora nije toliko sofisticirana, već je više okrenuta ka predefinisanim profilima. Međutim za razliku od Sabertooth-a, Deluxe koristi dva TPU čipa za automatski overkloking.

 

ASUS Z87 Deluxe 33 T ASUS Z87 Deluxe 75 T

 

Ova dva čipa sa oznakama TPU KB3720QF služe za hardversku kontrolu digitalne VRM jedinice, ventilatora putem Fan Xpert 2 softvera, overklokinga putem TurboV softvera i sve to uz kontrolu energetske efikasnosti EPU. Rad sa ovim čipovima je potpuno podržan od strane AISuite III softverskog paketa koji dolazi uz ASUS matične ploče. Z87 Deluxe koristi posebnu verziju.

 

ASUS Z87 Deluxe 15 T

 

TPU switch je prekidač koji je moguće podesiti u tri položaja radi kontrole rada TPU procesora. U nultom položaju TPU je isključen i nije moguća automatska optimizacija overklok parametara. TPU I režim dozvoljava kontrolu overkloka isključivo preko promene množioca CPU-a, dok TPU II radi i za množioc i za BCLK. Mi smo na testu imali i7 4770 bez oznake K, dakle zaključan preko 39x, pa je TPU mogao da podešava množilac i turbo mod maksimalno do 39x, ali i BCLK.

 

ASUS Z87 Deluxe 16 T

 

EPU switch ima za funkciju da uključi automatsku optimizaciju potrošnje sistema. Postoje dva položaja gde je optimizacija uključena ili isključena. Kada je EPU uključen tada je aktiviran napredni power managemant, deep sleep, C7 mod i ostale optimizacije na nivou VRM jedinice (gašenje faza).

 

ASUS Z87 Deluxe 17 T ASUS Z87 Deluxe 20 T

 

ASUS Z87 Deluxe 42 T

 

Za svaku pohvalu je implementacija CCMOS, kao i Power i RESET tastera na layoutu. Ovo u mnogome olakšava testiranje na stolu.

 

ASUS Z87 Deluxe 29 T

 

BIOS je flešovan u jednom serijskom eprom-u koji nosi oznaku Winbond 25Q64FVAIQ.

 

ASUS Z87 Deluxe 28 T ASUS Z87 Deluxe 32 T

 

Za kontrolu napona na MOSFET-ima za napajanje memorije koristi se DIGI+ PWM kontroler sa oznakom ASP1103, za razliku od dosadašnjih ASP1000, a za kontrolu napona na procesoru se koristi ASP1251 Digi+ EPU, novi PWM je prilagođen Haswell-ovom integrisanom PWM kontroleru.

Za kontrolu dodatnih SATA portova koristi se ASMedia 1061. U pitanju je kontroler koji podržava brzine prenosa do 6 Gbps, što odgovara SATA standardu treće generacije. Ovaj kontroler se koristi isključivo za storage i ATAPI uređaje (optiku itd…) , ali ne i za boot uređaje (sa kojih se podiže OS).

 

ASUS Z87 Deluxe 36 T

 

Za kontrolu dodatnih USB portova koristi se ASMedia 1074 USB 3.0 kontroler.

 

ASUS Z87 Deluxe 52 T

 

Za prebacivanje iz 8 u 16x PCI Express režim korišćen je ASMedia ASM1480 multiplekser / demultiplekser. Ovaj čip služi da prebaci režim rada iz single GPU u multi GPU.

Ova matična ploča je opremljena i PLX PEX 8608 čipom.

 

ASUS Z87 Deluxe 31 T

 

Njegova funkcija je da ukoliko dodate treću grafičku kartu, dobijate još 8 PCI Express 2.0 linija. 16 PCI Express linija koje podržava kontroler unutar CPU-a mogu se podeliti na 2×8, od strane čipseta, pa je bez PLX multiplekser čipa moguće korišćenje grafičkih kartica u 2×8 režimu. Z87 Deluxe može da „gura“ 3 grafičke karte u 8x režimu. Međutim uključivanje PLX čipa da bi se postigao 2×16 režim rada se ne isplati, zbog dodatne latencije koju prouzrokuje PLX kontroler. Ovo ima smisla ukoliko se koristi tripple crossfire ili SLi režim rada. Podešavanje ovoga je moguće putem BIOS-a.

Specijalitet Z87 Deluxe matične ploče predstavlja mrežni kontroler, odnosno WiFi/Bluetooth modul. WiFi Go! modul uboden je u poseban slot, namenjen samo za njega.

 

ASUS Z87 Deluxe 44 T ASUS Z87 Deluxe 58 T
   
ASUS Z87 Deluxe 59 T ASUS Z87 Deluxe 60 T

 

Adapter podržava 802.11 a/b/g/n/ac standarde, a AC standard je ograničen zakonskim regulativama nekih država. Mogući frekvencije rada su 2,4 i 5 GHz tj. u pitanju je dualband adapter. Ovaj adapter donosi i podršku za Bluetooth 4.0, ali je i nadole kompatibilan sa BT V3.0+HS (24 Mbit/s). Uređaj je ograničen da radi unutar zatvorenog prostora kada radi na frekvencijama između 5,15 i 5,25 GHz. Za „bacanje“ eksternog linka biće vam potrebna dozvola RATEL-a.

 

back T

 

Spisak konektora je sledeći:

 

  • 2x LAN

  • 4 x USB 2.0

  • 6 x USB 3.0

  • 1x HDMI

  • 1x Display Port

  • 1x Mini Display Port

  • 6x 3,5mm audio in/out konektor

  • 1x S/PDIF audio out konektor

  • Clear CMOS dugme

  • konektor za WiFi antenu

  • konektor za Bleutooth antenu

 

 

U3

 

Back-panel sadrži ukupno 10 USB priključaka od kojih su 6 USB 3.0 tipa, što je više nego dovoljno. Možda će neko zameriti nepostojanje e-SATA konektora, ali zahvaljujući velikom broju USB3.0 portova, to nije nikakav problem. Svaki eksterni hard disk danas koristi i USB3.0 standard, uz mogućnost napajanja preko istog.

 

ASUS Z87 Deluxe 72 T

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar