Layout, konektori, tasteri…
Za početak je slika u većoj rezoluciji, na kojoj se detaljnije vidi ceo layout:
Layout je izveden u klasičnom full ATX formatu i na njemu ima sasvim dovoljno mesta za solidan broj dodatnih uređaja. Dual slot grafička karta ne prekriva prvi PCI-Express 1x slot, a prisutna su čak četiri PCI Express slota pune dužine.
Ultra M.2 krade čak četiri PCI Express 2.0 linije, pa i ne čudi zbog čega je izostao jedan PCI Express 1x slot, pa je ukupan broj PCI Express 1x slotova dva.
Moguće je koristiti i dve ili čak četiri grafičke karte u Crossfire-u u PCI Express 3.0, odnosno 2.0 režimu. Za SLI potrebno je da slot podržava minimum PCI Express 8x specifikaciju, pa je maksimalan moguć SLI setup sa dve karte po dva GPU-a.
Layout je izrađen u crnoj boji – „Sapphire“ Black PC i presvučen je polimerskim premazom, koji se naziva „Conformal Coath“. Ono zbog čega je ASRock „presvukao“ matičnu ploču ovim premazom je funkcija zaštite od vlage. U prethodnim recenzijama je bilo reči o tome da vlaga u monsunskim predelima ume da bude tolika da PC i matična ploča umeju da otkažu. Dakle, za običnog korisnika, Conformal Coating ima funkciju da zaštiti od atmosferske vlage. Međutim, ova zaštita je toliko ekstremna, da bukvalno možete da polivate vodom PCB dok matična ploča radi i ASRock garantuje da se neće dogoditi ništa. Zadnja strana layout-a sadrži MOSFET tranzistore i poneku pasivnu komponentu. U globalu, radi se o prilično pedantnom dizajnu. Kolorit koji je upotrebljen je identičan kao i kod prethodne serije zasnovanoj na Z87 čipsetu – crni PCB sa žutim hladnjacima i slotovima.
Na PCB-u je implementirana EMI shield, barijera koja ima funkciju da zaštiti audio kodek od elektromagnetnih smetnji, a štampa je osmoslojna, što osim dobrih overklok mogućnosti garantuje i odličan odnos signala i šuma kada je u pitanju audio reprodukcija.
Mesta oko procesorskog socket-a ima dovoljno i za najmasivnije hladnjake.
Kada su u pitanju FAN header-i samo za CPU se koristi jedan 4-pinski koji može biti regulisan PWM i jedan 3-pinski.
Od ostalih header-a kojih ima ukupno još četiri za kućište, jedan je 4-pinski PWM.
Primećujemo prisustvo power i reset tastera, zatim tastera za ulazak u OC meni koji se softverski instalira u OS-u, kao i dijagnostičkog LED panela. Osim toga, primećujemo i prisustvo HDD Saver konektora za napajanje hard diskova. Tu je i BIOS switch, prekidač za izbor BIOS čipa koji želite da koristite, slično kao i na Extreme6 modelu.
Slično kao i na Gigabyte Z97 OC Force, ASRock je implementirao dip-switcheve za paljenje i gašenje PCI Express slotova, a tu su i „slow mode switch“ kao i „LN2 switch“.
ASRock Z97 OC Formula sadrži ukupno 8 SATA 6 Gbps porta, a tu se nalazi i jedan SATA Express, koji se deli sa dva SATA 6Gbps porta. Tu je i Ultra M.2 (Gen2) konektor za SSD.
Na sredini ploče nalaze se baterija i clear CMOS džamper.
Pored 24-pinskog POWER konektora nalaze se dva konektora sa mernim tačkama. Odmah iznad je i USB 3.0 header.
Pored standardnog USB 2.0 headera, tu su i COM port, kao i dodatni 4-pinski MOLEX za dodatno napajanje PCI Express magistrale.
Spisak konektora i tastera kod ASRock Z97 OC Formula je sledeći:
6 x USB 3.0
4 x USB 2.0
PS/2 combo
1 x RJ-45 LAN konektor
1 x HDMI-out
Optical S/PDIF out
5 x 3,5mm audio jack
Clear CMOS
Dodaj komentar