| Hardver | Matične ploče | ASRock Z97 OC Formula
Matične ploče

ASRock Z97 OC Formula


Rezultati testova

 

Za testiranje ASRock Z97 OC Formula koristili smo Intel i7 4770K procesor:

 

Overkloking

Overkloking je nešto što ne treba da bude uopšte upitno kada je u pitanju OC Formula.

 

z97-oc-formula-maxoc T

 

Naravno, nismo ni sumnjali. Z97 OC Formula je oborila sve rekorde kada je u pitanju stabilan overklok. 4381 MHz sa FMA3 instrukcijama uz minimalan throttling i više od pola sata in-place torture testa je respektabilan rezultat. Naravno VRM Sekcija je bila hladna, hladnija nego na nekim modelima u stanju „mirovanja“.

 

z97-oc-formula-mamem T

 

Rezultat maksimalne brzine RAM-a je bio izvanredan, i nešto bolji nego na Extreme6, ali lošiji nego na Gigabyte Z97 OC Force. 2850 MHz za RAM je čak nešto niži rezultat za identične memorijske module koji smo postigli prošle godine na Z87 OC Formuli. Ipak, razlika od svega nekoliko MHz nije toliko upitna, mada se kod ovakvih modela gleda svaki MHz.

 

z97-oc-formula-bclk T

 

Postignuta je 170 MHz frekvencija BCLK-a bez dodatnog podizanja napona na čipsetu. Pri ovoj frekvenciji matična ploča je bila savršeno stabilna, te je ostalo sigurno prostora za još MHz ili dva stemskog BCLK-a. 170 MHz je više nego odličan rezultat.

 

Test naponske jedinice, efikasnost i zagrevanje

U ovom odeljku pozabavićemo se analizom overklok performansi, ali i efikasnošću naponskih sekcija u odnosu na druge modele matičnih ploča.

 

p95 stress

 

Ova tabela nam jasno govori ko je „glavni baja“ kada je u pitanju preciznost napajanja procesora, kao i efiksanost i jasno se vidi da je OC Formula na vrhu tabele.

 

cpu heat

 

Osim preciznosti ovaj test nam govori da li CPU dobija više napona nego što je to očitano u odnosu na druge modele. Primećeno je da je zagrevanje ipak bilo nešto veće nego na drugim modelima, što je verovatno posledica nešto većeg napona koji je regulisan od strane PWM kontrolera i BIOS-a.

 

vrm heat

 

Naravno, nismo ni sumnjali da će Z97 OC Formula da pokida konkurenciju u ovom testu. Ipak, na prethodnoj generaciji sa Z87 čipsetom, gde je bilo aktivno hlađena VRM sekcija, temperature su bile za nijansu niže. Tako na primer na 1,4V je temperatura na Z87 OC Formuli bila 39,2C, dok je na Z97 OC Formuli 41,6C. Nije neka velika razlika, ali je ovo korak unazad.

 

potrosnja 1250mv

vrm efficiency

 

Efikasnost je relativno prosečna, ako se uzme u obzir broj MOSFET tranzistora i ugrađene komponente. Mada efikasnost u mnogome zavisi i od predefinisane frekvencije PWM-a. Tako na primer sa nižom frekvencijom je lošija filtracija napona, ali je manje zagrevanje i efikasnost je veća, a sa većom frekvencijom je preciznije napajanje, ali se i tranzistori više greju. ASRock Z97 OC Formula ima potencijala za visoke frekvencije MOSFET-a uz malo zagrevanje, ali je ograničena PWM dalberima, koji polove frekvenciju „otvaranja“ koja je isporučena od strane PWM-a.

 

LAN performanse

Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.

 

webstress

 

Killer E2200 u nekim slučajevima pokazuje nešto bolje, a u nekim slučajevima nešto lošije preformanse nego konkurent iz Intela. Ipak, ne možemo reći da smo fascinirani performansama ovog mrežnog kontrolera kada je u pitanju implementacija na ASRock-ovoj Formuli. Prema našoj tabeli, nešto su lošije nego na Gigabyte Z97 OC Formuli, a opet nešto bolje u odnosu na Realtek 8111GR rešenja. Na kraju krajeva, sasvim nam je logično zbog čega je ASRock izabrao Killer LAN za overklokersku matičnu ploču – manja utilizacija procesora znači postizanje boljih benchmark rezultata.

 

Rad sa SSD-om

crystal

 

Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Dobijeni rezultati odgovaraju dosta onome što smo videli na Extreme6 matičnoj, uz nešto brži read, ali sporiji 4K NCQ write, koji je opet bolji nego na drugim matičnim pločama.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar