| Hardver | Kućišta | Cooler Master Silencio 650
Kućišta

Cooler Master Silencio 650


Montiranje

 

Pre nego što budemo podelili neke utiske o funkcionalnosti kućišta, hajde malo edukacije i “myth busting”-a. Čest je slučaj da se, kada neko želi kupiti “tapacirano” kućište, neko iz publike javi i kaže “Ma šta će ti to?!? Taj sunđer će da ti greje komponente!!!”. Pa da razjasnimo neke stvari iz naučnog ugla. Sunđer ne može da greje, da može ne bi imali potrebe za toplanama i naš problem toplotne energije bi zauvek bio rešen.

O čemu se tačno radi, probaćemo da objasnimo iz ugla fizike i svakodnevnog života. Zamislimo da je napolju -5°C…. i kažemo beton i metal su hladni, a drvo i sunđer su topli pa na njih možemo sesti. To jeste tako, iz našeg subjektivnog ugla i osećaja. Ustvari, merenjem temperature metala, betona, drveta i sunđera bi svaki put pokazivalo -5°C. Šta se tačno dešava? Metal i beton su dobri provodnici toplote, metal je jedan od najboljih, dok su drvo i sunđer izolatori. Kad Vi pipnete metal na -5°C, toplota iz vaših prstiju se momentalo odvodi, tj. prenos hladnog osećaja sa metalnog predmeta je instantan pa odmah osećate pravu temperaturu predmeta. U slučaju da pipnete neki izlolator, poput sunđera, osećate toplotu sopstvenih prstiju i ono što ste Vi “ugrejali” dodirom. U prevodu, izolator usporava i ne dopušta odlivanje toplotne energije. Dakle, antiakustični sunđer ne greje i temperature će ostati iste ako postavite sunđer u vaše kućište, a izuzetak bi bio da ste sunđerom pokrili neki od ventilacionih rupa.

 

Cooler Master Silencio 650 170 T

 

Da ne bi ovo bilo samo prazno trabunjanje, odlučili smo da naše tvrdnje dokažemo i eksperimentalno, jer tako radi nauka. Počupali smo sunđer sa stranica i provrteli smo malo LinX, tačnije pet krugova (leva slika bez sunđera, desna sa sunđerom).

 

Silencio 650 No Foam TSilencio 650 Foam Applied T

 

Rezultati pokazuju pobedu u korist kućišta bez sunđera, ali sa razlikom od svega 0,5°C što je izmerio HWMonitor i razlikom od 0,25°C što je izmerio CoreTemp. Mislimo da tu ukupnu razliku od 0,25-0,5°C na četiri jezgra komotno možemo nazvati stručnim izrazom “greška merenja” i time potvrđujemo da sunđer ne greje.

 

Cooler Master Silencio 650 busted T

 

Ono što već utiče na temperature su gornji poklopac, vrata i brzine fabričkih ventilatora. Prethodni test smo radili sa ventilatorima na maksimalnom broju obrtaja, sa otvorenim gornjim poklopcem i sa zatvorenim vratima. Zatim smo pogledali koliko odstranjivanje vrata utiče na temperature jer se ona veoma lako mogu odstraniti ili samo otvoriti. Vidimo da otvorena vrata malo doprinose boljem provetravanju kućišta, te je stvorena razlika od 1,5°C.

 

Silencio 650 No Door TSilencio 650 Closed Hatch T

 

Nakon toga smo otišli u drugi ekstrem i zatvorili vrata, pa čak i gornji poklopac i smanjili fabričke ventilatore na 7V. Ovim već dobijamo osetan porast temperature od 8,5°C. Dakle, uz neko teško renderovanje ne bi bilo loše otvoriti poklopac i odvrnuti ventilatore (leva slika bez vrata, desna slika sa zatvorenim vratima i usporenim ventilatorima).

Druga i veoma bitna stvar: kućište ne može biti glasno, a ni tiho, jer ono nema pokretne delove i ne proizvodi buku. Kućište može da amplifikuje buku (rezonancija i sl.) ili da umanji buku (da je priguši). Amplifikacija se može desiti labavim metalnim delovima kućišta koje skupljaju vibracije od ostalih komponenti i tako doprinose stvaranju buke. Takođe, kućište jednostavno može imati puno ventilacionih rupa iz kojih buka veoma lako izbija. Kućište može prigušiti buku tako što će imati gumene nožice i time će sprečiti lutanje vibracija na spoljnji svet gde Vaš sto može postati rezonantna kutija.

Još jedan od načina na koji kućište može prigušiti buku je da ima zatvorene stranice bez ventilacionih rupa (npr. Sileo 510). Naredni korak u borbi protiv buke je oblaganje stranica sunđerom koji će upijati mehaničke talase u vazduhu (buku) i to će sprečiti prenošenje zvuka u spoljnji svet van kućišta. Još jedan bitan faktor je mesto gde držite kućište. Ako je na stolu odmah pored vaše glave, “šuškanje” ventilatora i “krckanje” hard diskova će biti nešto primetniji fenomen. Već kada računar spustite na pod, ili još bolje kada ga stavite ispod stola, zvuci iz kućišta se prigušuju.

Antiakustični sunđer je samo jedan mali delić onoga što možete upotrebiti ako želite tih računar. Viđali smo komentare ljudi koji su uzeli neko slično “tiho” kućište kao što je Silencio 650 i rekli “Pa ovo uopšte nije tiho! Ja sam se razočarao!”. Dakle, sunđer je samo “delić tišine” i on može malo da pomogne, ali ne možete se u potpunosti osloniti na njega. Ako želite ekstremno tih računar, morate birati i tihe komponente, kvalitetne ventilatore itd.

 

Cooler Master Silencio 650 160 T

 

Iz funkcionalnog ugla Silencio 650 na prvi pogled izgleda kao da je jako usko kućište, što nije slučaj. Sam oblik kućišta stvara optičku varku, jer zbog dužine i visine vizuelno gubi na širini. Mi smo montirali Noctua NH-D14, koji malo dodiruje sunđer, ali to ne stvara nikakve probleme.

 

Cooler Master Silencio 650 163 T

 

Šrafova ima dosta, pokrivaju sve osnovne potrebe, a od ovakvog kućišta i ne treba očekivati neko preterano “budženje”, pa vam više od priloženih šrafova verovatno neće ni trebati.

Rekli smo da iza tacne ima 18mm, što nije puno i da stvari budu još tesnije, tu je i sunđer na stranici. Kao i uvek, ni ovaj put se nismo puno trudili oko vezivanja kablova, pa smo se verovatno i zbog toga malo namučili da zatvorimo stranicu. Najlakši način da zatvorite stranicu ovog kućišta je da ga položite na pod i onda naciljate stranicu. Mi smo dobili malo ispupčenje na stranici, ali bi stvari verovatno bile bolje da smo sve uredno vezali. Ovo nam već govori da se vlasnici nemodularnih napajanja neće previše proslaviti sa nešto manje od 18 mm prostora iza tacne.

 

Cooler Master Silencio 650 162 TCooler Master Silencio 650 161 T

 

Gornji ventilacioni otvor sa kliznim poklopcem odlično radi svoj posao kad je potrebna tišina i kad Vam treba dodatne ventilacije.

Male zamerke bi uputili na zadnju mrežu i na donju montažu od 120 mm ventilatora. Na zadnjem delu se malo čuje huk ventilatora, što nije strašno, jer je huk ventilatora manji kad se prepreka – mreža nalazi iza. Buka je mnogo veća kad stavite nešto ispred ventilatora gde usisava vazduh, što je slučaj sa donjim ventilatorom. Ispupčenja na koja naleže donji 120 mm ventilator bi mogla biti malo viša, recimo za 5 mm. Ako je kućište ciljno pravljeno da bude tiho, CM je trebao da obrati pažnju na huk od ventilatora i da mu obezbedi montiranje što dalje od usisne rešetke.

Ovaj problem nije teško rešiti u kućnoj radinosti, samo podmetnete nešto da ventilator stoji malo udaljenije. Možda bi bilo najbolje da izbegnete montiranje ventilatora na ovom mestu, jer smo primetili da je sa fabričkom postavkom ventilatora sve OK, ali kad smo postavili ventilator na donji usis, čuli smo huk koji je nadglasao ostale ventilatore. Da se razumemo, sve ovo se dešava na svega 600-700 obrtaja, pa ove zvukove koje smo mi “čuli” možda neko ne bi ni primetio, ali je naš “posao” da primetimo.

Plastifikacija je kvalitetna, kako na metalnom skeletu, tako i na spoljašnjim delovima, što ćemo i potvrditi makro fotografijama.

 

Cooler Master Silencio 650 166 TCooler Master Silencio 650 167 T
Cooler Master Silencio 650 168 TCooler Master Silencio 650 169 T

 

 
Mi smo se snašli i bez uputstva, u kome je nekoliko osnovnih stvari izostavljeno, ali postoji šansa da se neko neće snaći. Bilo bi poželjno da CM malo doradi uputstvo.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar