| Hardver | Hlađenja | Raijintek Themis
Hlađenja

Raijintek Themis


Dizajn i rešenja

 

Sasvim običan kuler, ali ipak, 8mm toplotne cevi nam skreću pažnju. Ispostavlja se da Raijintek nije prvi koji implementuje 8mm cevi na single tower kulere. Postoji nekoliko modela na tržištu koji primenjuju istu ideju, ali te ideje koštaju više od Themis-a.

 

Raijintek Themis 02 T Raijintek Themis 03 T Raijintek Themis 04 T

 

Dakle, dizajn ne nudi ama baš ništa revolucionarno. Aluminijumski listići su ukrašeni nekim šarama koje, čisto sumnjamo, da igraju veliku ulogu u poboljšanju performansi.

 

Raijintek Themis 07 T

 

Čak je i telo kulera dosta uzano, što nas opet čini pomalo skeptičnim u vezi performansi.

 

Raijintek Themis 10 T Raijintek Themis 11 T

 

Širina tela je 122mm, dubina 50mm, a visina je 150, odnosno oko 160mm zajedno sa cevima koje vire van poslednjeg lista.

 

Raijintek Themis 12 T Raijintek Themis 13 T

 

Na gornjem, ukrasnom listu je utisnut Raijintek logo. Aluminijumski listovi su dosta tanki, ali je kuler čvrst. Listovi su po strani na dva mesta prikopčani jedni u druge što ne dozvoljava rebrima da se „raskupusaju“.

 

Raijintek Themis 06 T Raijintek Themis 14 T

 

Raijintek kaže da oni koriste neki novi (čitaj: patentiran) način presovanja aluminijumskih listova na toplotne cevi. Iz određenih uglova se vidi da su listovi veoma dobro „naheftani“ jer cevi zauzimaju blago četvrtast oblik.

 

Raijintek Themis 19 T

 

 Raijintek kaže da njihov način presovanja smanjuje šanse da se heat pipe ošteti i time se povećavaju šanse da do Vas ne stigne škart kuler.

 

Raijintek Themis 18 T Raijintek Themis 22 T

 

Kao što smo već mnogo puta rekli, Themis je opremljen sa tri heat pipe-a od 8mm koji koriste C.D.C. tehnologiju. Drugim rečima, heat pipe-ovi naležu direktno na procesor (CPU Direct Contact). Dakle, baza je izrađena od aluminijuma, ali kontaktnu površinu čine i toplotne cevi.

 

Raijintek Themis 17 T

 

Ventilator koji dolazi uz Themis je nama već prepoznatljive crveno-bele boje. 120mm ventilator klasičnog dizajna sa sedam lopatica, sleevovanim kablom od 30cm i PWM kontrolom. Brzina kod ovog našeg test primerka je u opsegu od 1000 do 1800 obrtaja.

 

Raijintek Themis 25 T

 

Ne sviđa nam se donja granica koja bi mogla biti barem 800 RPM-a da bi se zaluđenici za tišinu zadovoljili. Još manje nam se sviđa što je Raijintek u novim modelima Themis-a usporio ventilator i sada mu je radni opseg od 1000 do 1400 obrtaja u minuti. Nepomeranje donje granice i spuštanje gornje granice broja obrtaja nikako nema logike. Od viška ne boli glava, pa ako ventilator ima PWM kontrolu, onda neće raditi na maksimalnom broju obrtaja ukoliko procesor nije opterećen. Ovim potezom je Themis samo izgubio na performansama, a nije postao tiši. Ostaje nam samo da se nadamo da će Raijintek uvažiti naše kritike. Naša filozofija u vezi PWM ventilatora je da viška obrtaja nikad ne može biti, ako se procesor zagreje, neka bude tu neke „sile“ da rashladi. U slučaju da procesor nije opterećen, obrtaji će svakako pasti na neku optimalnu vrednost. Ako je donja granica brzine visoka, uživancije u tišini neće biti.

 

Raijintek Themis 24 T Raijintek Themis 26 T

 

Ventilator se montira uz pomoć gumenih nosača, što je brz i diskretan način instalacije. Ne vire vam žice na sve strane, a ventilator je antivibracionim materijalom odvojen od tela hladnjaka čime se smanjuje buka.

 

Raijintek Themis 29 T Raijintek Themis 30 T

 

Gumeni nosači od ventilatora se ubacuju u „kanale“ koji stvaraju rupe u svakom aluminijumskom listu.

 

Raijintek Themis 08 T Raijintek Themis 20 T

 

Aluminijumski listovi su raspoređeni u nekim standardnim razmacima. Naš alat za merenje razmaka, novčić od jednog dinara, nam kaže da na 2cm, Themis ima 10 rebara. Što znači da na svaka 2mm ide jedan list.

 

Raijintek Themis 14 T Raijintek Themis 16 T

 

Listovi imaju solidnu završnu obradu, ivice nisu potpuno glatke, ali se ne možete poseći na njih, kao što je to slučaj kod nekih drugih hladnjaka.

 

Raijintek Themis 23 T

 

Odokativnom inspekcijom je baza delovala kao da je ravna, a pošto oko ume da prevari, upotrebili smo i neki alat za proveru. Do sada već proverenom metodom, naslanjanjem ravnog predmeta i osvetljavanjem sa suprotne strane, ustanovićemo da li Themis ima ravnu kontaktnu površinu.

 

Raijintek Themis 33 T Raijintek Themis 34 T Raijintek Themis 35 T

 

U smeru koji prati toplotne cevi stvari stoje veoma dobro. Loše vesti stižu kada alat okrenemo poprečno preko toplotnih cevi. Srednji heat pipe je izbočeniji od ostala dva spoljašnja i time pretvara kuler u malu klackalicu. To znači da će se pri montiranju kuler nagnuti tako da će samo dva heatpipe-a imati direktan kontakt sa procesorom. Imamo neki osećaj da se ovaj naš test primerak neće pokazati u punom sjaju iz tog razloga.

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar